MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pix.house na Łazarzu. Dawniej Erotica, teraz galeria fotografii. I to jaka! [ZDJĘCIA]

Agnieszka Goździejewska
Życie i styl - o tym się mówi w naszym mieście
Życie i styl - o tym się mówi w naszym mieście www.facebook.com/pixhousepoznan
Głogowska 35A - zapamiętajcie ten adres. Tu powstała pierwsza galeria fotografii dokumentalnej w Poznaniu. W środę, 15 lipca, oficjalne otwarcie nowego miejsca - galerii Pix.house.

Stara kamienica na Łazarzu nie jest widoczna z ulicy. Ma to swoje plusy i minusy. Może trochę trudniej tam trafić, ale ma to swój urok - poznajemy nowe, "tajemnicze" miejsce. Przechodzimy przez stare drzwi, klatkę i …trafiamy do klimatycznej galerii.

Pix.house - jedyna taka galeria

- Pix.house to chyba pierwsza galeria fotografii dokumentalnej w Polsce, a może i na świecie, która powstała w ten sposób - mówią sprawcy całego zamieszania: Adrian Wykrota i Mariusz Forecki.

To w ich głowach 2 lata temu narodziła się idea powstania miejsca dla fotografii dokumentalnej i reportażu w naszym mieście. Rok 2015 przyniósł przełom. Dzięki wsparciu ponad 5 tys. osób, które zaangażowały się w akcję społecznościową "TAK dla galerii fotografii w Poznaniu".

- W ramach inicjatywy Łazarz Otwarta Strefa Kultury, przy wsparciu Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania i ZKZL znaleźliśmy i wynajęli lokal wymagający gruntownego remontu. 13 marca 2015 roku swoją działalność, w niewyremontowanej przestrzeni, rozpoczęło nowe miejsce dla fotografii w Poznaniu - Pix.house - mówią pomysłodawcy projektu.

Miłe... dobrego początki

W pierwszej wystawie "Transformacja - start" wzięło udział 214 fotografów. W ciągu jednego dnia Pix.house odwiedziło ponad 500 osób. Wystawa została zaprezentowana również na dziedzińcu Urzędu Miasta na placu Kolegiackim. Wielkoformatowe fotografie obejrzało kilka tysięcy osób.

Animatorzy galerii rozpoczęli zbiórkę społecznościową na portalu Polak Potrafi. Przez miesiąc trwania akcji inicjatywa zyskała 250 mecenasów. Łączna zebrana kwota to 22 426 zł. Środki pozwoliły w dużej części wyremontować wynajęty lokal przy Głogowskiej.

- Podczas remontu odkrywaliśmy pozostałości po poprzednich najemcach lokalu. Faktury piekarni, która działała tam w latach 60, plakaty z "paniami" - pozostałości po wypożyczalni kaset Erotica, stare wydania Głosu Wielkopolskiego, tabliczki "młodzieży do lat 18 wstęp wzbroniony" - opowiada Adrian Wykrota.

Co to jest Pix.house? Czytaj na następnej stronie

PIX.house czyli co?

- Do Pix.house każdy będzie mógł przynieść swoje zdjęcia, porozmawiać o nich, napić się kawy. Będziemy prowadzić bezpłatne warsztaty fotografii dokumentalnej, które zakończą się wspólną wystawą pod koniec roku - tłumaczy Mariusz Forecki. - Nie chcemy wprowadzać sztucznego podziału na profesjonalistów i amatorów. Często jest tak, że osoba ze skromnym warsztatem, ale ogromną wrażliwością na rzeczywistość realizuje projekt dokumentalny, który zwala z nóg. Chcemy poszukać takich młodych talentów - dodaje. - Będziemy dbali o to, by razem ze zdjęciami uznanych fotografów z całego świata wisiały również zdjęcia tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią. Co miesiąc będziemy wybierać również jedną fotografię, która zawiśnie w honorowym miejscu

Oficjalne otwarcie Pix.house w środę, 15 lipca o godz. 18.30. Od 15 do 18 lipca będziemy mieli okazję porozmawiać z autorami wystawy inaugurującej nowe miejsce w Poznaniu.

Wystawa "Generacja 74"

Świat, który nas otacza zmienił się bardzo. Fotografowie biorący udział w wystawie mieli po 15 lat, gdy upadł Mur Berliński. Autorzy z "Bloku Wschodniego" mieli po 16 - 18 lat, kiedy ich kraje odzyskały niepodległość.
Doświadczyli rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 roku, kiedy mieli po 30 lat.
Fotografia, którą uprawiają - dokument - idealnie sprawdza się do rejestracji zmian, to też właśnie uczynili twórcy projektu "Generacja 74" - obserwowali i rejestrowali. My teraz możemy te zmiany dostrzegać i interpretować

Pix.house na facebooku - polubisz?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Shownews - Tatiana Okupnik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pix.house na Łazarzu. Dawniej Erotica, teraz galeria fotografii. I to jaka! [ZDJĘCIA] - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto