Płynność finansowa w firmie. Jak rozwijać biznes i mieć bezpieczne finanse? Faktoring ułatwi codzienne funkcjonowanie Twojego biznesu

Materiał powstał we współpracy z Faktoria
Każdy, kto zaczął prowadzić własny biznes, wie doskonale, jak ważne jest posiadanie wolnych środków do opłacania zobowiązań. Płynność finansowa jest tym, czym paliwo w samochodzie; można bowiem mieć najnowszy model mercedesa, ale będzie on bezużyteczny przy pustym baku. Czym dokłądnie jest płynność finansowa i jak ją zapewnić w swojej firmie?

Płynność finansowa: jak dbać o bezpieczeństwo finansów w firmie?

Historia biznesu zna przypadki bankructwa nawet kwitnących firm, które w dłuższej perspektywie nie miały płynności finansowej: produkowały dużą liczbę towarów lub usług, wystawiały faktury warte miliony, na produkcję brały milionowe kredyty obrotowe, ale ponieważ dłużnicy nie płacili za produkty i nie było z czego płacić dostawcom oraz obsługiwać kredytów, któryś z wierzycieli wystąpił o upadłość i ta nastąpiła. W efekcie firma o wielkiej wartości w praktyce nie była warta nawet symbolicznej złotówki.

Przedsiębiorcy wiedząc, jak ważna dla egzystencji firmy jest płynność finansowa, często tracą wiele czasu i energii na monitorowanie zapłaty za wystawione faktury. Najostrożniejsi spowalniają swój biznes – tempo produkcji warunkują od wpływu do kasy firmy należności za wystawione faktury sprzedażowe. Inni sięgają po kredyty obrotowe, a jeśli bank odmawia – drogie pożyczki lub jeszcze bardziej ryzykowne źródła finansowania. Zaś najbardziej przyparci do muru sprzedają za bezcen (mały odsetek nominalnej wartości) trudne do ściągnięcia zobowiązania.

W czym faktoring pomaga przedsiębiorcy?

Najlepiej i najkorzystniej! jest zostawić kwestię faktur fachowcom. Najprostszym rozwiązaniem jest faktoring. Ta usługa finansowa łączy w sobie największe zalety innych: od kredytu obrotowego poczynając, na windykacji czy sprzedaży nieściągalnych zobowiązań kończąc. Mówiąc w największym uproszczeniu, firma faktoringowa bierze na siebie pełną obsługę faktur, a przy finansowaniu sprzedaży z przejęciem ryzyka dodatkowo niebezpieczeństwo braku płatności od kontrahenta. Faktoria wypłaca klientowi należność z faktury (potrącając opłatę za usługę) i za niego załatwia wszystkie czynności prowadzące do zapłaty za sprzedany towar lub usługę, na którą opiewa faktura.

Jak każda usługa, nie tylko zresztą finansowa, faktoring ma wiele odmian, zawsze jednak jest sposobem na otrzymanie gotówki za fakturę, zanim jeszcze kontrahent za nią zapłaci. Wbrew stereotypom, jest to usługa nie tylko dla firm o dużych obrotach - już od dłuższego czasu faktoring dostępny jest także nawet dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Atuty płynące dla firmy i przedsiębiorcy, który zdecyduje się skorzystać z faktoringu, obejmują obszary daleko wykraczające poza korzyści z zachowania samej płynności finansowej. Choć te są także niezwykle ważne.

  • Firma, mająca dzięki faktoringowi szybki wpływ należności, może zwiększać obroty bez obaw o stabilność biznesu.
  • By zapewnić płynność finansową firma nie musi tworzyć rezerw ani starać o poduszkę finansową w jakiejkolwiek innej formie.
  • Stabilna finansowo firma ma dobry wizerunek na rynku, co ułatwia relacje z kontrahentami i buduje przewagę konkurencyjną.
  • Korzystając z faktoringu nie trzeba w firmie rozbudowywać księgowości zajmującej się wierzytelnościami. Tę rolę przejmuje faktor,
  • Wybór profesjonalnie działającego faktora ma ponadto tę zaletę, że przedsiębiorca zyskuje w nim partnera, który czasami staje się nawet doradcą w biznesie.

Finansowanie sprzedaży: kto może skorzystać z tej opcji?

Formą umowy faktoringowej, gwarantującej najszybszy napływ gotówki za wystawioną przez faktoranta, czyli przedsiębiorcę fakturę, jest finansowanie sprzedaży. Ujmując rzecz najprościej, usługa finansowa w tej formie polega na tym, że faktor bierze na siebie ryzyko braku płatności ze strony kontrahenta, a przedsiębiorca od ręki otrzymuje środki za fakturę. Dzieje się tak w przypadku wybrania produktu jakim jest: finansowanie sprzedaży z przejęciem ryzyka.

Finansowanie sprzedaży jest rozwiązaniem wskazanym szczególnie dla firm, które nie chcą ryzykować dawania kontrahentowi tzw. kredytu kupieckiego, czyli wystawiać faktury z odległym terminem płatności – zwłaszcza gdy trudno liczyć, iż kontrahent ten zgodzi się na ustanowienie zabezpieczenia dla kredytu kupieckiego.

Dla firm, które rozwijają się dynamicznie, bo jest duży popyt na ich produkty, to finansowanie sprzedaży bywa wręcz kluczową szansą zlikwidowania bariery w postaci braku płynności finansowej. Z wszystkich zaś przedsiębiorców korzystających z finansowania sprzedaży usługa ta zdejmuje zmartwienie o opóźnienia w płatnościach czy wręcz całkowity jej brak.

Proste kroki do bezpieczeństwa

Jak działa faktoring w wersji finansowania sprzedaży, pokażemy na przykładzie Faktorii. Przedsiębiorca powinien zacząć od założenia konta na stronie internetowej faktoria.pl. Uprzednio trzeba jednak przygotować następujące dane:

  • NIP firmy,
  • dowód osobisty
  • wyciąg z konta firmowego z ostatnich 6 miesięcy.

Następnie należy wskazać firmy – kontrahentów, faktury dla których mają być przedmiotem usługi.
W kolejnym kroku Faktoria przygotujemy dla przedsiębiorcy indywidualną ofertę, dostosowaną do kondycji jego firmy. Po zawarciu umowy, przedsiębiorca dodaje faktury w systemie, a Faktoria wypłaca pieniądze, za to przy finansowaniu sprzedaży z przejęciem ryzyka dodatkowo bierze na siebie niebezpieczeństwo braku płatności od kontrahenta.

Materiał oryginalny: Płynność finansowa w firmie. Jak rozwijać biznes i mieć bezpieczne finanse? Faktoring ułatwi codzienne funkcjonowanie Twojego biznesu - Polska Times

Dodaj ogłoszenie