Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orkan Ksawery w Poznaniu i Wielkopolsce – nadciągają silne wichury

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
W nocy z czwartku na piątek i oraz w piątek rano w Poznaniu i ...
W nocy z czwartku na piątek i oraz w piątek rano w Poznaniu i ... archiwum - Szymon Wykrota/echodnia.eu
W nocy z czwartku na piątek i w piątek rano w Poznaniu oraz okolicy są spodziewane porywiste wiatry, wiejące z prędkością nawet 110 km/h.

Orkany to bardzo silne i niebezpieczne wiatry, których prędkość przekracza 33 m/s. "Ksawery", jak nazwali go niemieccy meteorolodzy, w nocy ze środy na czwartek dotarł już na północ Polski, gdzie może wiać nawet z prędkością do 140 km/h.

Aktualizacja: Zobacz, jakie szkody wywołał huragan pierwszej nocy w Poznaniu i Wielkopolsce
Wichura dotrze też do Wielkopolski, gdzie choć nie będzie wiało aż tak mocno, to i tak może być niebezpiecznie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla subregionu poznańskiego.

"Maksymalne porywy wiatru spodziewane są w nocy z czwartku na piątek i w piątek do godzin południowych, kiedy to wiatr w porywach może osiągać prędkość do 110 km/h" – czytamy w komunikacie. – "Od dnia 07.12.2013 wiatr stopniowo będzie słabł, do średniej prędkości 35 km/h, a w porywach do 90 km/h".

Z podobną siłą ma wiać na obszarze całego województwa wielkopolskiego. Tak silne wiatry mogą być bardzo niebezpieczne – z pewnością należy się liczyć z możliwością powalania drzew, a nawet zrywania dachów.

Wraz z orkanem spodziewane są także opady śniegu, ale temperatura jedynie w nocy z czwartku na piątek spadnie do 1 stopnia poniżej zera.

- Strażacy są przygotowani na intensywne wiatry – zapewnia Sławomir Brandt, rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej. – Monitorujemy komunikaty i ostrzeżenia meteorologiczne.

Strażacy radzą też przestrzegać kilku podstawowych zasad:

1. Słuchaj aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu – zawierają one ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami pogodowymi;

2. Usuń z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Pamiętaj, że mogą one stworzyć niepotrzebne zagrożenie dla Ciebie, Twoich bliskich i osób postronnych;

3. Zamknij okna i drzwi;

4. W miarę możliwości wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe;

5. Nie planuj wycieczek w góry, nie wychodź z domu, np. na zakupy;

6. Zabezpiecz minimalny zapas wody pitnej, żywności i niezbędnych lekarstw;

7. Sprawdź, czy masz pod ręką oświetlenie awaryjne (np. latarkę) oraz naładowany telefon komórkowy;

8. Nie obserwuj niebezpiecznych zjawisk pogodowych. W czasie nawałnicy nie podchodź do okien i drzwi;

9. Jeżeli jesteś w budynku, w centrum huraganowego wiatru lub trąby powietrznej, usiądź pod ścianą nośną, z daleka od okien i drzwi, najlepiej na najniższej kondygnacji, np. w piwnicy;

10. Bezwzględnie nie szukaj schronienia ani zatrzymuj się - nie parkuj samochodu pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi. Pamiętaj, że wysokie elementy doskonale przyciągają wyładowania atmosferyczne i najlepiej, aby nie przebywać podczas burzy w ich pobliżu. Nie szukaj także schronienia pod tak lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe i tramwajowe;

11. Nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku;

12. Unikaj otwartej przestrzeni. Jeżeli nie masz możliwości schronienia się przed burzą lub huraganem, to najlepiej wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół) – podczas huraganu schroń się w nim, podczas burzy nie siadaj, nie kładź się na ziemi – przykucnij;

13. Odsuń się od metalowych przedmiotów i nie dotykaj ich.

Zobacz nagranie pokazujące, jak wyglądał orkan "Ksawery" w Norwegii:

Orkany w ostatnich latach dość regularnie pojawiają się w Polsce. Na początku stycznia 2012 r. duże zniszczenia w województwach śląskim, małopolskim, podkarpackim i dolnośląskim spowodował orkan Andrea. Tylko na Śląsku strażacy musieli interweniować 200 razy. Wiatr powalał drzewa i przydrożne reklamy oraz uszkadzał dachy.

W listopadzie 2011 r. orkan Yoda wiejący z siłą 115 km/h powalił drzewa na tory Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście.

Z kolei w 2008 r. orkan o nazwie Emma zerwał na terenie Polski łącznie około 200 dachów. Chociaż w naszym kraju był i tak znacznie słabszy niż w Europie Zachodniej, doprowadził do śmierci 5 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto