Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PIENIĄDZE - Stypendium i zasiłek szkolny lekiem na problem ze szkolną wyprawką

Andrzej Janas, Współpraca: Katarzyna Fertsch, Beata Marcińczyk, Maciej Roik
Stypendia i zasiłki oświatowe wyrównują szansę dzieciom z mniej zamożnych rodzin
Stypendia i zasiłki oświatowe wyrównują szansę dzieciom z mniej zamożnych rodzin FOT. MICHAŁ PAWLIK / POLSKAPRESSE
W niektórych podpoznańskich gminach od poniedziałku można składać wnioski o przyznanie zasiłku lub stypendium szkolnego. W uzasadnionych przypadkach można się starać o oba świadczenia jednocześnie. Rodzice mogą to robić do 15 września. Tak jest między innymi w gminie Swarzędz i Murowana Goślina. W pozostałych, jak Dopiewo, Pobiedziska, Mosina, Luboń wnioski będą przyjmowane dopiero od 1 września, podania składać można do 15 września.

Terminy są różne, wspólna jest natomiast suma dochodu na osobę w rodzinie uprawniająca do ubiegania się o stypendium lub zasiłek. Nie może ona być większa niż 351 zł netto.

– W ubiegłym roku w naszej gminie z zasiłku szkolnego skorzystało 29 dzieci – mówi Czesława Leciejewska, szefowa Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dopiewie. – Kolejne 53 osoby dostały stypendia szkolne. Ale w naszej gminie pomoc rodzinom, które są w trudnej sytuacji i mają dzieci w wieku szkolnym, idzie znacznie dalej. 651 osób dostało tak zwane zeszytowe, czyli po 100 złotych na ich zakup. Na dojazdy do szkół i na współfinansowanie opłat w internatach wydaliśmy w sumie 75.400 złotych . Kolejne 14.400 złotych rozdysponowaliśmy wśród 292 dzieci w formie zasiłków, które miały im pomóc w zrównaniu oświatowych szans.

W Pobiedziskach w 2009 roku ze stypendiów szkolnych skorzystało 230 dzieci, z kolei zasiłki szkolne otrzymało dwóch uczniów. Wnioski o zasiłki szkolne w razie nagłych wypadków można składać przez cały rok.

W Swarzędzu w 2009 roku ze stypendiów szkolnych skorzystało 145 dzieci, z kolei z zasiłków szkolnych 4 osoby. Zasiłek szkolny nie ma w tej gminie określonego terminu składania wniosku.

W Mosinie wnioski o stypendia przyjmowane są od 20 sierpnia. Wypełniony formularz należy przesłać do 15 września na adres referatu oświaty UM.
Władze Mosiny szacują, że w nadchodzącym roku szkolnym w gminie pomoc w ramach programu „Wyprawka szkolna” otrzyma ponad 260 dzieci. – Będzie to prawdopodobnie około 190 dzieci z klas od pierwszej do trzeciej szkół podstawowych i ponad siedemdziesięcioro z II klas gimnazjów – informuje Marlena Chmielewska, kierownik Biura Promocji i Komunikacji Społecznej UM w Mosinie. – W ubiegłym roku z tego programu skorzystało w naszej gminie 122 uczniów.
Urzędnicy czekają także na wnioski o dofinansowanie zakupu podręczników, czyli na tzw. wyprawki dla uczniów rozpoczynających w roku szkolnym 2010/2011 naukę w klasach I–III szkoły podstawowej i w II klasie gimnazjum. W Luboniu składać je należy w odpowiedniej szkole do 10 września. – W ubiegłym roku „wyprawki” przekazano 42 uczniom w szkołach podstawowych i 11 w gimnazjach – informuje Agnieszka Begier z Urzędu Miasta.

W Murowanej Goślinie w ubiegłym roku wpłynęły 83 wnioski stypendialne. Pozytywnie rozpatrzonych zostało 75. – Stypendia wynosiły 52 złote do listopada, a później wypłacaliśmy po 73 złote miesięcznie – mówi Andrzej Kobylacki z Urzędu Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie. – Pula pieniędzy, którą dostaliśmy na ten cel, skończyła się dość szybko. Później dokładaliśmy z budżetu gminy.

Około 5–6 tysięcy złotych dokłada każdego roku Kostrzyn Wielkopolski. Mimo to pieniędzy wystarczyło zaledwie na trzy miesiące. – W zeszłym roku ze stypendiów korzystało 89 osób. Wypłacane były w wysokości 72 i 73 złotych – opowiada Paulina Bankiewicz z Urzędu Miejskiego w Kostrzynie Wielkopolskim. – Jak wysokie będą w tym roku, jeszcze nie wiem. Wszystko zależy od liczby złożonych wniosków i pieniędzy, jakie na ten cel dostaniemy od wojewody. Pięć procent otrzymanej kwoty gmina i tak zarezerwuje na tak zwane zasiłki szkolne.

Jak złożyć wniosek o stypendium

Wnioski składają pełnoletni uczniowie lub rodzice (opiekunowie prawni), w przypadku ucznia niepełnoletniego. Wnioski przyjmowane są przez wydziały oświaty urzędów gminnych. Do formularza (są one dostępne w sekretariatach szkół oraz w biurach obsługi klientów w gminnych urzędach) opinii dyrektora szkoły należy dołączyć wszelkie dokumenty potwierdzające dochody netto wszystkich osób stanowiących wspólne gospodarstwo domowe z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku.
Warto wiedzieć, że przyjmowane będą tylko wnioski z kompletem załączników. Wnioski, które wpłyną po terminie, nie będą wypełnione albo nie będą zawierały koniecznych załączników, pozostaną bez rozpatrzenia.
Ponadto urzędnicy przypominają o konieczności gromadzenia i przechowywania faktur i rachunków imiennych za zakupione artykuły szkolne.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto