Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Rataje z wieżą widokową, stawem i plażą!

Lilia Łada
Lilia Łada
Wieża widokowa w starym kominie, plaża nad stawem, place zabaw i ...
Wieża widokowa w starym kominie, plaża nad stawem, place zabaw i ... Lilia Łada
Wieża widokowa w starym kominie, plaża nad stawem, place zabaw i hala sportowa - to elementy zwycięskiego projektu parku Rataje.

Zaprojektowanie tego parku nie było łatwym zadaniem. Wyzwaniem dla architektów był mocno rozczłonkowany teren, no i oczekiwania mieszkańców okolicznych osiedli. Sprawa zagospodarowania terenu parku Rataje budziła do niedawna wiele emocji ze względu na konflikt z deweloperem, który chciał tam wybudować osiedle.

W konkursie na koncepcję zagospodarowania terenu przyszłego parku wzięło udział aż 30 zespołów architektów i projektantów. Ostatecznie za najlepszy jurorzy uznali projekt pracowni AKG Architektura Krajobrazu z Krakowa. Zwycięzcy dostali 26 tysięcy złotych. Pula nagród w konkursie wynosiła 50 tysięcy złotych, a jury poza główną nagrodą postanowiło jeszcze przyznać trzem projektom wyróżnienia finansowe po 8 tysięcy złotych i dwa wyróżnienia honorowe.

- Doceniliśmy tu najtrafniejsze rozmieszczenie funkcji na terenie całego parku - wyjaśnia Andrzej Nowak, dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta. - Ciekawym i bardzo udanym pomysłem jest zaakcentowanie bram do parku i umieszczenie na jego obrzeżach budynków komercyjnych, np. gastronomicznych i biurowych, które zapewnią środki na utrzymanie parku i realizację tej koncepcji.

W nagrodzonym projekcie w centrum parku zaplanowano malowniczy staw z plażą, przy której byłaby kawiarnia z tarasem wychodzącym na staw. Zimą staw mógłby pełnić funkcję lodowiska. Nieco dalej znajdowałaby się wieża widokowa w zrekonstruowanych kominie fabrycznym, a także wielofunkcyjna hala sportowo-widowiskową o powierzchni 6000 m kw., gdzie mieściłby się też basen, kluby fitness i centrum rehabilitacji dla seniorów.

Byłyby tu też boiska do tenisa, koszykówki, siatkówki i piłki ręcznej, place zabaw dla dzieci, zewnętrzne ścianki wspinaczkowe, tarasowo ukształtowane miejsce do organizowania imprez plenerowych, a także ogrody tematyczne: kwiatowy, wodny i traw. Architekci zadbali także o bezpieczne "zielone" przejścia nad ulicą, wybieg dla psów i parkingi wokół terenów parkowych.

Radnemu Mariuszowi Wiśniewskiemu, przewodniczącemu Komisji Rewitalizacji Rady Miasta najbardziej podobało się równomierne rozmieszczenie funkcji sportowych na terenie całego parku, ale nie tylko.
- Bardzo interesujące są też te bramy z elementami małej architektury - mówi radny. - Wszystko to tworzy park przyjazny dla mieszkańców. Chciałbym tam spacerować.

- W niektórych projektach podkreślano podział parku na strefy dla młodzieży, dla seniorów - dodaje Lechosław Rachwał ze stowarzyszenia My-Poznaniacy. - To moim zdaniem nie jest dobry pomysł i cieszę się, że w zwycięskim projekcie rozplanowano to bardziej równomiernie, a sam park współgra z otaczającym krajobrazem.

Jednak członkowie jury zgodnie podkreślali też, że we wszystkich projektach są elementy, które warto wykorzystać przy budowie parku, jak choćby w projekcie przygotowanym wspólnie przez Wędrownych Architektów i TASAK.
- Dla nas najważniejsze było to, żeby park był naprawdę dla mieszkańców: przyjazny, spójny, a jednocześnie otwarty - mówią zgodnie Anna Gałecka, Joanna Lewandowska, Ewa de Mezer i Cezary Czemplik, reprezentanci jedenastoosobowego zespołu. - Osią założenia jest bulwar biegnący przez cały park z północy na południe, a w centrum zaplanowaliśmy pustą przestrzeń na przykład na koncerty czy pikniki.

Czy to oznacza, że tak właśnie za kilka lat będzie wyglądał park na Ratajach? Niestety, nie.
- Celem konkursu nie było wyłonienie projektu do realizacji, ale sformułowanie pewnych wytycznych, według których należy przygotować koncepcję wyglądu parku - tłumaczy dyrektor Nowak. - Tam już trwają nasadzenia roślin, buduje się alejki, robi oświetlenie. Dzięki tym projektom będzie wiadomo, jak sadzić, żeby na przykład tworzyć linie widokowe, w jakim kierunku to powinno iść. Bo przecież parki tworzy się latami...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto