Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Patriotycznie Zakręceni: Dzień Niepodległości świętuj radośnie!

Paulina Rezmer
Patriotycznie Zakręceni: Dzień Niepodległości świętuj radośnie
Patriotycznie Zakręceni: Dzień Niepodległości świętuj radośnie archiwum Polskapresse
Słyszy się często, że Polacy to naród, który odzyskanie niepodległości świętuje ze staroświeckim patosem i poważnymi minami. W ostatnich latach nie brakuje jednak przykładów na to, że w kraju nad Wisłą wolność można świętować z uśmiechem na twarzy.

W tym roku mija 95 lat odkąd Polska odzyskała wolność. To wyjątkowa okazja do zamanifestowania patriotyzmu. Jak? Najlepiej w radosny sposób.

SMACZNY ROGAL NIEPODLEGŁOŚCI
W samym sercu Wielkopolski 11 listopada to okazja do podwójnego świętowania. Rocznica odzyskania niepodległości zbiega się tu w czasie z imieninami jednej z głównych ulic. W tym dniu Święty Marcin, bo taką nazwę nosi arteria Poznania, zamienia się w miejsce radosnych zabaw, koncertów i barwnych korowodów.

Patriotycznie Zakręceni - czytaj więcej

- Dzień 11 listopada to dla poznaniaków wyjątkowa okazja, by pokazać całej Polsce, że niepodległość można świętować w sposób radosny, bez podziałów i kłótni. U nas to zawsze pozytywny dzień - mówi Joanna Przygodzińska, kierownik działu promocji z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, które od dziewiętnastu lat organizuje imieniny ulicy Święty Marcin. - Wszyscy przychodzą tu po to, by dobrze się bawić, słuchać koncertów i brać udział w grach ulicznych.

Za sprawą organizatorów poznaniacy i ich goście w tym dniu mogą przenieść się w czasie, pograć w zapomniane gry, posłuchać bajek z płyt winylowych i obejrzeć swoje miasto na starych celuidowych foliach. Nieodłącznym elementem tego święta w stolicy Wielkopolski jest też rogal świętomarciński, smaczny regionalny słodycz, który stał się na tyle popularny, że dziś można go zjeść na terenie całej Polski... kupując go za pośrednictwem internetu.

PO WOLNOŚĆ WOLĄ BIEGAĆ
W Polsce nie brakuje też osób, które zamiast maszerować w defiladach, Dzień Niepodległości wolą uczcić w sportowym stylu. 11 listopada biegają między innymi gdańszczanie, warszawiacy i Wielkopolanie. - Akcent patriotyczny jest nieodłącznym elementem naszej imprezy - mówi Adam Chudzicki, dyrektor trzeciego Lubońskiego Biegu Niepodległości. - Przed startem odśpiewany zostanie hymn Polski, medal będzie nawiązywał do historii naszego kraju, a trasę przyozdobimy w biało-czerwone barwy - dodaje. W tegorocznej edycji na starcie ma stanąć ponad 1200 uczestników.

Po raz dwudziesty piąty w Biegu Niepodległości wystartują warszawiacy. Trasę zaplanowano tak, by wiodła przez historyczne miejsca stolicy, a w jej opracowaniu pomógł Instytut Pamięci Narodowej. Biegacze pojawią się między innymi koło Pomnika Poległych Lotników, Pawiaka i więzienia przy Rakowieckiej. Bieg rozpocznie się tradycyjnie o godzinie 11.11, zawodnicy ubiorą biało-czerwone koszulki, a z ich zdjęć zostanie ułożona ogromna flaga.

W tym roku na Bieg Niepodległości w Warszawie zapisało się rekordowa ilość uczestników - 12 tysięcy osób. Już podczas rejestracji pobili rekord - w pierwsze dziesięć minut po otwarciu rejestracji zapisało się aż 1090 osób.

WSZYSTKIE FLAGI W GÓRĘ
Dominujące kolory 11 listopada? Oczywiście biel i czerwień. Nie zabraknie ich na Stadionie Śląskim w Chorzowie, gdzie w tym roku po raz trzeci odbędzie się rodzinna patriotyczna akcja. - Ułożymy gigantycznych rozmiarów biało-czerwony napis Polska - wyjaśnia Adam Pawlicki, organizator. - W poprzednich edycjach naszej imprezy, kiedy układaliśmy żywą datę 11.11 w narodowych barwach i śpiewaliśmy wspólnie hymn narodowy, odwiedzało nas kilka tysięcy osób - wspomina Pawlicki.

Akcja "Cała Polska na Śląskim" to nie tylko happening w barwach narodowych, ale również okazja do odpoczynku w rodzinnym gronie i miłej atmosferze. - Podczas całej imprezy będzie można zwiedzać pojazdy militarne, a na pierwszy tysiąc osób czekać będzie darmowa grochówka - dodaje Pawlicki. Obchody Dnia Niepodległości na Stadionie Śląskim potrwają od godziny 14 do 17.

Józef Piłsudski i damy w rikszach
Pomysłów na radosne świętowanie odzyskania wolności nie brakuje również bydgoszczanom. Uroczystości rozpoczną się już 10 listopada, a ich honorowym gościem będzie... sam marszałek Piłsudski.

Wódz będzie przechadzał się po Bydgoszczy, a na ulicach pojawią się rikszarze, pucybuty i gazeciarze, którzy rozdadzą przechodniom dwudniówkę. - Ulicą Gdańską przemaszerują ułani, będzie też okazja, by obejrzeć rekonstrukcje historyczne, wyroby artystyczne i filmy z lat 20-tych - zapowiada Bydgoska Lokalna Organizacja Turystyczna, która organizuje przedsięwzięcie po raz trzeci.

Zwyczaj urządzania parady z okazji Dnia Niepodległości przyjął się również w Gdańsku. Reprezentatywnymi ulicami miasta przejdą żołnierze napoleońscy, husaria, piękne damy odziane w stroje z lat 20-tych i 30-tych. Nie zabraknie też pojazdów militarnych i zabytkowych samochodów. Pochód wyruszy z ul. Podwale Staromiejskie o godzinie 9.00.

W tym roku Paradę Niepodległości wesprą członkowie hiszpańskiego stowarzyszenia "Poland First to Fight", w skład którego wchodzą pasjonaci historii Polski XX wieku. Hiszpanie sami szyją polskie mundury, odtwarzają uzbrojenie i chętnie popularyzują historię naszego kraju w swojej ojczyźnie.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto