Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Panoptikon, czyli film o historii Torunia (i nie tylko), w którym grają lubonianie

Redakcja
W mieście Kopernika trwają zdjęcia do filmu "Panoptikon". W ...
W mieście Kopernika trwają zdjęcia do filmu "Panoptikon". W ... Maciej Wachowski
W mieście Kopernika trwają zdjęcia do filmu "Panoptikon". W scenach związanych m.in. z Powstaniem Wielkopolskim biorą udział członkowie Sekcji Historycznej Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia.

Scenariusz filmu oparty jest na połączeniu kilku historii z XX wieku, które z pozoru nie mają ze sobą nic wspólnego. Pierwsze sceny będą dotyczyć wydarzeń jeszcze z przełomu XIX i XX wieku, a ostatnie związane będą z uprowadzeniem ks. Jerzego Popiełuszki.

Wszystkie związane są jednak z toruńskim aresztem, tzw. okrąglakiem, który został zbudowany przez Prusaków. To budowla unikatowa, zbudowana według zasad "więzienia idealnego" - tytułowego panoptikonu, wymyślonego w XVIII wieku przez angielskiego filozofa Jeremy Benthama.

Dzięki konstrukcji budowli więźniowie mieli być doskonale widoczni, w przeciwieństwie do strażników ukrytych za weneckimi lustrami. Co prawda, filozofowi nie udało się nigdy zbudować panoptikonu, ale jego idea zainspirowała twórców zakładów karnych w Londynie, Filadelfii i właśnie w Toruniu.

Lubonianie byli w mieście Kopernika już dwa razy. Po raz pierwszy dwa tygodnie temu. Powstawały wtedy ujęcia ucieczki z Torunia podoficerów - zawodowych muzyków, którzy przez Drwęce, wzdłuż której stał niemiecki kordon, przeprawili się do Inowrocławia, aby przyłączyć się do Powstania Wielkopolskiego.

- W miniony weekend kręciliśmy już dwie większe sceny, jedną na Forcie IV, drugą na ulicy Ciasnej, gdzie wywiązuje się drobna sprzeczka pomiędzy niemieckimi żołnierzami a grupą polskiej młodzieży, w której ginie jedna osoba - wyjaśnia Przemysław Maćkowiak, szef Sekcji Historycznej TMML, która przygotowuje też Weekend Forteczny w Poznaniu (w tym roku odbędzie się w dniach 28-29 kwietnia).



Za film odpowiada Krystian Wieczyński i doświadczony reżyser Marcin Gładych, który pracował m.in. dla TVP Historia. Członkowie stowarzyszenia z Lubonia wezmą jeszcze udział w scenach kręconych w maju. Łącznie w filmie zagra około 8-10 osób z Sekcji Historycznej TMML.

- Traktujemy to jako przygodę - przyznaje Przemysław Maćkowiak. - Produkcja nie ma charakteru komercyjnego, widać pasję i zaangażowanie wielu osób, dlatego gramy w filmie całkowicie za darmo.

Premierę filmu zaplanowano na 11 listopada 2012 roku.

Produkcja: Gładych Movie
Producent: Fundacja YouHaveIt
Współproducent: TU-Studio, Toruńska Agenda Kulturalna

Aby zobaczyć więcej zdjęć, przejdź do galerii.




**

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto