Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parada Parowozów 2013 w Wolsztynie. Majówka z maszynami z Polski, Austrii, Czech, Niemiec i Słowacji

Zbyszek Snusz
Parada Parowozów - tak było w ubiegłym roku
Parada Parowozów - tak było w ubiegłym roku
To już 20. Parada Parowozów. W tym roku do Wolsztyna przyjedzie rekordowa liczba parowozów z całej Europy. Miłośnicy kolei z całego świata będą mogli zobaczyć aż 20 maszyn pod parą!

XX Parada Parowozów w Wolsztynie - ZOBACZ 345 ZDJĘĆ

Ponad stuletnia parowozownia jako jedyna w Europie obsługuje planowe pociągi osobowe. Zabytkowe lokomotywy można spotkać od poniedziałku do piątku na trasie z Wolsztyna do Poznania. Od 20 lat na terenie parowozowni odbywa się również Parada Parowozów, która przyciąga turystów nawet z tak odległych krajów jak Japonia, Australia czy Nowa Zelandia.

Wybierz się na wycieczkę parowozem z Poznania. Zobacz, dokąd w tym roku pojadą pociągi pod parą!

Nic dziwnego, żadnego innego dnia w Wolsztynie nie można zobaczyć tylu pięknych maszyn na szynach. To doskonała okazja, aby przyjrzeć się historii europejskiego kolejnictwa z bliska. Nie inaczej będzie w tym roku. W sobotę, 27 kwietnia, po raz kolejny lokomotywownia zamieni się w magiczne miejsce, w którym turyści przeniosą się w czasie.

Przed parowozownią zaprezentują się nie tylko maszyny z Polski, ale też z Austrii, Czech, Niemiec i Słowacji. Wolsztyn reprezentować będą dwa parowozy serii Ol49 przeznaczonej do prowadzenia pociągów osobowych: Ol49-59 i Ol49-69. Najstarsza lokomotywa - 310.23 z 1911 roku - przyjedzie z Austrii. Najszybsza dotrze z Niemiec. Prędkość konstrukcyjna parowozu 18 201 to 180 km/godz.!

Program Parady Parowozów 2013

Parada Parowozów rozpocznie się o godz. 13.30. Ale to nie koniec atrakcji. Przez cały czas dla zwiedzających otwarte będą wrota parowozowni, w której zachowały się historyczne urządzenia oraz sprzęt do naprawy i utrzymania parowozów. Przed i po paradzie będzie można się też przyglądać obrządzaniu lokomotyw oraz przejechać się pociągami retro.

O godz. 18.30 na scenie pojawi się Golec uOrkiestra, a trzy godziny później (21.45) rozpocznie się kulminacyjny punkt imprezy, czyli wieczorne widowisko "Światło, dźwięk, para".

- Pokaz w aranżacji grupy artystycznej Mira Art oraz iluzjonisty Macieja Pola przedstawi parowozy w opowieści o miłości dwojga akrobatów, których uczucie narodziło się na początku XX wieku i przetrwało zawirowania historii - wyjaśnia Mariusz Przybylski, rzecznik PKP Cargo.

Z Poznania do Wolsztyna będzie można dostać się m.in. pociągiem Cegielski prowadzonym przez parowóz - odjedzie on ze stolicy Wielkopolski o godz. 9.50 (przyjazd 11.28), a wróci o godz. 20.40 (odjazd 18.10). Dodatkowy pociąg wyruszy też z Wolsztyna po widowisku (odjazd 23.15, przyjazd 0.45).

Widzisz coś ciekawego, zaskakującego, dziwnego? Pisz na [email protected], dodaj swój artykuł lub zostaw nam wiadomość na Facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto