Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parada MPK: Od "Ogórka" do tramino

Lilia Łada
Lilia Łada
Tramwaj konny, 102N, "Ogórek", oraz najnowszy solaris tramino – aż 24 najnowsze i najstarsze pojazdy MPK będzie można zobaczyć na wielkiej paradzie z okazji 130-lecia istnienia firmy.

- Staramy się, żeby, w miarę jak firmie przybywa lat, te imprezy były coraz lepsze i przyciągały coraz więcej poznaniaków - mówi Wojciech Tulibacki, prezes MPK. - I miło nam, kiedy biorą w nich udział, bo przecież to dla nich pracujemy. Dlatego serdecznie zapraszamy na paradę wszystkich mieszkańców.

Zdaniem dyrektora Jana Firlika, który w MPK odpowiada za rpzewozy tramwajowe, parada jest także wyjątkową okazją zobaczenia, jak technicznie zmieniał się i rozwijał transport miejski.

- Był przecież tramwaj konny, były konne omnibusy - wylicza dyrektor. - Przez jakiś czas byliśmy też przedsiębiorstwem spedycyjnym, mieliśmy swoje taksówki, a nawet barki rzeczne. Żeby omówić 130-letnią historię tej firmy to trzeba by kilka ładnych godzin...

Parada wyruszy 27 czerwca w samo południe z przystanku na Kaponierze, gdzie burmistrz Poznania sprzed 130 lat, z czasów tramwaju konnego, powita i zaprosi poznaniaków do zajmowania miejsc.

Sam przejazd zabytkowym tramwajem czy autobusem to jednak tylko jedna z wielu atrakcji tej parady. Oprócz burmistrza w pojazdach będzie znacznie więcej postaci w historycznych strojach.
- Będziemy mogli spotkać między innymi poznańskie mieszczki, śpiewaczki operowe, gwiazdy ówczesnych scen, a nawet młodą parę - zdradza Iwona Cieślik z działu marketingu MPK. - Całość przygotował Studio Teatr Castingowy mplusm.

Parada przejedzie trasą przez Święty Marcin, Marcinkowskiego, plac Wolności, 27 Grudnia, Fredry, Dąbrowskiego, Kraszewskiego, Zwierzyniecką i zakończy się w zajezdni na ul. Gajowej. Jako pierwszy pojedzie tramwaj konny, z prezydentem Ryszardem Grobelnym i prezesem MPK Wojciechem Tulibackim na pokładzie.

Za nimi wyruszą kolejne pojazdy: wagony typu N, 102N i Na, 105N, Moderus, Combino, FPS 118N Puma, Tramino, a także autobusy: San, Ogórek, zabytkowy Daf, Jelcze i Ikarusy, do tego pojazdy typu Man i Solaris.

Paradę uświetni orkiestra Miasta Poznania działająca przy MPK oraz ogromny urodzinowy tort. Wszyscy miłośnicy miejskiej komunikacji zostaną nim poczęstowani w zajezdni przy ulicy Gajowej. Tort powstanie w Cukierni Kandulski i będzie ogromny - samego tylko biszkopta na ten wypiek pójdzie aż 8 kilogramów!

W zajezdni zostanie też odegrany specjalnie na tę okazję skomponowany hymn, swoją premierę będzie tam miał także album "Bimbą w czasie" autorstwa Krzysztofa Smury, który powstał specjalnie z okazji 130-lecia miejskiej komunikacji.

- Podczas premiery będzie można kupić album i poprosić autora o autograf - zapewnia Iwona Cieślik. - A od poniedziału wydawnictwo będzie do kupienia w poznańskich księgarniach.

Uwaga! ze względu na paradę w Poznaniu nastąpią zmiany w organizacji ruchu: od godz. 10 zamknięta zostanie dla ruchu tramwajowego ul. Kraszewskiego i Zwierzyniecka. Tramwaje linii nr 2 w obu kierunkach kursować będą ulicami: OGRODY - Dąbrowskiego – Roosevelta – Św. Marcin - … - DĘBIEC.
Od godziny 11.30 dodatkowo zamknięty zostanie dla ruchu tramwajowego odcinek ul. Św. Marcin od ronda Kaponiera do ul. Gwarnej. Tramwaje linii nr 2, 5 i 13 w obu kierunkach skierowane zostaną objazdem przez ul. Fredry. Około godziny 15 tramwaje wrócą na swoje stałe trasy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto