Piłka ręczna - Pierwszoligowcy grali ze zmiennym szczęściem

Krzysztof Maciejewski
Wojskowi w sobotę przegrali drugi mecz z rzędu, ulegając przed własną widownią wiceliderowi grupy A Jurandowi Ciechanów S. Seidler
Ze zmiennym szczęściem grały wielkopolskie zespoły w 15. kolejce spotkań I ligi piłki ręcznej mężczyzn.

W grupie A bardzo ważne punkty zdobyli szczypiorniści Ostrovii, którzy na wyjeździe wygrali z outsiderem tabeli NLO SMS ZPRP Gdańsk 34:32, rewanżując się przeciwnikom za porażkę u siebie i powiększając przewagę nad strefą spadkową.

Bohaterem spotkania był bez wątpienia Maciej Nowakowski, który dwa tygodnie po złamaniu nosa nie tylko wystąpił w niedzielnym meczu, ale był najskuteczniejszym zawodnikiem ostrowskiego zespołu (8 bramek). O sukcesie podopiecznych Eugeniusza Lijewskiego zadecydowało większe doświadczenie. W wygranej nie przeszkodził im fakt, że z uwagi na nietypową, wczesną porę rozpoczęcia meczu (10 rano), wyjechali do Gdańska o trzeciej w nocy.
Ostrovia od stanu 7:7 zdobyła cztery bramki z rzędu, nie oddając już prowadzenia do końca. Choć uczniowie SMS walczyli ambitnie, komplet punktów zasłużenie pojechał do Ostrowa Wielkopolskiego.

Występujący w grupie B Wolsztyniak zgodnie z oczekiwaniami pokonał na własnym parkiecie Grunwald Ruda Śląska 36:31 i zachował czwartą pozycję w tabeli. - Jestem bardzo zadowolony z wygranej, bo jeszcze we wtorek miałem na treningu zaledwie siedmiu zawodników i do ostatniej chwili nie było wiadomo, w jakim składzie będziemy mogli wystąpić. I tak musiałem skorzystać z juniorów - stwierdził Wojciech Hanyż, szkoleniowiec Wolsztyniaka. Dla zgłoszonego w piątek do rozgrywek Artura Radnego sobotni mecz był debiutem w I lidze.

Gospodarze wygrali zasłużenie, a zwycięstwo zawdzięczają udanym końcówkom obu części gry. W pierwszej połowie gospodarze zdobyli ostatnich pięć bramek schodząc na przerwę z trzybramkowym prowadzeniem, a w ostatnich trzech minutach, gdy rywale zmniejszyli straty do zaledwie jednego gola, seria bramek gospodarzy przypieczętowała ich sukces.

- Na uwagę zasługuje bardzo dobry występ juniora Jarka Patelskiego, który uzyskał sześć bramek. Wyróżniam również naszego najlepszego zawodnika w rundzie rewanżowej Marcina Cichego oraz Damiana Kubiaka, który coraz lepiej poczyna sobie po ciężkiej kontuzji i długiej rehabilitacji - powiedział trener Hanyż.

Nie powiodło się natomiast drużynie Grunwaldu/Allegro Poznań. Wojskowi w sobotę przegrali drugi mecz z rzędu, ulegając przed własną widownią wiceliderowi grupy A Jurandowi Ciechanów 28:31.

O porażce podopiecznych trenera Rafała Walczaka zadecydowała słabsza postawa w defensywie oraz przestoje w grze, które aspirujący do awansu goście umiejętnie wykorzystywali. Po pierwszej połowie sobotniego meczu na tablicy wyników był remis, choć początek należał zdecydowanie do poznaniaków, którzy prowadzili nawet czterema bramkami. Niestety przestój, jaki przytrafił się zawodnikom Grunwaldu/Allegro pozwolił przyjezdnym zniwelować straty.

W drugiej części spotkania inicjatywa cały czas należała już do zespołu z Ciechanowa, a wojskowi gonili wynik. Bezskutecznie, bo choć kilka razy była szansa na "dojście" rywali, za każdym razem kolejny okres słabszej postawy to uniemożliwiał. W 57. minucie goście ponownie powiększyli przewagę do czterech goli (25:29) i w sumie zasłużonego zwycięstwa nie pozwolili sobie odebrać.

Grunwald/Allegro Poznań - Jurand Ciechanów 28:31 (13:13)