Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pandemia koronawirusa nie jest pierwsza. W Poznaniu szalały dżuma i cholera, wiele razy pustosząc miasto

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Pandemia koronawirusa nie jest pierwszą, która masowo dotknęła Wielkopolan. Historia zna szereg epidemii, które już tysiąc lat temu pojawiły się na ziemiach polskich.

W „Rocznikach” Jana Długosza pierwsze epidemie datowane są na rok 1003, kolejne na lata 1006 – 1007, nazwane morowym powietrzem. Od końca X wieku do końca XIII wieku na ziemiach polskich przeszło dwadzieścia pięć pomorów – tyle przynajmniej wspominają kronikarze. W XV wieku naliczono już 23 epidemie, a w XVI – aż trzydzieści sześć. Już wtedy znana była jedna z najgorszych wówczas plag, czarna zaraza, która do Polski przyszła w XIV wieku, zapewne w 1349 roku, prawdopodobnie z Węgier lub z Czech. Ponieważ w efekcie wojen, handlu, rozwoju miast migracja ludności była intensywna, to „gdy czarna zaraza w innych krajach Europy zwolna łagodnieć poczęła, u nas trwanie jej daleko było dłuższe” - pisał w 1873 roku doktor Ignacy Zielewicz w pionierskim dziele „Z dziejów epidemij w dawnej Polsce”. A i wówczas – w XV wieku - do zarazy dołączyła inna uciążliwa choroba, nękająca Polaków – kiła.

Czytaj dalej --->
Pandemia koronawirusa nie jest pierwszą, która masowo dotknęła Wielkopolan. Historia zna szereg epidemii, które już tysiąc lat temu pojawiły się na ziemiach polskich. W „Rocznikach” Jana Długosza pierwsze epidemie datowane są na rok 1003, kolejne na lata 1006 – 1007, nazwane morowym powietrzem. Od końca X wieku do końca XIII wieku na ziemiach polskich przeszło dwadzieścia pięć pomorów – tyle przynajmniej wspominają kronikarze. W XV wieku naliczono już 23 epidemie, a w XVI – aż trzydzieści sześć. Już wtedy znana była jedna z najgorszych wówczas plag, czarna zaraza, która do Polski przyszła w XIV wieku, zapewne w 1349 roku, prawdopodobnie z Węgier lub z Czech. Ponieważ w efekcie wojen, handlu, rozwoju miast migracja ludności była intensywna, to „gdy czarna zaraza w innych krajach Europy zwolna łagodnieć poczęła, u nas trwanie jej daleko było dłuższe” - pisał w 1873 roku doktor Ignacy Zielewicz w pionierskim dziele „Z dziejów epidemij w dawnej Polsce”. A i wówczas – w XV wieku - do zarazy dołączyła inna uciążliwa choroba, nękająca Polaków – kiła. Czytaj dalej --->Triumf śmierci - 1562 - Pieter Bruegel
Pandemia koronawirusa nie jest pierwszą, która masowo dotknęła Wielkopolan. Historia zna szereg epidemii, które już tysiąc lat temu pojawiły się na ziemiach polskich. Czytaj o nich w naszej galerii!
od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto