Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamiętamy o Poznańskim Czerwcu 1956

Redakcja
Od złożenia kwiatów pod tablicami pamięci Romka Strzałkowskiego ...
Od złożenia kwiatów pod tablicami pamięci Romka Strzałkowskiego ... Radek Rakowski
Od złożenia kwiatów pod tablicami pamięci Romka Strzałkowskiego i Petera Mansfelda rozpoczęły się obchody 56. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956.

- Jak co roku rozpoczynamy marsz po poznańskich ulicach, odwiedzając miejsca związane z Poznańskim Czerwcem 56 roku. I tak jak zawsze, zaczynamy go pod tablicą poświęconą pamięci Romka Strzałkowskiego, chłopca bohatera, który zginął w czasie robotniczych protestów – mówił przed złożeniem kwiatów pod tablicą Jerzy Stepień, wiceprezydent Poznania.

Później obchody przeniosły się przecznicę dalej – pod tablicę innego chłopca bohatera – ale protestów węgierskich – Petera Masfelda. Skazane na śmierć za udział w Powstaniu Węgierskim nastolatka stracono, gdy skończył 18 lat.

Peter i Romek są symbolami pokolenia, które było uczciwe i było temu wierne. To była „uczciwość domowa”, to nie była ideologia – mówił prof. Witol Abramowicz, konsul honorowy Węgier w Poznaniu.

Śledztwo w sprawie wydarzeń, jakie w czerwcu 1956 roku rozegrały się w Poznaniu prowadzi oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Szczególnym wątkiem w śledztwie jest właśnie śmierć Romka Strzałkowskiego.

- Z bardzo dużym prawdopodobieństwem przyjąć można, że Roman Strzałkowski postrzelony został śmiertelnie w dniu 28.06.1956 r. między godzinami 12.30 a 15.30 (najprawdopodobniej około godz. 15) na terenie garaży UB, a konkretnie w budynku określanym jako ich dyspozytornia lub w pobliżu tego miejsca – relacjonuje dr Natalia Cichocka z poznańskiego oddziału IPN. - Jak na razie nie można natomiast jednoznacznie stwierdzić, czy zginął on w wyniku celowego postrzału, czy też przypadkowo.

Zdaniem prokuratorów z IPN pewnym jest, że kluczem do rozwiązania tej ponurej zagadki jest postać nieżyjącej już Teresy S., określanej w literaturze jako Teofila Kowal. Prawdopodobnie Teresa S. wiedziała jak zginął Romek, lecz z jakichś względów nigdy nie powiedziała prawdy w tym zakresie. Zestawienie szeregu jej zeznań i wyjaśnień w tej kwestii pozwala szybko wyszczególnić szereg sprzeczności w jej procesowych relacjach. Możliwe jest jednak, że nie była ona w ogóle świadkiem śmierci Romka, lecz z jakichś powodów, co do których można dalej spekulować, „stała się świadkiem" np. celem obciążenia demonstrantów tak symboliczną i bulwersującą śmiercią.



- Z przeprowadzonych oględzin koszulki Romana Strzałkowskiego, którą miał on założoną w chwili postrzału i śmierci jednoznacznie wynika, że sprawca oddający strzał do Romka stał niżej od niego i był po jego prawej stronie (patrząc z kierunku strzału), co pozwala np. jednoznacznie wykluczyć oficjalną, forsowaną m.in. przez oskarżenie w „procesie dziewięciu” wersję, że Romka postrzelili demonstranci ostrzeliwujący okolice ul. Kochanowskiego z budynku Ubezpieczalni – dodaje dr Cichocka.

Program obchodów 56. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956

27 czerwca 2012 r.

godz. 10.00 – złożenie kwiatów pod Pomnikiem Adwokatów – Obrońców Bohaterów Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. oraz Oskarżonych w Procesach Politycznych / zbieg ulic Solnej i St. Hejmowskiego

godz. 11.00 – złożenie kwiatów pod tablicą pamięci studentów poległych w Czerwcu 1956 r. / Politechnika Poznańska. Pl/ Marii Curie-Skłodowskiej

godz. 15.00 – Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82 – koncert kameralny uczniów Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza połączony z promocją książek:
- WMWN – L. Paprzycki – „Ulica Kochanowskiego, 28 – 29 czerwca 1956. Fotografie i relacja”
- IPN Oddział w Poznaniu – „Poznański Czerwiec 1956. Wybór dokumentów”

godz. 17.00 – spotkanie uczestników, kombatantów Poznańskiego Czerwca 1956 z władzami wojewódzkimi i miejskimi/ CK Zamek


28 czerwca 1956 r.

godz. 6.00 – złożenie kwiatów przy bramie fabryki Pojazdów Szynowych H. Cegielski Poznań / ul. 28 czerwca 1956 r.

godz. 10.30 – złożenie kwiatów pod tablicą pamięci pracowników MPK / zajezdnia ul. Gajowa

godz. 11.30 – uroczystość przy pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 czerwca 1956 r. / ul. Kochanowskiego

godz. 13.00 – złożenie kwiatów pod tablicą pamięci pracowników ZNTK / ul. Robocza

godz. 14.15 – uroczystość przy Bramie Głównej Zakładów H. Cegielskiego / ul. 28 czerwca 1956 r.

godz. 17.00 – msza św. w intencji Ofiar Czerwca 1956 r. w kościele oo. Dominikanów / al.
Niepodległości. Bezpośrednio po mszy św. przemarsz pod pomnik Poznańskiego Czerwca 1956 na placu Adama Mickiewicza

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto