Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opuszczona kamienica przy ul. Łaziennej w Poznaniu stoi i straszy mieszkańców. Czy za kilka miesięcy odzyska dawny blask?

Bartosz Kijeski
Bartosz Kijeski
Powybijane szyby, odpadający tynk ze ścian, zarośnięte okolice budynku oraz... wyjątkowe graffiti na elewacji przedstawiające słonia. Tak wygląda opuszczona kamienica znajdująca się przy ul. Łaziennej 1a w Poznaniu. Od 18 lat stoi i niszczeje, jednak istnieje szansa, że w najbliższym czasie przestanie straszyć mieszkańców.
Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Powybijane szyby, odpadający tynk ze ścian, zarośnięte okolice budynku oraz... wyjątkowe graffiti na elewacji przedstawiające słonia. Tak wygląda opuszczona kamienica znajdująca się przy ul. Łaziennej 1a w Poznaniu. Od 18 lat stoi i niszczeje, jednak istnieje szansa, że w najbliższym czasie przestanie straszyć mieszkańców. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Robert Woźniak
Powybijane szyby, odpadający tynk ze ścian, zarośnięte okolice budynku oraz... wyjątkowe graffiti na elewacji przedstawiające słonia. Tak wygląda opuszczona kamienica znajdująca się przy ul. Łaziennej 1a w Poznaniu. Od 18 lat stoi i niszczeje, jednak istnieje szansa, że w najbliższym czasie przestanie straszyć mieszkańców.

Opuszczona kamienica przy ul. Łaziennej 1a w Poznaniu

Kamienica została wybudowana w 1920 roku, natomiast całkowicie opuszczona jest od 2006 roku. Pogarszający się stan budynku sprawił, że w 2003 roku podjęto decyzję o jego zamknięciu. Lokatorzy, którzy w nim przebywali, byli zmuszeni opuścić swoje mieszkania.

Obecnie kamienica jest w posiadaniu osób prywatnych. Budynek nie jest wpisany indywidualnie do rejestru zabytków, ale jest położony na obszarze ochrony konserwatorskiej. Jednak, jak zapewnia Miejski Konserwator Zabytków w Poznaniu, nieruchomość jest zabezpieczona przed wstępem osób postronnych i nie można do niej wejść. 

Od 18 lat w kamienicy nic się nie dzieje. Przez cały ten okres nieruchomość stoi i popada w ruinę. Sypiący się tynk ze ścian, powybijane szyby w oknach, zapadający się dach oraz zarośnięte ściany i podwórze jasno wskazuje, że budynkiem nikt się nie interesuje. Pojawiło się jednak światło w tunelu i prawdopodobnie w najbliższym czasie możemy być świadkami odrestaurowania kamienicy. Jak informuje miejski konserwator w Poznaniu, istnieje szansa, że w budynek może odzyskać dawny blask. 

- W maju ubiegłego roku, na wniosek właścicieli, Miejski Konserwator Zabytków w Poznaniu wydał pozwolenie na przeprowadzenie remontu kamienicy, w tym m.in.: konserwację elewacji frontowej wraz z odtworzeniem zniszczonych detali architektonicznych, wymianę stolarki okiennej na nową odwzorowującą okna oryginalne, wymianę stolarki drzwiowej i wymianę pokrycia dachu

- informuje Jacek Maleszka, zastępca dyrektora Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków UMP.

Co więcej, według zapewnień urzędu, w ostatnim czasie właściciele wystąpili do Wydziału Urbanistyki i Architektury w Poznaniu z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę.

Wyjątkowa historia ulicy Łaziennej w Poznaniu

Kamienica położona jest w samym sercu Poznania. Nieopodal budynku mieści się kościół Wszystkich Świętych, a po drugiej stronie Stara Gazownia. Blisko kamienicy położony jest park Starego Koryta Warty, przez który latem przechodzi rzesza młodych ludzi w stronę KontenerArt.

Sama ulica Łazienna również należy do tych z ogromną historią. Zlokalizowana jest między ulicami Ewangelicką a Groblą. Bruk, który jest wyłożony został prawdopodobnie położony w XIX wieku. Natomiast 26 lutego 1926 roku w pobliskiej gazowni doszło do ogromnego wybuchu. Z kamienic położonej od wschodniej części ul. Łaziennej wypadły wszystkie szyby, w tym przy tej zlokalizowanej przy numerze 1A.

Opuszczona kamienica w Poznaniu straszy mieszkańców - zobacz zdjęcia:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto