Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie ul. św. Wawrzyńca w Poznaniu nastąpi lada dzień - być może już w sobotę. Jak wygląda dziś ulica? Zobacz najnowsze zdjęcia

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Wideo
od 16 lat
Ulicą św. Wawrzyńca już przejeżdżają samochody: co prawda w jej środkowej części, gdzie korzystają z wjazdów z poprzecznych, ale na dobrą sprawę mogą ją pokonać na całej długości, między ul. Niestachowską (gdzie akurat nawet można wjechać), a Kościelną, gdzie jeszcze stoją bariery. Trwają ostatnie prace wykończeniowe i niewykluczone, że w sobotę, jak mówi się nieoficjalnie, ulica będzie otwarta dla ruchu.

We wtorek 22 grudnia 2020 roku rozpoczęto prace prace przygotowawcze związane z budową ul. św. Wawrzyńca na Jeżycach, na odcinku od skrzyżowania z ul. Niestachowską i Żeromskiego do skrzyżowania z ul. Kościelną. Jak zapowiadały Poznańskie Inwestycje Miejskie, „około kilometrowy odcinek drogi będzie przedłużeniem istniejącej ul. św. Wawrzyńca”. Teraz ulica jest w zasadzie gotowa do otwarcia dla użytkowników, co ma nastąpić lada dzień. Jak informowaliśmy kilka dni temu, na 21 lutego przewidziano wydanie pozwolenia na użytkowanie ulicy, ale teraz nieoficjalnie mówi się już o najbliższej sobocie.

Ruch będzie poprowadzony dwoma pasami wlotowymi od strony ul. Niestachowskiej i Żeromskiego – przyjmującymi ruch z prawoskrętu z Żeromskiego i pasa na wprost z św. Wawrzyńca jeszcze za skrzyżowaniem (a więc biegnącego od strony ul. Polskiej), a także trzema pasami wylotowymi, patrząc od strony Kościelnej. Te trzy pasy wyprowadzą ruch w stronę ul. Żeromskiego (pas lewy), na wprost, dalej w św. Wawrzyńca w stronę ul. Polskiej i wylotu na Tarnowo Podgórne i Pniewy (środkowy) i na wprost lub w prawo (pas prawy). Oczywiście skrajne pasy są także dostępne dla autobusów. Oprócz tego ulica rozszerzona jest o dwa pasy dla rowerów, poprowadzone na zewnątrz jezdni.

Ulica zwęża się następnie do jednej nitki w każdą stronę, do drogi rowerowej i chodnika po południowej stronie, biegnąc wzdłuż nasypu kolejowego w stronę Kościelnej. Jezdnie, chodniki, drogi rowerowe i krawężniki są już ułożone, we wtorek 15 grudnia jeszcze w trzech miejscach prowadzono na nich prace porządkowe, a przy przejściach dla pieszych przy ul. Kościelnej, energetycy pracowali przy sygnalizatorach. Znaki drogowe i poziome są już ustawione i namalowane, podobnie jak postawiono i oznakowano wiaty trzech par przystanków autobusowych.

Ważną rzeczą w organizacji ruchu, o której kierowcy muszą pamiętać, będzie brak możliwości skrętu z ul. św. Wawrzyńca w lewo w Kościelną, pod wiadukt. Samochody będą musiały skręcać w prawo, w stronę Dąbrowskiego, w lewo taka możliwość pozostawiona jedynie będzie autobusom MPK. W drugą stronę – w św. Wawrzyńca do Niestachowskiej – można będzie skręcić zarówno spod wiaduktu, jak i z Kościelnej od strony ul. Dąbrowskiego.

Nowa ulica św. Wawrzyńca ma jeszcze odnogę – starą część, między dawną Goplaną a ul. Kościelną. Tam ruch poprowadzony będzie w jedną stronę, a na drugim pasie dotychczasowej jezdni, wyznaczone będą miejsca parkingowe, w sumie około czterdziestu. Takie rozwiązanie jest częściowym zadośćuczynieniem dla tych mieszkańców, którzy stracili przez budowę ulicy swoje dotychczasowe miejsca w rejonie nasypu kolejowego.

Obecnie prace prowadzone są jeszcze na ulicach prostopadłych do św. Wawrzyńca, w części bliższej ul. Niestachowskiej. Tam niestety trudno jest poruszać się samochodem i wjechać na nową jezdnię.

Budowana jest także sąsiednia ulica – jeszcze bez nazwy – roboczo nazwana Kościelną (Kościelną 25), choć od prawdziwej Kościelnej oddala się coraz bardziej. W oparciu o nią powstanie siatka ulic nowego dużego jeżyckiego osiedla. Na razie budowane są budynki wielorodzinne po jej lewej stronie (patrząc w stronę ul. Dąbrowskiego), najwyższy z nich ma siedem pięter plus parter. Ta ulica jest wciąż dostępna dla ruchu, choć prawie wyłącznie wykorzystywana jest przez pojazdy i pracowników firm budowlanych. W przyszłości będzie z niej możliwy dojazd do osi komunikacyjnych św. Wawrzyńca i ul. Dąbrowskiego. A w nocy z wtorku 15 lutego na środę zamknięta będzie chwilowo ul. Kościelna na jej wylocie z powodu konieczności przeprowadzenia łącza wodociągowo-kanalizacyjnego.

- Te ulice, które powstają w tym rejonie, podobnie jak prostopadła do Kościelnej, która na razie roboczo nazywana jest od jednego z budynków na niej Kościelną 25, nie mają nazw: proponowaliśmy gwarowe nazwy typu Ku Bimbie, czy Wichajster, ale nie wszystkim te nazwy się spodobały; roboczo mówi się o ulicy Goplany, by upamiętnić funkcjonujące tu niegdyś zakłady, ale wolelibyśmy uniknąć precedensu nadawania nazw ulicom, pochodzącym od firm i zakładów przemysłowych – mówi Adam Dzionek, zastępca przewodniczącego Zarządu Osiedla Jeżyce. - Choć jedna z koncepcji uratowania Goplany nawiązuje do istniejących już na Jeżycach „literackich” ulic: mamy Mickiewicza, Słowackiego, to mogłyby być ulice Pana Tadeusza, Balladyny, czy właśnie – w tym kontekście – Goplany...

Otwarcie ul. św. Wawrzyńca nastąpi lada dzień. Zobacz najnowsze zdjęcia:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Otwarcie ul. św. Wawrzyńca w Poznaniu nastąpi lada dzień - być może już w sobotę. Jak wygląda dziś ulica? Zobacz najnowsze zdjęcia - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto