Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Płot przy Starym Browarze to wybitne dzieło sztuki?

Lilia Łada
Lilia Łada
Metalowy płot jest dziełem sztuki - twierdzą przedstawiciele ...
Metalowy płot jest dziełem sztuki - twierdzą przedstawiciele ... Lilia Łada
Metalowy płot jest dziełem sztuki - twierdzą przedstawiciele Starego Browaru. I nie chcą go zlikwidować.

Przypomnijmy: wokół parku okalającego Stary Browar od strony ulicy Ogrodowej ustawiono metalowe ogrodzenie, które wielu poznaniaków uznało za brzydkie, a już na pewno nie pasujące stylem do okolicznej zabudowy.

Ale - jak wynika z informacji otrzymanej od spółki Fortis, pierwszego komentarza firmy na ten temat - płot wokół parku to nie byle jaki płot. To "dzieło" powstałe według koncepcji słynnego japońskiego architekta Tadao Ando. Tego, który dla Grażyny Kulczyk zaprojektował muzeum pod parkiem Henryka Dąbrowskiego, sam park i oczywiście do tego ogrodzenie. Wprawdzie do powstania muzeum ostatecznie nie doszło i nie wiadomo, czy kiedykolwiek dojdzie, jednak spółka zamierza według koncepcji japońskiego architekta wyremontować przynajmniej park. Płot jest częścią tej koncepcji. 

"Grażyna Kulczyk nie wypowiadała się, bo temat parku dotyczy głównie rozczarowującej postawy samorządu w sprawie muzeum. Sprawa estetyki ogrodzenia jest sprawą  wtórną i dotyczącą sporu, jaka powinna być polityka urzędu w sprawie przestrzeni publicznej" - wyjaśnia oficjalne stanowisko spółki Fortis. - "Trudno zarzucić inwestorce brak starań o jakość architektury i zaangażowania w życie kulturalne miasta. Inwestor jest głęboko przekonany o słuszności decyzji projektowej Tadao Ando, według którego projektu miał być realizowany park, muzeum i ogrodzenie".

Odpowiedź właścicieli Starego Browaru nie wyjaśnia jednak, dlaczego płot postawiono niezgodnie z prawem. Według urzędników z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego płot jest samowolą budowlaną, a według Miejskiego Konserwatora Zabytków nie jest zgodny stylistycznie z charakterem zabytkowej dzielnicy. Konserwator przygotowuje już w tej sprawie pismo do nadzoru budowalanego.

- Konserwator musi się wypowiedzieć i wówczas my podejmujemy decyzję o rozbiórce - wyjaśnia Jerzy Plejer, kierownik oddziału orzecznictwa administracyjnego PINB. - Inwestor w terminie 14 dni może się od niej odwołać. Jeśli tego nie zrobi, decyzja jest ostateczna.

Co oznacza, że płot trzeba będzie po prostu rozebrać.

"Mamy sytuację: ocena Tadao Ando, jednego z największych żyjących architektów świata, z ogromnym szacunkiem odnoszącym się do zastanego otoczenia i ocena urzędnika miejskiego" - czytamy dalej w odpowiedzi spółki Fortis. Ale zdaniem urzędników prawo jest jedno dla wszystkich i należy go przestrzegać.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto