Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pływający Statek Kultury z krotoszynianami na pokładzie potrzebuje naszego wsparcia [ZDJĘCIA]

Marcin Szyndrowski
Marcin Szyndrowski
arch. Statek Kultury (zgoda Macieja Mizery)
Statek Kultury jest wyjątkowym miejscem na mapie Polski - to dom kultury na wodzie. Stacjonuje na Odrze, w malowniczym porcie w Cigacicach, miejscowości oddalonej 10 km od Zielonej Góry (woj. lubuskie). Kapitanem jest krotoszynianin - Szymon Mizera, prezydent stowarzyszenia Kod Krowa, które powstało w Krotoszynie. W szerzeniu kultury przez duże "K" pomagają mu dobrze znani w Krotoszynie bracia: Jarosław i Maciej.

AKTYWNY STATEK KULTURY

Pływający Statek Kultury funkcjonuje od siedmiu lat. - Docieramy do mieszkańców niewielkich miejscowości i prowadzimy dla nich warsztaty z różnych dziedzin sztuki. Organizujemy także pokazy filmów, koncerty i inne wydarzenia, na których zawsze mamy pełną widownię. Działamy w obszarze edukacji kulturalnej i dopływamy tam, gdzie nie ma kin, muzeów, teatrów i galerii sztuki - informuje Maciej Mizera, członek honorowy stowarzyszenia Kod Krowa znany szerzej w powiecie krotoszyńskim chociażby z organizacji imprezy Studio Zduny.

Statek Kultury oferuje młodzieży, dzieciom, a także dorosłym udział w kulturze i zajęcia, które rozwijają kreatywność. Główną dziedziną, którą zajmują się członkowie jest film dokumentalny. - Uczymy naszych warsztatowiczów technik filmowych. Nowe umiejętności, które zdobywają na naszych warsztatach, mogą być początkiem własnej twórczości, a na pewno otwierają i zachęcają do działania w swojej lokalnej społeczności - dodaje Maciej.

Kolejnym terenem działań jest ekologia. Gęsta sieć wód śródlądowych to krwiobieg naszego kraju. Tętni on dzikim i bujnym życiem. - Chcemy pokazać, że szacunek do natury i życie blisko niej jest ogromną wartością - takie właśnie życie często prowadzą mieszkańcy wsi i miasteczek, które odwiedzamy. Chcemy się od nich uczyć i umożliwić im pokazanie w filmach warsztatowych kawałka swojego świata - mówi Maciej.

PILNIE POTRZEBNE SĄ ŚRODKI NA REMONT

Dziś kultura tonie. Aktualnie zbierane są pieniądze na remont dennicy, czyli dna statku. - Chcemy uratować go przed zatonięciem. Niestety Statek zaatakowała rdza, a naprawa możliwa jest wyłącznie w stoczni i kosztuje około 60 tysięcy złotych. Prosimy was o wsparcie, bo kultura tonie - apeluje Maciej Mizera. Z pewnością w rodzimym Krotoszynie znajdą się takie osoby, które wesprą tę wspaniałą ideę.

Epidemia koronawirusa – raport minuta po minucie o najnowszych informacjach dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

Koronawirus w Polsce i na świecie. W piątek 23 242 nowe zaka...

Pan Tomasz w kościele pw. św. Stanisława wciąż się modli. Woli jednak przebywać tam sam na sam z Bogiem...

Tomaszu, tylko nie mów nic nikomu! Wywiad z ofiarą molestowa...

Krotoszyńskie muzeum i galeria Refektarz już otwarte. Wpadli...

Drużyna LKS Ceramika Krotoszyn na początku lat 90-tych: sędzia Zenon Ratayczyk, trener Lech Pauliński, Piotr Nowakowski, Marek Patalas, Romuald Ratayczyk, Wiesław Wojtkowiak, Grzegorz Zieliński, Andrzej Piechocki, Dariusz Drewniak, Ryszard Smal, Adam Panek, Mariusz Kaczmarek, Tomasz Wudarski, Paweł Nowak i Wojciech Wala.

SPORT: LKS Ceramik Krotoszyn ma już 50 lat. Poznajcie bogatą...

Eksploracja dawnego zakładu Bakutil w Baszkowie. Zobaczcie n...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto