PIT online najważniejsze wady i zalety

Materiał informacyjny E-PITY.PL
Co roku, coraz więcej osób decyduje się na składanie deklaracji w formach elektronicznych - Twój e-PIT oraz PIT online. Co roku przez internet rozlicza się kilka milionów osób. Część z nich wybiera PIT online. Dlaczego? Jakie są największe zalety tego rozwiązania? Czy PIT internetowy ma wady? Jakie zauważyli inni podatnicy i dlaczego mimo tego wybierają PIT online?

Zalety PIT online

  • Komfortowa praca

PIT online to przede wszystkim forma stworzona dla wygody i komfortu. Chodzi głównie o umożliwienie spełnienia obowiązku deklaracyjnego w miarę najmniej stresujący i nieprzyjemny sposób. Specjalne oprogramowanie ma być zaprojektowane tak, aby praca była dla podatnika jak najbardziej intuicyjna i prosta. Dzieje się tak dzięki mechanizmom stworzonym przez zespoły specjalistów – zarówno tych z zakresu finansów i podatków (oni tworzą rozwiązania wspierające w zakresie merytorycznym) jak IT - informatyków i programistów (których praca polega na wsparciu w komforcie i intuicyjności pracy). Dodatkowo dla osób, które nie czują się najmocniej w przygotowywaniu druków księgowych, dobre programy do PIT połączone są w cały system wsparcia użytkownika, razem z specjalnymi instrukcjami, poradnikami, forami i grupami wsparcia oraz infoliniami i czatami pomocy.

  • Oszczędność czasu

Drugą grupą zalet wymienianych przez podatników, którzy wybrali PIT przez internet, jest możliwość pracy online. W tym sensie, że praca nad PIT odbywa się na komputerze użytkownika, nie ważne, gdzie on się znajduje. Następnie, deklarację można przesłać z każdego miejsca na świecie, przez internet do właściwego organu podatkowego. Jest to dla podatników dodatkowa oszczędność czasu, ponieważ nie muszą już osobiście odwiedzać urzędów, ani nawet iść wysłać listu poleconego Pocztą Polską.

Wady PITów przez internet

  • Samodzielny wybór

PIT online to rodzaj usługi, proponowanej przez komercyjnych dostawców oprogramowania. Wybierając firmę prywatną, to podatnik samodzielnie musi zweryfikować, czy swoje dane powierza odpowiedniemu podmiotowi. W tej sytuacji każdy użytkownik, przed podjęciem decyzji o wybierze konkretnego programu do rozliczenia PIT przez internet, powinien dokonać samodzielnego wyboru, który z nich będzie najlepszy. Wymaga to (przynajmniej przy dokonywaniu pierwszej weryfikacji – potem można bowiem przez lata wykorzystywać programy tego samego dostawcy) pewnego zaangażowania od podatnika. Zwolennicy e-PIT stwierdzają jednak, że ten etap daje podatnikom możliwość dokonania samodzielnego wyboru – który program do PIT jest dla nich najlepszy i spełnia ich oczekiwania.

  • Bezpieczeństwo pracy

Generalnie - pracując online, czy elektronicznie, podatnicy powinni pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swojego formularza. Po pierwsze, muszą pamiętać o zabezpieczeniu sprzętu – na przykład komputera, przez wirusami i nadużyciami (tutaj pomocny może być na przykład odpowiedni program antywirusowy). Po drugie zaś, muszą zweryfikować wykorzystywane sieci internetowe (w tym przypadku rekomendowane jest korzystanie z własnych sieci internetowych i wifi, bez korzystania z sieci publicznych).

Dodaj ogłoszenie