Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piknik na miejscu parkingowym

Krzysztof Nowicki
Krzysztof Nowicki
W samym centrum miasta, na ulicy Ratajczaka, powstała... atrapa parku, w której spotkali się przedstawiciele czterech organizacji pozarządowych.

"Metropolia Poznańska rozwija się w sposób od dawna zarzucony przez bardziej świadome społeczeństwa. Piękne miasto, gdzie wszędzie dojedziemy samochodem to utopia" - taką informację można było przeczytać w ulotce rozdawanej na ulicach Poznania.

Ulotka była rozdawana 22 września z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu. Wolontariusze czterech poznańskich organizacji pozarządowych: Poznańskiej Masy Krytycznej, Mobilnego Poznania, Sekcji Rowerzystów Miejskich oraz My Poznaniacy rozdawali ulotki poruszając się po Poznaniu walkmobilem. Jest to nic innego, jak prostokątna konstrukcja pokazująca, jak wiele miejsca marnuje się na samochód.

Walkmobile zostały "zaparkowane" na miejscach postojowych na ulicy Ratajczaka. Tam też poznańskie organizacje zorganizowały tzw. Park(ing) day: na jednym z miejsc parkinogwych została rozwinięta zielona wykładzina, ustawione zostały krzewy w doniczkach i krzesła a siedzący w tym mini-parku wolontariusze grali np. w scrabble.

- Jest to oddolna inicjatywa organizacji pozarządowych. Chcemy, by Poznań zaczął wyglądać jak europejskie miasto, by w końcu przestało to być miasto wyłącznie dla samochodów - przekonywał Kamil Hajdukiewicz z organizacji Mobilny Poznań. - Jest to początek naszych działań. Chcemy, by najważniejsza jednostka w mieście jaką jest pieszy, została w końcu zauważona.

Jak przekonuje Hajdukiewicz, Poznań od prawie 20 lat jest pożerany przez parkingi i samochody. Zdaniem członków organizacji biorących udział w happeningu, polityka budowania kolejnych dróg tylko potęguje chaos i powoduje wzrost ilości samochodów na ulicach Poznania.

Aktywiści nie byli jedynie na ulicy Ratajczaka. Odwiedzili również Urząd Miasta, jednak jak sami mówią, nie zostali tam ciepło przyjęci.
- Nie zostaliśmy wpuszczeni na parking na dziedzińcu Urzędu Miasta. Ponadto jeden z wysokich rangą urzędników nie chciał przyjąć od nas ulotki i powiedział, że mamy uważać. Nie do końca wiem na co mielibyśmy uważać - opowiada Hajdukiewicz.

Wolontariusze zapowiadają, że obecne działania są dopiero początkiem szerokiej akcji, mającej na celu pokzanie poznaniakom, że zmiany w mieście są możliwe. Na 25 października zaplanowano konferencję w Teatrze Ósmego Dnia na temat sytuacji pieszego w mieście.
- Chcemy oczywiście zaprosić również przedstawicieli Urzędu Miasta - zapewnia Hajdukiewicz.


Piszemy bajki dla Tomka! Dołącz się do akcji
i napisz własną opowieść!
Wirtualne Targi Edukacyjne ACI
Tym żyje miasto!
publikuj teksty, zdjęcia, wideo
Wygrywaj nagrody!
od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto