18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opuszczone miejsca w Poznaniu - dawne zakłady Pozmeat [ZDJĘCIA]

Paulina Balcerzak, Łukasz Gdak
W Poznaniu jest wiele opuszczonych, ale klimatycznych miejsc. Przykładem mogą być dawne budynki zakładów Pozmeat przy ul. Wilkońskich.

Gdy w 1899 r. rzeźnia Garbarach połączyła się z zakładem mięsnym w Środzie Wielkopolskiej, powstała spółka Pozmeat. Budynek przy ul. Wilkońskich wszedł wówczas w jej posiadanie. Ubojnia została jednak zlikwidowana w połowie 1998 roku, kiedy rozpoczęto budowę nowoczesnego zakładu mięsnego w Robakowie pod Kórnikiem.

Dziś opuszczony budynek i otaczający go teren stanowi obiekt sporu wielu spółek. O możliwość zakupu zabiegało wiele dużych firm m. in. sieć marketów Carrefour Polska i Mini-Mal. Początkowo, z uwagi na jego korzystną lokalizację, mówiono także o przekształceniu go w hotel, czy obiekt handlowy.

Po okresie braku zainteresowania opuszczonym budynkiem przy ul. Wilkońskich znów zrobiło się o nim głośno. Znaleziono tam dokumenty zawierające dane medyczne byłych pracowników Pozmeatu.

Budynek dawnej ubojni w znacznym stopniu przyczynił się także do promocji zeszłorocznego festiwalu Malta. Autorem koncepcji oraz jej kreatorem był Michał Satachyra, artysta i konserwator sztuki. Motywem przewodnim akcji było rzekome odkrycie fresku sprzed kilkuset lat. Rysunek na ścianie zdaje się wyłaniać spod odpadającego z obiektu tynku. Dzieło przedstawia etapy tworzenia minaretu w Poznaniu, od kwestii administracyjnych i budowlanych po reakcję ludzi.

Fresk miał zniknąć z murów budynku tuż po festiwalu, jednak można go tam zobaczyć do dziś.

Zobacz też:Budynek po dawnej szkole straszy nad Maltą

Na obecną chwilę pustostan jest bardzo zniszczony. W środku walają się śmieci, a ściany pokrywają graffiti. Niejednokrotnie dochodziło tam również do pożarów co znacznie wpłynęło na kondycję budynku.

Obecnym dzierżawcą obiektu jest Barka.

Wiesz coś o historii tego miejsca? Posiadasz archiwalne zdjęcia? Napisz do nas na [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto