Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękny pałac w Taczanowie Drugim zmieni się w hotel i luksusowe spa? Inwestor czeka na zmianę polityki przestrzennej gminy [ZDJĘCIA]

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Pałac Taczanowskich w Taczanowie Drugim zachwyca swoją architekturą, neogotycką wieżą wjazdową i okazałym, ogromnym parkiem, uznanym za pomnik przyrody. Teraz inwestor planuje przemienić całą okolicę w wyjątkowe miejsce. Do Urzędu Miasta i Gminy Pleszew wpłynął wniosek z prośbą o zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym w obrębie pałacu i parku. Jak wygląda pałac i co ma w nim powstać?

Czytaj dalej i zobacz zdjęcia --->
Pałac Taczanowskich w Taczanowie Drugim zachwyca swoją architekturą, neogotycką wieżą wjazdową i okazałym, ogromnym parkiem, uznanym za pomnik przyrody. Teraz inwestor planuje przemienić całą okolicę w wyjątkowe miejsce. Do Urzędu Miasta i Gminy Pleszew wpłynął wniosek z prośbą o zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym w obrębie pałacu i parku. Jak wygląda pałac i co ma w nim powstać? Czytaj dalej i zobacz zdjęcia --->Roman Kazimierz Urbaniak
Pałac Taczanowskich w Taczanowie Drugim zachwyca swoją architekturą, neogotycką wieżą wjazdową i okazałym, ogromnym parkiem, uznanym za pomnik przyrody. Teraz inwestor planuje przemienić całą okolicę w wyjątkowe miejsce. Do Urzędu Miasta i Gminy Pleszew wpłynął wniosek z prośbą o zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym w obrębie pałacu i parku. Jak wygląda pałac i co ma w nim powstać?

Hotel zamiast pałacu w Taczanowie Drugim

Pałac w Taczanowie Drugim może stać się turystyczną wizytówką powiatu pleszewskiego. Spadkobiercy rodziny Taczanowskich sprzedali teren w 2018 roku. Na kupno terenu zdecydował się właściciel jednej ze spółek z Kalisza. Inwestor planuje przemienić całą okolicę w wyjątkowe miejsce. Na to konieczna była zgoda Rady Miejskiej w Pleszewie.

Podczas ostatniej sesji przegłosowano uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.in. w obrębie ewidencyjnym Taczanów Drugi. Jak tłumaczył burmistrz Arkadiusz Ptak, inwestor wystąpił do miasta o dokonanie pewnych zmian w obszarze nieruchomości, aby poszerzyć swoją działalnością. Konieczna była więc zmiana studium i miejscowego planu.

Burmistrz Arkadiusz Ptak podkreślił, że spotkał się w tej sprawie z inwestorem i przedstawicielami.

- Chodzi o obiekt SPA, rozszerzenie możliwości budowy o małą architekturę, rozbudowę istniejącego budynku i tereny rekreacyjne

– mówi burmistrz Arkadiusz Ptak.

Zobacz też:

Pałac w Taczanowie Drugim - wyjątkowy zabytek na mapie powiatu pleszewskiego

Pałac w Taczanowie Drugim - wizytówka tej podpleszewskiej miejscowości - pochodzi z końca XVIII wieku. Rozbudowany został w 1853 roku dla Alfonsa Taczanowskiego, w stylu klasycyzmu berlińskiego. W 1922 roku został przebudowany front wraz z portykiem, a w latach 70. XX wieku przeszedł gruntowny remont. Elewacje pałacu są podzielone gzymsami podokiennymi i sztukateriami. Piękna, neogotycka wieża wjazdowa pochodzi najprawdopodobniej 1864 roku. Widnieje na niej herb Taczanowskich. Umieszczono na niej także alegoryczne rzeźby gospodarności.

Taczanowscy opuścili Taczanów Drugi w 1939. Ich wysiedlenie doskonale pamięta Stanisław Szóstak, który przez lata opiekował się przypałacową kaplicą, a przed wysiedleniem hrabiostwa - jako młody chłopak - pracował w pałacu. Wspominał, że hrabina, wychodząc z posiadłości, rzuciła w krzaki klucz od kaplicy, żeby Niemcy go nie widzieli. Krzyknęła do chłopaka, żeby pilnował kaplicy. Te słowa zapamiętał do końca życia. To dzięki niemu odwiedzający kaplicę mogli nie raz usłyszeć historie o ludziach, który kiedyś tu mieszkali. Pan Stanisław nie opuścił tego miejsca aż do swojej śmierci w 2014 roku.

Zobacz też:

Park, który otacza pałac w Taczanowie Drugim, zajmuje powierzchnię ponad 20 ha. Został założony w II poł. XVIII wieku. Prym wiodą w nim aleje grabowe, a także duży staw z wysepką. Wśród drzew dominują dęby, lipy, jesiony, cisy czy topole. Został uznany w całości za pomnik przyrody.

Pałac Taczanowskich zachwyca! Zobacz, jak wygląda:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto