PBG Basket Poznań zatriumfował w meczu z Sportino Inowrocław - 80:72

Marek Lubawiński
James Maye udanie zadebiutował w barwach PBG Basket Poznań. W meczu ze Sportino zdobył 16 punktów. Marek Zakrzewski
Wreszcie wygrali koszykarze PBG Basket Poznań. Drużyna prowadzona przez Eugeniusza Kijewskiego w sobotni wieczór pokonała w hali AWF Sportino Inowrocław 80:72. W poznańskim zespole zadebiutował 28-letni Amerykanin James Maye i pokazał, że może być sporym wzmocnieniem, po przerwie spowodowanej kontuzją na boisko wrócił w dobrym stylu Adam Waczyński.

Zabrakło natomiast leczącego uraz bardzo skutecznego zazwyczaj Andriji Cirica, w sobotę po raz ostatni zaprezentował się poznańskiej publiczności Rajko Kljajević - to najważniejsze informacje personalne dotyczące PBG Basket.

James Maye przyjechał do Poznania w czwartek, trenował z nowymi kolegami tylko dwa razy. Jednak trener Kijewski zdecydował, że Amerykanin wyjdzie w pierwszej piątce. I pierwsze minuty w wykonaniu amerykańskiego skrzydłowego nie były najlepsze.

Jeden z jego rzutów został zablokowany przez rywali, kolejny był niecelny i po czterech minutach Maye opuścił parkiet. Zastąpił go Adam Waczyński i dzięki niemu poznaniacy zaczęli odrabiać straty, bo w piątej minucie przegrywali 3:15. Wtedy było bardzo nerwowo na ławce PBG Basket.

Czyżby kolejna porażka w kompromitującym stylu? Na szczęście kibice wierzyli w graczy PBG Basket, cały czas bardzo głośno dopingowali, i to przyniosło efekty.

W 13. minucie po celnym rzucie Waczyńskiego goście prowadzili jednym punktem - 23:22. Jednak po raz pierwszy poznaniacy rywali dopadli dopiero na dwie sekundy przed końcem drugiej kwarty. Znów trafił Waczyński i było 40:40.

Rozegrał się też Maye, który wrócił na parkiet w drugiej kwarcie, a pierwsze punkty, i to trójkę, zdobył w 15. minucie. W całym meczu Amerykanin zdobył 16 punktów, najwięcej w PBG Basket.

Brawa też należą się też A.J. Gravesowi, który już w pierwszej połowie popisał się trzema celnymi "trójkami".
W drugiej połowie podopieczni Eugeniusza Kijewskiego grali zdecydowanie lepiej. Szybko uzyskali kilkupunktową przewagę i pewnie wygrali 80:72.
- W poprzednich meczach graliśmy osłabieni - powiedział Eugeniusz Kijewski. - Dzisiaj doszedł nowy zawodnik, dzięki czemu była lepsza rotacja w składzie, a podstawowi zawodnicy nie musieli grać ponad 30 minut.

Czekamy jeszcze na powrót Ćiricia i wtedy obwodowo będziemy bardzo silni. Teraz jesteśmy na etapie poszukiwań wysokiego gracza, bo chciałbym, żeby jak najszybciej przyjechał do Poznania.

PBG Basket Poznań - Sportino Inowrocław 80:72 (18:23, 22:17, 25:16, 15:16)
#PBG Basket: Maye 16 (3x3), Waczyński 13 (1x3), Graves 12 (4x3), Szawarski 11, Białek 10 (1x3), Duvnjak 8 (1x3), Radke 6, Kljajević 4, Mowlik 0.
#Sportino: Ibrahim 18, Anderson 10, Scott 10 (1x3), Łuszczewski 10 (2x3), Żytko 8 (1x3), Arabas 5, Bogavac 5, Raczyński 3, Stanevicius 3.