Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osiedle Pod Lipami: Tutaj rozpoczęła się budowa Winograd [ZDJĘCIA]

Zbyszek Snusz
Zbyszek Snusz
Osiedle Pod Lipami w Poznaniu
Osiedle Pod Lipami w Poznaniu Zbyszek Snusz
45 lat temu rozpoczęła się budowa nowej poznańskiej dzielnicy mieszkaniowej - Winograd. W maju 1968 roku wbudowano akt erekcyjny pod pierwszy budynek na osiedlu Wielkiego Października. Dzisiaj to osiedle Pod Lipami. Można tu spotkać Gagarina i Kochanowskiego. Zapraszamy na spacer osiedlowymi alejkami!

Osiedle Pod Lipami - tutaj rozpoczęła się budowa Winograd

Powstanie nowej dzielnicy mieszkaniowej zdeterminowały potrzeby rozbudowującego się po wojnie miasta. Planiści przystąpili do pracy w 1964 roku, a pod koniec 1966 roku szczegółowy plan zagospodarowania przestrzennego został zaakceptowany przez Prezydium Miejskiej Rady Narodowej.

Budowę Zespołu Osiedli Mieszkaniowych Winogrady rozpoczęto dwa lata później. 9 maja 1968 roku wmurowano akt erekcyjny w fundament budynku nr 2 na osiedlu Wielkiego Października, czyli dzisiejszym osiedlu Pod Lipami. Już rok później oddano do eksploatacji cztery niskie bloki od strony ul. Słowiańskiej - razem 541 mieszkań. Ostatnie budynki na pierwszym winogradzkim osiedlu przekazano mieszkańcom w 1972 roku.

W ciągu czterech lat na osiedlu powstało pięć 13-kondygnacyjnych wieżowców i dziesięć budynków 5-kondygnacyjnych. Pomiędzy nimi wybudowano szkołę, przedszkola, ośrodek zdrowia, dom kultury i pasaż handlowy. Mieszkańcom zostały też stworzone warunki do wypoczynku. W dolinie równoległej do ulicy Serbskiej założono park Jurija Gagarina. Na jednym z placów zabaw stanął nawet samolot Lim. Niestety, myśliwiec nie przetrwał do dzisiaj. Niedaleko ronda Solidarności ocalał za to pomnik pierwszego człowieka w przestrzeni kosmicznej. Zaprojektowany przez znanego poznańskiego rzeźbiarza Jerzego Sobocińskiego obelisk Jurija Gagarina strzeże wejścia do parku od 1977 roku (36 lat temu na jego uroczyste odsłonięcie przyjechał sam Mirosław Hermaszewski!).

ZOBACZ TEŻ: Osiedle Pod Lipami - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Ale spacerując osiedlowym alejkami, można spotkać nie tylko rosyjskiego kosmonautę. Z frontu budynku Sportowej Szkoły Podstawowej spogląda jej patron, który pozdrawia uczniów i przechodniów słowami: "Służmy poczciwej sławie, a jako kto może,/ Niech ku pożytku dobra wspólnego pomoże". To szkoła wyjątkowa także z innego względu. Mieszczące się w tym samym budynku gimnazjum ma - jako jedyne w Polsce - za patrona podróżnika Kazimierza Nowaka, który w latach 30. zrealizował swoje wielkie marzenie i przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem.

Naprzeciwko szkoły, przy głównej alei lipowej, mieści się Dom Kultury "Pod Lipami", który od 40 lat przyciąga mieszkańców z całego Poznania. Spotykają się tu kabareciarze, o swoich wyprawach opowiadają podróżnicy, występują znani w całej Polsce artyści. Tylko w ostatnich latach "Pod Lipami" gościły takie nazwiska jak Elżbieta Adamiak, Hanna Banaszak, Andrzej Poniedzielski czy Krzysztof Daukszewicz. W budynku mieszczą się też dwie filie Biblioteki Raczyńskich.

Osiedle ulega ciągłym przemianom. We wschodniej części założenia już w XXI wieku powstało m.in. niewielkie osiedle znanego poznańskiego dewelopera. Zabudowany został także park Kosynierów w pobliżu skrzyżowania ulicy Słowiańskiej i Naramowickiej. Powstała tam najmłodsza parafia w Poznaniu - pod wezwaniem św. Karola Boromeusza.

Rok temu osiedle przypomniało o swojej historii. Podczas ocieplania jednego z bloków robotnicy odsłonili pierwotną nazwę osiedla, czyli Wielkiego Października. Starsi mieszkańcy Winograd chętnie fotografowali "znalezisko". Zainteresowani byli również nieco młodsi.

CZYTAJ WIĘCEJ: Osiedle Pod Lipami - podczas ocieplania odkryto nazwę Wielkiego Października [ZDJĘCIA]

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto