Pięć medali dla poznańskiej Warty w mistrzostwach Polski w pływaniu [ZDJĘCIA]

Maciej Lehmann
Pływacy Warty Poznań wyłowili pięć medali podczas imprezy w Termach Maltańskich. Padły również cztery rekordy Polski seniorów.

Aleksandra Bernat z Warty wywalczyła podczas mistrzostw Polski w pływaniu trzy medale, a jej kolega klubowy Kacper Majchrzak dwukrotnie w Termach Maltańskich stawał na podium. Podczas mistrzostw Polski pobito cztery rekordy Polski seniorów i kilkanaście w kategoriach juniorów.

Ola Bernat, która specjalizuje się w kraulowych wyścigach na długich dystansach, w każdym wyścigu, w którym brała udział wywalczyła medal. Na 1500 metrów była trzecia, w swojej ulubionej konkurencji 800 m była druga, a na 400 m ponownie trzecia.

Brawa należą się też Kacprowi Majchrzakowi, który specjalizuje się w sprintach. Na 50 m dowolnym zawodnik Warty musiał uznać tylko wyższość Filipa Wypycha z Trójki Łódź i wywalczył srebro. Kacper obiecywał rywalom rewanż na 100 metrów. Do walki o tytuł mistrza Polski "wmieszał" się jeszcze Paweł Werner z Juvenii Wrocław. 18-latek okazał się szybszy od starszych kolegów, jako jedyny zszedł poniżej 48 sek. (47.52) i zasłużenie wygrał. Czas Wernera to nowy rekord Polski juniorów. Do najlepszego osiągnięcia naszego mistrza Europy Pawła Czerniaka brakuje mu 0,9 sek. Majchrzak uzyskał 48.36, co dało mu brąz. Drugi był Wypych 48.18.

Paweł Werner świetną formę zademonstrował też w wyścigu na 200 metrów, który wygrał w niedzielę z ogromną przewagą i w bardzo dobrym czasie 1.45.41.
Równie wielkim talentem jest 15-letnia Diana Sokołowska z Juvenii Białystok, która wygrała finał 100 metrów dowolnym, pokonując bardziej doświadczone rywalki - Katarzynę Wilk i Aleksandrę Urbańczyk.

- To był faktycznie bardzo udany wyścig. Początkowo byłam trzecia, ale nie uległam presji, żeby szybko gonić, tylko popłynęłam swoim tempem. Do tego finisz był całkiem niezły i pobiłam nie tylko "życiówkę", ale także rekord Polski juniorek - mówiła na mecie Sokołowska, która nie ukrywa, że liczy na złoty medal na 200 m. I rzeczywiście w niedzielnym finale ostro walczyła z Otylią Jędrzejczak. Przegrała na finiszu, ale zmusiła naszą najlepszą pływaczkę do dużego wysiłku.

Dwa złote (1500 i 800 m dowolnym) i jeden srebrny (400 m dowolnym) medal wywalczył w Termach Maltańskich Mateusz Sawrymowicz. Mistrz Europy przyznał, że jest zmęczony.

- Cieszę się ze zwycięstwa i z tego, że ten wynik tak mocno nie odbiegał od tego, jaki uzyskałem przed tygodniem w Szczecinie. Przed wyścigiem na swoim koronnym dystansie płynąłem 400 m i 800 m - to jednak trochę wykańcza. Forma była szykowana właśnie na mistrzostwa Europy i nie jest tak łatwo ją przedłużyć o kolejny tydzień - przyznał reprezentant Polski.

Rekordy Polski seniorów biły jednak panie. Trzy z czterech rekordowych osiągnięć zanotowały sztafety. Pływaczki AZS AWF Warszawa z Otylią Jędrzejczak były bezkonkurencyjne na 4x 100 i 4x200 dow, a ekipa Śląska Wrocław na 4x50 zmiennym. Rekord Polski pobiła na 50 grzbietowym Aleksandra Urbańczyk.

Zobacz najnowsze informacje na stronie "Głosu Wielkopolskiego"