Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opłaty - Gdy nie starcza na rachunki

Beata Marcińczyk, Maciej Roik
Lokatorzy komunalni właśnie zaczynają płacić nowy, wyższy czynsz – średnio o 10 proc. niż dotychczas. Większość z nich płaci regularnie. Ci jednak, którzy z różnych przyczyn płacić przestali, są dłużni miastu już 81 mln złotych.

– Liczba dłużników po podwyżkach na razie nie wzrosła – mówi Magdalena Gościńska, rzecznik Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. – Dług rośnie jednak z roku na rok, bo niektórzy lokatorzy nie płacą od lat.

Jeszcze do niedawna, kto mieszkał w komunalce i nie płacił, mógł się czuć bezpiecznie.
Jednak od ponad roku ZKZL skutecznie dociera do dłużników – wysyła im wypowiedzenia umów najmu. Efekt? Wielu z nich niemal natychmiast stawia się w ZKZL, prosząc o rozłożenie długu na raty, byle tylko zachować dach nad głową. I część długów jest spłacana. W ten sposób odzyskano już około 2 mln zł.

– Kogo nie stać na opłacanie czynszu za duże mieszkanie, ten może starać się o zamianę na mniejsze – przypomina M. Gościńska. W ciągu ubiegłego i tego roku dokonano już ponad 150 zamian mieszkań.

Żeby nie popadać w tarapaty finansowe z powodu niepłaconego czynszu, można zwrócić się do Poznańskiego Centrum Świadczeń o przyznanie dodatku mieszkaniowego. W związku z podwyżką opłaty za lokal będzie on wyższy. Więcej dostaną jednak w najbliższym czasie tylko te osoby, które złożyły wniosek w grudniu. Ci, którzy pobierają dodatek od października, będą dostawać wcześniej przyznaną kwotę.

– Zmiany, jakie zaszły po wydaniu decyzji o przyznaniu dodatku mieszkaniowego, nie wpływają na jego wysokość – tłumaczy Damian Napierała, kierownik działu świadczeń w PCŚ. – W przypadku osób, które wniosek złożą w grudniu, dodatek będzie wyższy. O ile? To zależy przede wszystkim od standardu mieszkania, ale także od powierzchni, jaka przypada na członka rodziny i sumy dochodów wszystkich domowników.

Obecnie do Poznańskiego Centrum Świadczeń wpływa około 1000 wniosków miesięcznie, z czego 950 jest rozpatrywana pozytywnie. Czy ta liczba się zwiększy? Jak twierdzą pracownicy PCŚ, taka sytuacja miała już miejsce wraz z zeszłoroczną podwyżką. Jednak płacić trzeba nie tylko czynsz. Miesięczne obciążenie budżetu domowego jest coraz większe. Na szczęście o wsparcie można starać się także w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie.

Tu jednak z zasady nikt nie płaci zadłużeń. Główna rola ośrodka to docelowa pomoc, która polega m.in. na wsparciu w przekwalifikowaniu się i nabyciu nowych umiejętności. Za pośrednictwem MOPR można również otrzymać dodatek mieszkaniowy. Szansa na otrzymanie pieniędzy bezpośrednio z ośrodka pojawia się tylko w wyjątkowych przypadkach.

– Nieraz w sytuacjach ekstremalnych dofinansowujemy opłatę czynszu – mówi Lidia Leońska, rzecznik poznańskiego MOPR. – Szczególnie gdy chodzi o utrzymanie dachu nad głową samotnego rodzica z kilkorgiem dzieci, w tym z niepełnosprawnym. Podkreślam jednak, że zadłużenie nie jest przesłanką do udzielenia pomocy społecznej.

Dodatkowe pieniądze można otrzymać także w związku z rachunkami za wodę i ścieki. Do skorzystania z Funduszu Wodociągowego Aquanetu zachęca Fundacja Familijny Poznań, która co kwartał może rozdysponować 250 tysięcy złotych.

– Z pomocy korzystać mogą osoby, którym trudna sytuacja finansowa uniemożliwia terminowe uiszczanie opłat za zimną wodę i ścieki – tłumaczy Iwona Bilon z Familijnego Poznania. – Maksymalna pomoc wynosi połowę wartości zobowiązania za kwartał.
Akcja skierowana jest do tych mieszkańców terenu Poznania, Lubonia, Puszczykowa, Swarzędza, Murowanej Gośliny, Mosiny, Suchego Lasu, Brodnicy i Czerwonaka , których gospodarstwa obsługuje Aquanet.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto