Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Sołacki: Śmierdzący, zanieczyszczony staw i śnięte ryby. Co się stało?

Marcin Karabasz
Wyłowiono około 20 kilogramów martwych ryb.
Wyłowiono około 20 kilogramów martwych ryb. Czytelnik
Park Sołacki w ostatnich dniach nie sprzyja spacerom. W okolicach stawów czuć smród rozkładających się ryb. Tylko we wtorek wyłowiono około 20 kilogramów martwych ryb. Co się wydarzyło?

Inspektor Ewald Borowski z Zarządu Zieleni Miejskiej potwierdza, że najpewniej doszło do zanieczyszczenia.
- Woda w parku Sołackim cuchnie. Byłem tam na miejscu i już na okolicznych ulicach daje się poczuć bardzo nieprzyjemny zapach. Jest podejrzenie, że coś zostało wlane - tłumaczy inspektor. - Nie chce mi się wierzyć, że była to tzw. przyducha, gdy ryby giną z powodu braku powietrzna, np. krótko przed burzą - dodaje Borowski.

Pierwsze śnięte ryby zostały znalezione w Parku Sołackim już w niedzielę. Na miejscu pojawili się strażacy ze specjalistycznej grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego.

- Zabezpieczyliśmy rozlewisko, pobraliśmy też próbki, które przekazaliśmy do badań Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska. Wstępna identyfikacja wskazuje, że prawdopodobnie winne skażeniu są środki ochrony roślin - dodaje M. Kucierski.

Ustalanie przyczyn zanieczyszczenia nadal trwa.
- Próbki ze stawów oraz z przepływającej przez park Bogdanki pobrano zarówno w poniedziałek, jak i wtorek - tłumaczy Hanna Kończal, zastępca dyrektora WIOŚ. Zanieczyszczony miał być głównie staw wysunięty na zachód. Jak dodaje H. Kończal, pojedyncze śnięte ryby znajdowano także we wtorek

- Wyłowiono około 20 kilogramów martwych ryb. Prawdopodobnie akcję będzie trzeba powtórzyć w środę, używając kajaka i łodzi - mówi insp. Ewald Borowski z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Stawy mają być czyszczone jesienią. Wtedy życie w nich zostanie odbudowane. Na szczęście nie wszystkie ryby zginęły.

- Nie widzę powodów, by te, które przeżyły, miały paść - mówi Piotr Szczepanowski, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. - Park Sołacki nie był wcześniej zarybiany przez miasto, więc populacja odbuduje się w sposób naturalny - tłumaczy.

Na razie jednak - jak relacjonuje Paweł Szwaczkowski - na powierzchni wody w sołackich stawach widać dziwną, brązową plamę.

Park Sołacki jest popularnym miejscem spacerów poznaniaków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto