Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękno nagości w Poznaniu

Lilia Łada
Lilia Łada
Delikatne, eteryczne i pełne bujnej zmysłowości - wystawa aktów w Zamku zachwyca pięknem i różnorodnością, ale w końcu są dziełami najwybitniejszych polskich mistrzów.

Wśród autorów prawie 70 prezentowanych prac są Jerzy Nowosielski, Jacek Malczewski, Władysław Podkowiński i wielu, wielu innych. Najstarszy obraz to „Rodzina Fauna” namalowany około 1890 roku przez Franciszka Żmurkę, najnowszy to „Akt z miednicą” Jerzego Nowosielskiego powstały w 1982 roku. Ale nie o wielkie nazwiska chodziło w tej wystawie.

- To nie są najlepsze czy najbardziej reprezentatywne prace tych twórców - wyjaśnia Anna Hryniewiecka, wicedyrektor Zamku i autorka wystawy. - Chodziło nam raczej o pokazanie tematu, który będzie ciekawy dla naszego odbiorcy.

Temat nie był łatwy do przygotowania, jako że akt wcale nie jest często spotykanym tematem w polskiej sztuce! Tak naprawdę pojawił się dopiero w drugiej połowie XIX wieku, bo wcześniej uważano, że artyści mają ważniejsze sprawy niż propagowanie rozwiązłości za pomocą wizerunków nagich kobiet. To na szczęście uległo zmianie, chociaż jeszcze długo artyści korzystali z egzotycznych pretekstów typu "scena w haremie" lub "na wschodnim bazarze", by pokazać nagą kobietę. Kres przebraniom położył dopiero wiek XX, głównie dzięki zmianom w obyczajowości, które sprawiły, że nagość przestała być aż takim tabu.

Nadal jednak jest to temat rzadko prezentowany na taką skalę, a sądząc po tłumach publiczności na wernisażu wyjątkowo interesujący dla widzów. Trudno się zresztą dziwić - zestawienie prac tak różnych artystów, różnych technik malarskich, różnych epok i różnych punktów widzenia na kobiecą nagość daje niespotykany efekt artystyczny i otwiera pole do interesujących rozmyślań i wniosków. Każda praca to oddzielna historia, a jednak w przedziwny sposób tworzą wspólnie niezwykle harmonijną, oryginalną całość, uzupełniając się nawzajem. Przy każdej ścianie można by stać i myśleć w nieskończoność, po prostu podziwiając piękno.

Prace pochodzą ze zbiorów m.in. Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Muzeum Historii Miasta Łodzi. Wystawa będzie czynna do 26 kwietnia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto