18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pisarz Richard Zimler zawitał w sobotę do Poznania [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrozek
W sobotę Poznań odwiedził amerykański pisarz Richard Zimler, autor powieści kryminalnej „Anagramy z Warszawy”. W południe spotkał się z czytelnikami w księgarni Zysk i S-ka przy ulicy Wielkiej, a pod wieczór w Bookareście.

O godz. 17 w księgarni Bookarest utworzyła się kolejka. Do Starego Browaru zawitał bowiem autor książki „Anagramy z Warszawy”. Richard Zimler opisuje w niej kryminalną historię, w której to psychiatra Erik Cohen stara się schwytać mordercę zwabiającego dzieci w pułapkę. Książka ta jest hołdem złożonym ofiarom Holocaustu, a jej akcja rozgrywa się jesienią 1940 roku w warszawskim getcie.

Richard Zimler z wykształcenia jest dziennikarzem, z zamiłowania – pisarzem. Urodził się na przedmieściach Nowego Jorku, jako dziennikarz pracował głównie w San Francisco. Po przeniesieniu się do Portugalii podjął pracę jako wykładowca na kierunku dziennikarstwa. Korzenie ma jednak nie amerykańskie czy portugalskie, ale polskie. Rodzice jego matki pochodzili z Brzezin pod Łodzią, a ojca – z Warszawy.

Zobacz także: Piotr Galiński gościem weekendu w M1 [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Dziadek w XIX wieku służył w armii rosyjskiej. Z wojskiem był między innymi w Chinach. Wrócił do Polski i wyemigrował do Stanów. Niestety nie mam wiedzy o tym, co stało się z resztą rodziny. Prawdopodobnie zginęła w obozach – mówi Richard Zimler o swojej rodzinie ze strony ojca w wywiadzie dla Wydawnictwa Zysk i S-ka.

Rodzeństwo jego babci, poza samą babcią i jej siostrą (babka miała dziesięcioro rodzeństwa) wyemigrowało do Ameryki. - Prawie cała rodzina podczas okupacji trafiła do łódzkiego getta, a później do obozów. Przeżył tylko kuzyn mojej matki, Samuel Minchenberg. Pracował jako krawiec w Brukseli, kiedy wybuchła wojna – opowiada pisarz.

Na koncie ma osiem powieści i wiele nagród, w tym przyznawaną we Francji nagrodę Alberto Benveniste za „Stróża świtu” w 2009 roku czy w Stanach Zjednoczonych Herodotus Award za „Ostatniego kabalistę Lizbony” w 1998 roku. Książka „Anagramy z Warszawy” w plebiscycie portugalskiego czasopisma „LER” uznana została za książkę roku 2009.

„Niecodzienny narrator Zimlera – duch pokutujący między dwoma światami – opowiada niesamowitą i poruszającą historię. Niezwykłe, napisane z wielką wrażliwością świadectwo życia ofiar i ocalałych z warszawskiego getta” - pisała o powieści „Anagramy z Warszawy” gazeta „Vijesti”.

Ze względu na polskie korzenie pisarza jego zainteresowanie warszawskim gettem nie jest niczym dziwnym. Przebywała w nim jego rodzina, Richard Zimler postanowił więc dowiedzieć się, jak wyglądało w nim życie codzienne. Sięgnął do literatury, a pozostałości getta obejrzał na własne oczy.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto