Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PIT dla rodziców. Można zyskać nawet 24 tysiące złotych zwrotu. Co trzeba zrobić?

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Od 15 lutego można składać już roczne zeznania podatkowe. W tym roku będą obowiązywać nowe przepisy. Pojawią się szanse na zyskanie większych pieniędzy. Uprzywilejowaną grupą mają być szczególnie rodziny, mogące skorzystać z szeregu ulg i odliczeń. Co trzeba zatem zrobić?

Sprawdź informacje, które warto znać ---->
Od 15 lutego można składać już roczne zeznania podatkowe. W tym roku będą obowiązywać nowe przepisy. Pojawią się szanse na zyskanie większych pieniędzy. Uprzywilejowaną grupą mają być szczególnie rodziny, mogące skorzystać z szeregu ulg i odliczeń. Co trzeba zatem zrobić? Sprawdź informacje, które warto znać ---->pixabay.com/materiał ilustracyjny
Od 15 lutego można składać już roczne zeznania podatkowe. W tym roku będą obowiązywać nowe przepisy. Choć oznacza to dla wielu bardziej skomplikowane i trudniejsze rozliczenie, to jednocześnie pojawią się szanse na zyskanie większych pieniędzy. Uprzywilejowaną grupą mają być szczególnie rodziny, mogące skorzystać z szeregu ulg i odliczeń. Według zapewnień będą mogli zyskać nawet 24 tysiące złotych zwrotu. Co trzeba zatem zrobić?

Rozliczenie PIT-u: jak zrobić?

By uzyskać większy zwrot, należy wpisać wszystkie ulgi do wstępnie przygotowanego przez Ministerstwo Finansów zeznania podatkowego. By to zrobić, należy zastosować 4 kroki:

  • Wczytać swój e-PIT z portalu podatki.gov.pl.
  • Sprawdzić wszystkie zmiany i przysługujące preferencje.
  • Wpisać poprawnie wszystkie przysługujące ulgi i odliczenia w e-pity.pl.
  • Wysłać swój PIT i poczekać na zwrot. Otrzyma się go najpóźniej do 45 dni.

Wstępnie przygotowany przez Ministerstwo Finansów Twój e-PIT na portalu podatki.gov.pl zawiera informacje o przychodach z PIT-11, przesłanych przez pracodawców i innych płatników PIT. Rozliczenie takie nie zawiera ulg i odliczeń przysługujących danemu podatnikowi. Te dane musi uzupełnić samodzielnie każdy z nich. Najwygodniej można to zrobić, korzystając z rozwiązania e-pity.pl, w którym w pierwszej kolejności wczytuje się e-PIT z portalu podatki.gov.pl.

W tym roku pojawiły się nowe preferencje i ulgi. Rodziny mogą zyskać dzięki nim nawet kilkanaście tysięcy złotych.

- Polski Ład wprowadził szereg modyfikacji w rozliczeniach podatkowych. Choć niejednego przeraża chaos z nim związany, trzeba pamiętać, że w życie weszło wiele zmian korzystnych dla podatnika. Obok tak oczywistych udogodnień, jak obniżenie stawki oraz podwyższenie progu opodatkowania przy rozliczeniach na zasadach ogólnych, czy też wzrost kwoty wolnej od podatku weszły w życie również ulgi dedykowane dla określonych grup podatników np. rodzin wielodzietnych, seniorów oraz osób powracających z zagranicy. Są to często bardzo atrakcyjne rozwiązania, na których podatnik może wiele zyskać. Warto zatem sprawdzić, czy nasze finalne rozliczenie z fiskusem zawiera wszystkie ulgi i odliczenia, z których możemy skorzystać

– komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy, ekspertka z e-pity.pl.

Co warto sprawdzić w swoim rozliczeniu?

  • Poprawność wpisania wszystkich przychodów i kosztów uzyskania przychodów
  • Uwzględnienie wszystkich przysługujących ulg
  • Uwzględnienie kwoty wolnej od podatku
  • Przekazanie 1,5% na wybraną OPP
  • Otrzymanie najwyższego zwrotu podatku
  • Zapłacenia najniższego podatku

PIT dla rodziców

Często rodzice lub opiekunowie spełniają warunki do korzystania z ulgi prorodzinnej, lecz nie mają wystarczających dochodów. W konsekwencji ich podatek do zapłaty jest niski i nie mają od czego odliczyć ulgi na dzieci. W takich przypadkach możliwy jest jednak zwrot niewykorzystanej kwoty ulgi prorodzinnej.

Twój e-PIT może nie uwzględniać zwrotu niewykorzystanej kwoty ulgi prorodzinnej, której wartość przekracza kwotę podatku do zapłaty.

W takiej sytuacji podatnicy mogą wnioskować o zwrot nieodliczonej nadwyżki ponad kwotę, którą odliczyli lub też o całą wartość ulgi na dziecko, w przypadku, gdyby ich podatek wynosił zero złotych. Istnieje jednak limit, do wysokości którego rodzice (opiekunowie) mogą odzyskać kwotę ulgi, nie mogąc odliczyć jej od podatku.

- Wstępnie przygotowane rozliczenie roczne, tzw. Twój e-PIT, nie uwzględnia możliwości zwrotu do kwoty zapłaconych składek automatycznie, co w efekcie może prowadzić do pominięcia niewykorzystanej kwoty ulgi. Twój e-PIT przy pierwotnej kalkulacji uwzględnia tylko tę część ulgi, która obniża podatek „do zera”

– dodaje Monika Piątkowska, doradca podatkowy, ekspertka z e-pity.pl.

Ulga na dzieci

Po zmianach wprowadzonych przez Polski Ład ulga na dzieci jest nadal aktualna. W rozliczeniach za 2022 r. możliwe jest nie tylko odliczenie tej ulgi od kwoty podatku do zapłaty, ale także zwrot w gotówce lub na rachunek bankowy niewykorzystanej ulgi, której podatnik nie zdołał odliczyć ze względu np. na niskie wynagrodzenie. Kwoty zwrotu niewykorzystanej ulgi wykazać trzeba, składając deklarację podatkową za 2022 rok (w polach deklaracji PIT-36, PIT-37).

Co jeszcze trzeba wiedzieć o uldze na dzieci? Sprawdź naszą galerię i dowiedz się najważniejszych rzeczy dotyczących ulgi prorodzinnej.

Sytuacja pracownika na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: PIT dla rodziców. Można zyskać nawet 24 tysiące złotych zwrotu. Co trzeba zrobić? - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto