PBG Basket - AZS Koszalin 79:69: Historyczny awans do fazy play-off!

PBG Basket Poznań - AZS Koszalin
PBG Basket Poznań - AZS Koszalin eM
Po znakomitej czwartej kwarcie poznańscy koszykarze pokonali AZS Koszalin i po raz pierwszy w historii, w trzecim roku gry w najwyższej klasie rozgrywkowej, awansowali do fazy play-off Tauron Basket Ligi.

- Pierwsze trzy kwarty były wyrównane, PBG rozstrzelało nas w czwartej - przyznawał po spotkaniu Mariusz Karol, trener AZS Koszalin.

Jeszcze 8 minut przed końcem meczu na tablicy widniał remis 52:52 i nic nie wskazywało, aby spotkanie zakończyło się zdecydowanym zwycięstwem którejkolwiek drużyny. Do tego momentu obie ekipy nie potrafiły odskoczyć przeciwnikowi na więcej niż pięć punktów.

Pierwsza kwarta zakończyła się niewielką przewagą Basketu. W drugiej złudzeń poznaniaków szybko pozbawił Winsome Frazier, który przy czteropunktowym prowadzeniu PBG rozpoczął festiwal celnych rzutów za trzy punkty - gracz AZS trafił zza łuku trzy razy pod rząd (w całym meczu rzucił pięć "trójek") i wyprowadził koszalinian na prowadzenie 27:22.

Poznaniacy przebudzili się dopiero w trzeciej kwarcie, a prawdziwy popis dali w ciągu ostatnich 8 minut meczu. Rozpoczął Sasa Ocokoljić, który trafił dwa razy za trzy punkty i PBG objęło prowadzenie 60:54. Jeszcze lepszą skutecznością zabłysnął Piotr Stelmach - rzucił trzy razy za trzy punkty i poznańscy koszykarze prowadzili już 71:60.

W całym meczu poznaniacy pozwolili rzucić najskuteczniejszej drużynie Tauron Basket Ligi tylko 69 punktów.
- To jak na ofensywnie grający AZS bardzo mało punktów - wyjaśniał Piotr Stelmach.

Świadomy, że tylko dobrą grą w obronie Basket jest w stanie wygrać ten mecz, był trener Milija Bogicević.
- Uczulałem na to zawodników przed spotkaniem - tłumaczył. - Cieszę się, że chłopacy dali radę, bo to był trudny mecz w sensie psychicznym.

Po zwycięstwie z koszalinianami poznaniacy zajęli siódme miejsce w tabeli i w fazie play-off zmierzą się z Turowem Zgorzelec. Do kolejnej rundy przejdzie zespół, który wygra trzy mecze. Pierwsze spotkanie już w piątek, 1 kwietnia, w Zgorzelcu.

- Na pewno nie odpuścimy Turowowi - mówi trener Bogicević. - Przegraliśmy z nimi dwa razy na własne życzenie, przez głupotę. Teraz mogę zapewnić, że będziemy walczyć do końca.Aby zobaczyć wszystkie zdjęcia, przejdź do fotogaleriiPBG Basket Poznań - AZS Koszalin 79:69
Kwarty: 18:16, 18:23, 16:10, 27:20

PBG Basket: Stelmach 15, Tica 13, Ocokoljić 11, Kulig 11, Wiśniewski 10, Miller 7, Hawkins 6, Dąbrowski 6.

AZS: Frazier 25, Milicić 11, Reese 11, Reynolds 10, Bogavac 6, Śnieg 3, Arabas 3.