Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osiedle kontenerowe w Poznaniu: Ludzie kultury są przeciw

Kamil Babacz
Ludzie kultury chcą zamknięcia osiedla kontenerowego
Ludzie kultury chcą zamknięcia osiedla kontenerowego B. Marcińczyk
Poznańskie środowisko kultury apeluje do prezydenta Jacka Jaśkowiaka o likwidację osiedla kontenerowego w Poznaniu.

Kilkudziesięciu artystów, kuratorów i naukowców z Poznania podpisało apel do prezydenta Jacka Jaśkowiaka o likwidację osiedla kontenerowego przy ulicy Średzkiej. Kontenery dla "trudnych lokatorów" wybudowano w Poznaniu 2 lata temu. Wtedy środowisko kultury protestowało w sprawie ich zasiedlenia.

"Nie chcemy i nie możemy się biernie przyglądać sytuacji, w której Poznań buduje getto biedy, do którego zsyłani mają być najsłabsi mieszkańcy miasta. Bowiem w tym kontekście funkcjonowanie miejskich instytucji kultury, teatrów oraz galerii, staje się farsą, legitymizując i – co gorsze – maskując nieludzką politykę mieszkaniową władz miasta" - pisano wówczas do prezydenta Ryszarda Grobelnego.

ZOBACZ TAKŻE: Prezydent odpowiedział przeciwnikom kontenerów socjalnych

Pomimo sprzeciwu osiedle kontenerowe zostało zasiedlone. Sygnatariusze apelu uważają, że były prezydent Poznania, wraz z prezesem ZKZL, Jarosławem Puckiem, wprowadzili w ten sposób substandard budownictwa socjalnego w Poznaniu.

"Na mieszkanie w kontenerach skazani zostali najbiedniejsi poznaniacy. Osiedle na ul. Średzkiej stało się też realnym straszakiem dla osób mieszkających w lokalach komunalnych, których sytuacja ekonomiczna nie jest stabilna. Poznańskie osiedle kontenerowe to nie tylko przykład dyscyplinującej biedniejszych mieszkańców architektury. To też ewidentny symbol prowadzonej w Poznaniu przez ostatnie lata antyspołecznej polityki mieszkaniowej" - piszą w liście.

Znaczący gest symboliczny

Teraz ponawiają apel - zwracają się do nowego prezydenta miasta, Jacka Jaśkowiaka, który wywodzi się z ruchów miejskich. Liczą, że zmieni politykę mieszkaniową miasta. Apelują o zamknięcia osiedla kontenerowego.

"Apelujemy o zamknięcie getta kontenerowego przy ul. Średzkiej oraz przydzielenie jego mieszkańcom pełnostandardowych mieszkań socjalnych. Będzie to nie tylko realna pomoc ludziom, którzy znaleźli się w sytuacji skrajnego napiętnowania, ale również znaczący gest symboliczny, kończący, w co ufamy, erę eksperymentalnych antyspołecznych „inwestycji” w Poznaniu".

SPRAWDŹ TAKŻE: Mieszkaniec Łazarza kolejnym lokatorem socjalnych kontenerów [ZDJĘCIA]

Autorzy listu liczą także, że prezydent dotrzyma wyborczej obietnicy i powoła lokatorskie biuro porad prawnych. Narzędzie te ma zapobiegać wysiedleniom lokatorów i ograniczyć przemoc czyścicieli kamienic.

Apel podpisali między innymi Izabella Kowalczyk, Rafał Jakubowicz, Dorota Grobelna, Ewa Wójciak, Karolina Sikorska, Krzysztof Podemski, Anna Wachowska-Kucharska i Marek Krajewski. Swojego poparcia udzieliło też kilkadziesiąt osób kultury spoza Poznania, m.in. Zygmunt Bauman, Joanna Erbel i Agnieszka Graff. Pełna lista osób podpisanych pod listem znajduje się na stronie internetowej petycji.

Co się dzieje w stolicy Wielkopolski? Zajrzyj na poznan.naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto