Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy dzień wiosny. Kiedy rozpoczyna się astronomiczna i kalendarzowa wiosna? Wiosenne zjawiska astronomiczne

Justyna Piasecka
Justyna Piasecka
Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny? Wyjaśniamy, czym różni się kalendarzowa wiosna od astronomicznej. Sprawdź, jakie zjawiska na niebie będzie można podziwiać podczas najbliższych miesięcy. 

Czytaj dalej i zobacz zdjęcia --->
Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny? Wyjaśniamy, czym różni się kalendarzowa wiosna od astronomicznej. Sprawdź, jakie zjawiska na niebie będzie można podziwiać podczas najbliższych miesięcy. Czytaj dalej i zobacz zdjęcia --->Anna Kaczmarz
Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny? Wyjaśniamy, czym różni się kalendarzowa wiosna od astronomicznej. Sprawdź, jakie zjawiska na niebie będzie można podziwiać podczas najbliższych miesięcy.

Kalendarzowa i astronomiczna wiosna - czym się różnią?

Kalendarzowy początek wiosny przypada 21 marca. Jest to niezmienna data, przypadająca co roku tego samego dnia.

Z kolei astronomiczna wiosna rozpocznie się dokładnie 20 marca, o godzinie 16.33, kiedy Słońce osiągnie punkt równonocy wiosennej, zwany punktem Barana. Od tego momentu dni będą stawać się coraz dłuższe, a noce coraz krótsze.

Astronomiczna wiosna potrwa do przesilenia letniego, czyli 21 czerwca.

Czytaj też: Pałace na sprzedaż. Kosztują fortunę! Zobacz zdjęcia i oferty

Wiosenne zjawiska astronomiczne

Tej wiosny będzie można zobaczyć wszystkie planety na niebie. Merkury będzie widoczny po zachodzie Słońca na zachodnim niebie od kwietnia do maja. Najbardziej widoczny stanie się na przełomie tych miesięcy.

Wenus zobaczymy porankami, na wschodzie, nad ranem będzie widoczny także Mars. Podobnie Jowisz, którego dostrzeżemy od kwietnia na porannym niebie, po czym będzie wschodzić każdego dnia coraz wcześniej, by na koniec wiosny być widocznym już koło północy.

Zobacz też:

Natomiast Saturna zobaczymy przed wschodem Słońca w marcu, później będzie widoczny w nocy na niebie coraz dłużej.

Wszystkie te planety będzie można zobaczyć gołym okiem. Jednak do obserwacji Urana i Neptuna niezbędna już będzie lorneta lub teleskop.

Uran będzie wędrował po niebie w pierwszej części nocy. Początkowo będzie zachodził około godziny 23, a na przełomie kwietnia i maja razem ze Słońcem. Z kolei Neptun będzie widoczny na niebie tak jak Jowisz.

Czytaj też:

Ponadto tej wiosny będzie można podziwiać koniunkcje, czyli zbliżenia planet między sobą lub planet z Księżycem. Takie zjawisko zaobserwujemy na porannym niebie pod koniec kwietnia. Wówczas w jednej linii będą widoczne planety: Jowisz, Mars i Saturn oraz wędrująca wśród nich Wenus. Z kolei między 25 a 27 kwietnia poniżej tej linii będzie przemieszczał się Księżyc.

8 maja na niebie widoczna będzie kometa C/2021 O3 (PanSTARRS), odkryta 26 lipca 2021 roku. Do obserwacji niezbędne będą lornetki.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto