Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamiętamy o rotmistrzu Witoldzie Pileckim

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Dziś w auli UAM w Poznaniu odbędzie się uroczysty koncert upamiętniający rotmistrza Witolda Pileckiego, o którym do 1989 r. wszelkie informacje podlegały cenzurze.

Koncert zatytułowany "Rotmistrz Witold Pilecki in memoriam" rozpocznnie się o godz. 19.00. Zespół Teatru Wielkiego w Poznaniu wykona „Reguiem” Giuseppe Verdiego. W koncercie udział weźmie m.in. Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. Bezpłatne zaproszenia można odbierać w kasie poznańskiej filharmonii.

O godz. 20.30, pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej złożone zostaną kwiaty.

Obchody rozpoczęły się już wczoraj od sesji naukowej „Miedzy dwoma totalitaryzmami”, a  zakończy je msza święta w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Szamarzewskiego 3 w Poznaniu (25 maja, godz.12.15.)

Uroczystości organizowane są wspólnie przez Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Piotra Florka, Wojewodę Wielkopolski oraz Ryszarda Grobelnego,  Prezydenta Miasta Poznania, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Bibliotekę Kórnicką PAN.

Witold Pilecki urodził się w 1901 roku i już jako siedemnastolatek uczestniczył w samoobronie wileńskiej podczas I wojny światowej. W 1918 roku wstąpił jako ochotnik do powstającego Wojska Polskiego, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1920 roku, pod dowództwem generała Żeligowskiego zajmował Wilno. W latach 1922-1924 Witold Pilecki studiował jako wolny słuchacz na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu Poznańskiego.

Wziął udział w kampanii wrześniowej jako żołnierz armii „Prusy”. W listopadzie współtworzył Tajną Armię Polską, w której pełnił funkcję szefa sztabu. Latem 1940 roku zgłosił przełożonym w konspiracji zamiar przedostania się do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, aby zebrać informacje o traktowaniu więźniów i zbadać możliwość ich uwolnienia. 19 września 1940 roku dał się ująć dobrowolnie Niemcom w obławie na Żoliborzu. W miesiąc po przybyciu do Oświęcimia rozpoczął tworzenie siatki wywiadowczej.

Wiosną 1943 roku Pilecki, w obawie przed zdekonspirowaniem, uciekł z obozu wraz z dokumentami wykradzionymi Niemcom. Złożył wówczas obszerny raport, który także stał się podstawą informacji przekazanych przez polskie podziemie do Londynu. Działając w strukturach Armii Krajowej, Pilecki wziął udział w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku trafił do oflagu w Niemczech.

Po wyzwoleniu został żołnierzem II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych. 5 maja 1947 roku, po powrocie do kraju został aresztowany i skazany na karę śmierci za działalność konspiracyjną. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku przez rozstrzelanie w więzieniu mokotowskim.

Aż do 1989 r. w PRL wszelkie informacje o rotmistrzu podlegały cenzurze.  
 


 

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto