Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pieniądze zamiast wypoczynku

MIKO
Zasady obliczania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r.

Zasady obliczania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. z 1997 r. nr 2, poz.14, ze zm. w Dz.U. z 2003 r. Nr 230, poz.2290)

Podstawę do obliczenia tych świadczeń stanowią:

- składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości, w wysokości należnej w miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do tego ekwiwalentu,

- wynagrodzenie zmienne wypłacone pracownikowi w ciągu trzech miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (dotyczy to składników przysługujących za okresy nie dłuższe, niż jeden miesiąc) oraz wynagrodzenie zmienne wypłacone w okresie 12. miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (dotyczy to składników przysługujących za okresy dłuższe niż jeden miesiąc).

Gdy w okresie stanowiącym podstawę obliczenia przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracownik nie pracował cały czas, wynagrodzenie dzieli się przez liczbę dni faktycznie przepracowanych. Wyliczając w ten sposób wynagrodzenie za jeden dzień przepracowany, uzyskany wynik mnoży się przez liczbę dni, jaką by pracownik przepracował, gdyby pracował we wszystkie dni przewidziane zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Jeśli pracownik przez cały miesiąc przebywał na urlopie lub zwolnieniu chorobowym - przy obliczaniu wynagrodzenia i ekwiwalentu należy uwzględnić kolejny miesiąc, za który przysługiwało mu wynagrodzenie.

Ile za urlop?

Wynagrodzenie za urlop oblicza się: dzieląc podstawę wymiaru przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę - w okresie, z którego została ustalona podstawa, a następnie mnożąc tak ustalone wynagrodzenie za jedną godzinę przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby zgodnie z obowiązującym go rozkładem pracy, gdyby w tym czasie nie korzystał z urlopu.

Obliczamy ekwiwalent

Kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (obliczoną po zsumowaniu wynagrodzenia określonego w stałej miesięcznej wysokości należnego w miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do ekwiwalentu), przeciętną wysokości zmiennych składników wynagrodzenia wypłacanych za okresy jednomiesięczne lub krótsze (obliczoną z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu), przeciętną wysokość zmiennych składników wynagrodzenia przysługujących za okresy dłuższe niż jeden miesiąc (wypłacone w okresie 12. miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym pracownik nabył prawo do ekwiwalentu) dzielimy przez współczynnik, a następnie tak otrzymany ekwiwalent za jeden dzień urlopu dzieląc przez 8, otrzymujemy ekwiwalent za jedną godzinę urlopu.

Mnożąc zaś go przez całkowitą liczbę godzin niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego, uzyskamy kwotę ekwiwalentu. Współczynnik stanowiący podstawę do obliczenia ekwiwalentu za jeden dzień urlopu oblicza się odejmując od liczby dni w roku liczbę przypadających w nim niedziel, świąt i dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, a otrzymany wynik dzieli się przez 12.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto