Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parada Sobótkowa. Poznańskie Wianki na Warcie. Dołączysz?

KAS
W piątkowy wieczór będzie się działo nad Wartą w Poznaniu
W piątkowy wieczór będzie się działo nad Wartą w Poznaniu Łukasz Gdak
Poznań szykuje się do obchodów Nocy Świętojańskiej, W wigilię św. Jana na Warcie odbędzie się parada sobótkowa, a na plażach zaplanowano imprezy

Czytaj także: Parada Sobótkowa. Poznańskie Wianki 2018 w imieniny Poznania. 29 czerwca - Piotra i Pawła spędź nad Wartą! [PROGRAM]

Pierwsze wianki ,,ery nowożytnej’’ odbyły się na Szelągu w 1873 roku.

Miejsce wybrano nieprzypadkowo. Szeląg słynący z pięknych ścieżek spacerowych i jeszcze piękniejszych krajobrazów Poznania przyciągał latem tłumy mieszkańców. Najczęściej organizowało je Towarzystwo Kolonii Wakacyjnych i Stacji Sanitarnych Stella. Żelaznym punktem spotkań nad Warta były koncerty orkiestr, taneczne hulanki, śpiewy do późnej nocy i rzucanie wianków.

Organizatorem tegorocznej Parady Sobótkowej jest Mobilny Dom Kultury Wilczak.

- W ubiegłym roku, po kilkudziesięciu latach przerwy udało się reaktywować starą poznańską tradycję Parad Sobótkowych - informują organizatorzy. -W tym roku kontynuujemy rozpoczęte dzieło.

Na Warcie, po zachodzie słońca, pojawi się barwny korowód łodzi.

- Główną atrakcją parady są przede wszystkim instalacje przygotowane przez mieszkańców i przedstawicieli Rad Osiedli zlokalizowanych nad Wartą - informują organizatorzy. - Instalacje stanowią komentarz do bieżących wydarzeń lokalnych bądź nawiązują do tradycji i symboli danego osiedla.

Udział w paradzie zadeklarowało 9 zespołów.

Paradę Sobótkową podziwiać będzie można z lądu - na miejskich plażach zaplanowano w tym czasie różnego rodzaju imprezy.

Na Szelągu o godz. 19.00 i na Wildzie o 20.30 odbędzie się Koncert Chóru Dziewczęcego Skowronki pod dyrekcją Alicji Szelugi. Również na plaży na Wildzie o 20.50 będzie można zobaczyć instalację „Poznaj nadwarciańskie osiedla”. Na Brzegu Chwaliszewo o 21.00 zaplanowano koncert pieśni tradycyjnych w wykonaniu zespołu Klangor.

Parada sobótkowa wyruszy z plaży Wilda o 21.30, od 21.50 na rzece przed widownią na brzegu Chwaliszewo odbędzie się parada uczestników, a na zakończenie parady, około 22.30 zaplanowano pokaz pirotechniczno-ogniowy Fireshow.

***
Na Ukrainie noc świętojańska, zwana też nocą Kupały, jest obchodzona zgodnie z kalendarzem juliańskim, czyli o dwa tygodni później niż w Polsce. Ukraińska młodzież celebruje najpopularniejsze letnie święto tańcząc wokół ognisk w wiankach na głowach. Zgodnie z ukraińską tradycją ludową tej nocy nie można spać, ponieważ ożywa zło - czarownice, wilkołaki i syreny.

- Dzisiejsza symbolika jest symboliką Kupały. To bóg słońca i bogini wody. Słońce symbolizuję męską energię, a woda żeńską - wszystko, co rodzi życie. Dziś mamy zjednoczenie tych sił natury, zjednoczenie młodzieży - mówi organizator imprezy Oleksander Bosij.

- Zrobiłam wianek, a narzeczony nie wiedział, że tam jest pokrzywa. Założył, i jak nie zaczął krzyczeć! Od razu wyrzucił w krzaki. Ale to nic, jeszcze bardziej mnie potem kochał - wspomina noc Kupały jedna z uczestniczek imprezy, Halina Rybak.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto