Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamiętajmy o tych, którzy polegli walcząc o godne życie. Poznański czerwiec '56

Materiał internauty
https://pl.wikipedia.org/wiki/Poznanski_Czerwiec
Wydarzenia poznańskiego Czerwca 1956 r. stały się nie tylko symbolem walki o godne życie, ale i demokratyczne wartości. Był to pierwszy w komunistycznej Polsce zryw i bunt ludzi pracy przeciw ignorancji władzy i upodleniu społeczeństwa. Warto o tym pamiętać.

Rankiem 28 czerwca 1956 r. około 100 tysięcy robotników z fabryki J.W. Stalina (obecnie H. Cegielski) wyszło na ulice Poznania z powodu wycofania się rządu komunistycznego z danych wcześniej robotnikom obietnic i zobowiązań co do zaniechania zmiany systemu płac akordowych, organizacji pracy oraz zwrotu bezprawnie naliczonego podatku od wynagrodzeń. Był to bunt przeciw systemowi biurokratycznemu ze strukturą polityczną, moralną i obyczajową PZPR.

Biuro polityczne PZPR zdecydowało o stłumieniu wystąpień robotników poznańskich przy pomocy siły. Do miasta skierowano wówczas około 10 tys. żołnierzy LWP z czołgami i transporterami opancerzonymi oraz oddziały KBW (Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego). Do 29 czerwca 1956 r. aresztowano ponad 700 mieszkańców Poznania.

W dniach 28 – 29 czerwca 1956 roku dochodziło w Poznaniu do wymiany ognia między robotnikami posiadającymi broń palną, zdobytą z magazynów milicyjnych, a siłami wojska i milicji oraz KBW.

Przeciwko robotnikom władza komunistyczna skierowała 359 czołgi, 31 dział pancernych i 36 transporterów opancerzonych. Robotnicy posiadali około 250 sztuk broni palnej.

W wyniku bratobójczych walko poległo 70 osób cywilnych oraz 8 żołnierzy. Rannych zostało łącznie około 600 osób.

Poznań w tamtym czasie został praktycznie odcięty od reszty kraju szczelnym kordonem wojska i milicji. W tym czasie milicja dokonywała systematycznej pacyfikacji miasta aresztując 250 osób w tym 196 robotników.

Wydarzenia w Poznaniu odbiły się szerokim echem na świecie i w kraju. Przyczyniły się one w dużej mierze do powstawania w komunistycznej Polsce ruchów demokratycznych i obywatelskich.

Poznański Czerwiec w narodowej kulturze

Reżyser Filip Bajon nakręcił film o wydarzeniach Czerwca 1956 r. pt. "Poznań 1956", raper Mezo napisał utwór "Czerwiec 56". W 2009 r. ukazał się album poznańskiej grupy The Sandals – "Czerwiec 56" poświęcony właśnie tym wydarzeniom. Ukazało się też wiele publikacji książkowych na ten temat, głównie polecam książkę "Poznański Czerwiec 1956 r." pod red. Jarosława Maciejewskiego i Zofii Trojanowskiej, wydawnictwo Poznańskie Poznań 1981 r.

Ale pamięć o tamtych dniach walki i buntu społecznego to nie tylko literackie utwory czy filmy lecz pamięć wielu pokoleń poznaniaków oraz całego społeczeństwa o tym wydarzeniu, które stało się decyzją Sejmu RP świętem narodowym, ale bez dnia wolnego. Czerwiec 1956 r. pokazał, że naród Polski umęczony wojną nie dał się dodatkowo upodlić politycznie przez władze komunistyczne. Obiecanki bez pokrycia, realny spadek zamożności społeczeństwa, obietnice bez pokrycia, oszukiwanie społeczeństwa ze strony rządu komunistycznego z drugiej strony wiara zwykłych umęczonych ludzi w lepsze jutro spowodowały niezadowolenie, bezsilność i bunt.

Jak dzisiaj pamiętamy i czcimy poznański Czerwiec 1956 r.

Krótkie wzmianki prasowe, państwowe skromne obchody w Poznaniu, msze w kościołach, składanie wiązanek kwiatów przez oficjalne delegacje przed tablicami pamiątkowymi i pomnikiem poznańskiego Czerwca 56 tak wyglądają obecnie obchody pamięci tamtych dni. Poza Poznaniem prawie nikt już nie pamięta o tych co jako pierwsi przelali swoją krew w imię wolności i lepszego jutra.

Powodów braku zainteresowania tym świętem może być kilka, zbliżające się pory urlopów, słabe nagłośnienie w mediach itp.

Robotniczy bunt upodlonych przez władzę komunistyczną ludzi stał się pierwszym zarzewiem demokratycznych wieloletnich przemian w naszym kraju. Ale czy w Polsce demokratycznej i wolnej wiele z tamtych haseł z poznańskiego Czerwca 1956 r. nie staje się znowu aktualne?

Pamiętajmy zatem o tamtych dniach pełnych ludzkiego buntu i wylanej krwi. Godnie uczcijmy dzisiaj bohaterów poznańskiego Czerwca 1956 r. nie tylko tych poległych od bratobójczych kul, ale i tych żywych stanowiących historyczną pamięć pierwszego demokratycznego zrywu narodu Polskiego pod komunistyczną władzą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto