Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Opowieści, które żyją tylko w pamięci” i „Casablanca” w kinie Rialto (konkurs)

Redakcja
Czekają na Was zaproszenia na dwa filmy w kinie Rialto – ...
Czekają na Was zaproszenia na dwa filmy w kinie Rialto – ... Vivarto
Czekają na Was zaproszenia na dwa filmy w kinie Rialto – premierowe, klimatyczne „Opowieści...” oraz zachwycającą, klasyczną „Casablancę”.

Jedną z nowości tego tygodnia, jakie będziemy mogli zobaczyć na ekranie kina Rialto jest koprodukcja Brazylii, Argentyny i Francji – Opowieści, które żyją tylko w pamięci.

To zainspirowana lokalną legendą poetycka historia wioski w brazylijskim interiorze. Wyczekując z utęsknieniem deszczu, ostatni żyjący mieszkańcy spędzają czas na rozmowach, grze w bule i wspólnych posiłkach.

Pewnego dnia do Jotuomby przybywa Rita, młoda fotograf zafascynowana aurą zastygłego w czasie miejsca. Dziewczyna tchnie nowe życie w uśpioną osadę, wnosząc do codzienności starszych ludzi delikatny urok młodzieńczej radości. Jednak gdy zacznie dopytywać się o klucz do zamkniętego cmentarza, mieszkańców ogarnie niepokój.

Ich najgłębiej skrywana tajemnica ujrzy światło dzienne. Julia Murat stworzyła piękną i pełną ciepła baśń o cyklu odradzającego się życia. Zagubiona w czasie i przestrzeni Jotuomba, której mieszkańcy żyją wspomnieniami minionych dni, przywodzi na myśl literackie klimaty realizmu magicznego.

Kadry z filmu "Opowieści, które żyją tylko w pamięci"; fot. AP Manana

Niepowtarzalną atmosferę filmu tworzą nastrojowe kadry przypominające zbiór starych fotografii, które reżyserka umiejętnie łączy z nowoczesną muzyką m.in. zespołu Franz Ferdinand, a miękkie, czarno-białe zdjęcia Rity w tradycyjnej technice fotografii otworkowej pozwalają widzowi zajrzeć w głąb duszy mieszkańców niezwykłej osady. Pełen alegorii i symboli film Julii Murat skrywa uniwersalne przesłanie o przekazywaniu tradycji i przechowywaniu wspomnień.

- Scenariusz „Opowieści…” rozwijał się w dwóch odmiennych kierunkach – opowiada Julia Marat, reżyser filmu. - Jednym z nich był tradycyjny latynoamerykański styl realizmu magicznego, tak jak u Jorge Luisa Borgesa, Gabriela Garcii Marqueza czy Juana Rulfo, którzy opisują nieprawdopodobne zdarzenia, by opowiedzieć nam o sytuacjach z życia codziennego.

Opowieści, które żyją tylko w pamięci
Argentyna / Brazylia / Francja 2011

reżyseria: Julia Murat

w rolach głównych: Lisa Favero, Sonia Guedes, Ricardo Merkin, Luiz Serra

czas projekcji 98 min.

Drugim kierunkiem rozwoju scenariusza były poszukiwania dokumentalne zakończone w Vale de Paraíba. Julia Marat przez dwa miesiące podróżowała przez ten region rozmawiając z mieszkańcami lokalnych wiosek i towarzysząc im w ich codziennym życiu. W XIX wieku był to najzamożniejszy region Brazylii, który dziś wydaje się być całkiem zrujnowany.
- Pod koniec wyprawy miałam 100 godzin materiału źródłowego oraz 100 stron spisanych rozmów, które po przeróbkach zostały użyte w dialogach między starszymi mieszkańcami Jotuomby – wspomina Julia Marat. - W scenariuszu „Opowieści…” mieszają się zatem dokument i realizm magiczny.


Casablanca to klasyka światowego kina. Trzy Oscary i pięć nominacji, to najważniejszy film w dorobku Michaela Curtiza, Humphreya Bogarta i Ingrid Bergman, wreszcie - najbardziej znany film wszech czasów, od lat przodujący na listach najpopularniejszych i najlepszych filmów świata.

Kino Rialto pokaże Casablancę w swoim stałym cyklu "Poniedziałki z klasyką" – 14 maja, o godz. 19.00.

Rick prowadzi nocny lokal w Casablance, znajdującej się pod rządami petainowskiej Francji. Nagle w jego restauracji zjawia się Ilsa, dawna kochanka, z którą stracił kontakt w czerwcu 1940 roku, kiedy hitlerowcy zbliżali się do Paryża.



Kadry z filmu "Casablaca"; fot. Vivarto

Ilsa szuka jednak nie wspomnienia dawnej miłości, ale pomocy w uzyskaniu fałszywego paszportu dla swego męża, Victora Laszlo, bojownika ruchu oporu. Obydwoje kochankowie czują, że uczucie między nimi nie wygasło. Rick staje przed nieoczekiwaną szansą - może odzyskać Ilsę w zamian za paszport dla Victora, może też wydać rywala poszukującym go Niemcom. Dokonuje jednak innego wyboru.

Casablanca
USA 1942

reżyseria: Michael Curtiz

w rolach głównych: Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Paul Henreid, Claude Rains

czas projekcji: 99 min.

Mamy dla Was dwa dwuosobowe zaproszenia na „Casablancę” – w poniedziałek o godz. 19.00 i dwa podwójne na „Opowieści, które żyją tylko w pamięci” – ważne od poniedziałku do czwartku (14-17 maja).

Aby otrzymać jedno z nich, w komentarzach pod tym tekstem napiszcie, dlaczego kino Rialto może być określane jako jedno z magicznych poznańskich miejsc. Możecie także wskazać inne poznańskie magiczne miejsca.

Na dodanie swoich odpowiedzi macie czas do godz. 15.00 w sobotę, 12 maja. Później nasze redakcyjne jury wybierze najciekawsze odpowiedzi, a ich autorów nagrodzi dwuosobowymi zaproszeniami na „Casablancę” i „Opowieści, które żyją tylko w pamięci”.

W tytule komentarza wpiszcie tytuł filmu, na który chcielibyście otrzymać zaproszenie.



Kadry z filmu "Casablaca"; fot. Vivarto

Uwaga! Konkurs przeznaczony jest wyłącznie dla zarejestrowanych Użytkowników serwisu MM Moje Miasto Poznań. Nie masz jeszcze stałego loginu? Dołącz do nas!

Biorąc udział w konkursie, wyrażasz zgodę na otrzymanie od redakcji MM Moje Miasto Poznań wiadomości drogą elektroniczną. E-mail jest jedyną drogą kontaktu redakcji serwisu z laureatami konkursu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto