Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Płot przy Starym Browarze nielegalny

Beata Marcińczyk, Maciej Roik
Płot wokół parku Jana Henryka Dąbrowskiego został ustawiony w październiku 2010 roku
Płot wokół parku Jana Henryka Dąbrowskiego został ustawiony w październiku 2010 roku J. Romaniszyn
Czy ogrodzenie, które otacza park przy Starym Browarze, wkrótce zniknie? Takiej możliwości wykluczyć nie można. Bo jak się okazało, ustawiony w październiku 2010 roku płot, to samowola budowlana, na którą nie zgadza się zarówno Miejski Konserwator Zabytków, jak i nadzór budowlany.

Paweł Łukaszewski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego , jeszcze w grudniu przeprowadził kontrole legalności ogrodzenia parku Jana Henryka Dąbrowskiego.
– Kontrolę przeprowadzaliśmy z urzędu, potem toczyło się postępowanie wyjaśniające. Stwierdziłem, że płot jest samowolą budowlaną – tłumaczy Paweł Łukaszewski.

Na budowę ogrodzenia od strony ulic w parkach, czyli w miejscach publicznych potrzebna jest zgoda odpowiedniego organu, w tym przypadku Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania.

– Procedura jest uproszczona. Trzeba ten fakt zgłosić do odpowiedniego wydziału, przedstawić m.in. uproszczoną dokumentację, przebieg i kształt płotu, opisać materiał, z jakiego będzie wykonany, dołączyć parametry techniczne – wyjaśnia inspektor. – Nie zrobiono tego. Dlatego w czwartek podpisałem postanowienie o wstrzymaniu dalszych robót budowlanych, bo przecież nie wiemy, czy ta inwestycja już została zakończona– zaznacza Paweł Łukaszewski.

Inwestor, czyli spółka Fortis może starać się o legalizację płotu, zwracając się do Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP. Ten ma do wyboru dwie ścieżki: wydać warunki zabudowy albo zaświadczenie o akceptacji ogrodzenia.

– Jeśli miasto ogrodzenia nie zaakceptuje, trzeba będzie wydać decyzję o rozbiórce – dodaje inspektor, podkreślając jednocześnie, że wiele zależy też od Marii Strzałko, miejskiego konserwatora zabytków. Bo żeby pojawiła się zgoda, konserwator musi stwierdzić, że styl, w jakim został wykonany płot, nie odbiega od innych ogrodzeń w okolicy.

– Kilka lat temu prowadzone były rozmowy, jak może wyglądać ewentualne otoczenie parku – mówi Maria Strzałko. – Wstępne projekty były uzgodnione, jednak nigdy nie było zgody na ustawienie obecnego ogrodzenia. Na etapie rozmów, ustaliliśmy, że mogą się pojawić elementy kute, które klimatem będą nawiązywać do dawnego ogrodzenia – podkreśla Miejski Konserwator Zabytków.

Jak postąpi szefostwo Starego Browaru?

Na razie nie wiadomo. Skontaktowaliśmy się z Grzegorzem Bibro, rzecznikiem Starego Browaru. Przebywa właśnie na urlopie. O decyzjach firmy poinformuje nas zaraz po powrocie do pracy.

To nie pierwszy raz, gdy głośno zrobiło się o płocie przy Starym Browarze. Kilka miesięcy temu poznaniaków zaskoczyło, gdy robotnicy w czasie ustawiania ogrodzenia, przedzielili jego elementami stojącą w parku rzeźbę - „Nie-pomnik w montażu”, która jest dziełem Norberta Sarneckiego.

– Instalacja opiera się na funkcjonowaniu kilku elementów rzeźby w odległości od siebie, a zdaniem artysty rozdzielenie ich ogrodzeniem wprowadza nowy sens do dyskusji na temat roli pomników w przestrzeni publicznej – tłumaczył wówczas na łamach „Głosu” Grzegorz Bibro ze Starego Browaru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto