Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Płacisz kartami płatniczymi? Przeczytaj!

Redakcja
W okresie przedświątecznym coraz częściej sięgamy po "plastikowe pieniądze". Oto kilka prostych rad dotyczących z korzystania z kart płatniczych tak, aby nie dać się okraść.

Polacy coraz bardziej przekonują się, żeby za zakupy płacić niekoniecznie gotówką. Według najnowszych danych w Polsce wydano już około 32 milionów kart płatniczych.

Niestety, w dalszym ciągu wielu z nas zapomina, że "plastikowe pieniądze" też można nam ukraść. Utrata karty płatniczej lub kredytowej może nas zresztą kosztować więcej niż zgubienie kilku banknotów. Dlatego warto zachowywać ostrożność. Oto kilka praktycznych rad. 

1. NIGDY nie ujawniaj NIKOMU najbardziej wrażliwych danych dotyczących karty płatniczej (PIN, numer karty, data ważności, kod bezpieczeństwa CVV/CVC na odwrocie). Pamiętaj, że bank w żadnym wypadku nie może Cię poprosić o kod PIN czy dane dostępowe do konta bankowego.

2. Numer PIN musimy zapamiętać, a informację z banku z PIN-em zniszczyć. Choć wydaje się to oczywiste, wiele osób nadal trzyma w portfelu kartkę z numerem PIN razem z kartą, a to idealny prezent dla złodzieja. 

3. Nie spuszczaj karty z oka. Nie pozwalaj obsłudze sklepu/restauracji zabrania jej na zaplecze bez Twojej asysty. To dodatkowa forma profilaktyki w bezpieczeństwie Twoich pieniędzy.

4. Jak tylko zorientujesz się, że zgubiłeś kartę lub została skradziona - natychmiast ją zastrzeż. Kartę można zastrzec, kontaktując się z bankiem (osobiście lub telefonicznie). Szczegóły o zastrzeganiu kart i dokumentów znajdziesz na stronie www.dokumentyzastrzezone.pl.

5. Korzystaj z ubezpieczenia karty, jeśli oferta nie bije zbyt mocno po kieszeni. Ubezpieczyciel wprawdzie nie weźmie odpowiedzialności za użycie karty w przypadku takich przestępstw jak skanowanie kart, ale w innych przypadkach odpowiada za wszystkie transakcje dokonane 24 lub 48 godzin przed zastrzeżeniem karty.

6. Płać kartą w Internecie tylko przy użyciu zaufanych witryn i przy zachowaniu najwyższej ostrożności. Należy pamiętać, że w Internecie nie podaje się ani kodu PIN ani nie ma możliwości podpisania się, stąd większe niebezpieczeństwo wykradzenia Twoich danych. Idealnie byłoby w przypadku zakupów internetowych korzystać ze specjalnych kart debetowych, z których można korzystać do wykorzystania dostępnych środków bez jakiejkolwiek formy ich kredytowania.

7. Sprawdzaj wyciągi transakcji kartowych. Jeśli figuruje na nich jakakolwiek transakcja, której na pewno nie wykonywałeś/aś, powiadom o tym bank, składając pisemną reklamację.


Akcja "Wesołe Święta" SSSŻ "Skorpiony"

Mam Talent - Trasa koncertowa

Pokaż swoje stylizacje


wygraj udział w pokazie
Fashion in Charge
informacje, porady, konkursy

sprawdź
gdzie się bawić
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto