Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po informację do... infokiosku

Lilia Łada
Lilia Łada
Można dzięki nim sprawdzić, gdzie są najciekawsze zabytki i jak ...
Można dzięki nim sprawdzić, gdzie są najciekawsze zabytki i jak ... Lilia Łada
Można dzięki nim sprawdzić, gdzie są najciekawsze zabytki i jak do nich dojechać - a nawet zrobić sobie zdjęcie i wysłać przyjaciołom jako widokówkę z Poznania. Na Ławicy otwarto pierwszy infokiosk.

Infokiosk to urządzenie niezwykle przydatne dla wszystkich turystów odwiedzających nasz region. Dzieki dotykowemu ekranowi umieszczonemu w efektownej i bardzo trwałej obudowie każdy chętny może dowiedzieć się, co ciekawego warto robić lub zobaczyć w tym wielkopolskim mieście, w jakim się właśnie znajdują.

- Obsługa infokiosków jest łatwa i intuicyjna - zapewnia Tomasz Wiktor, prezes Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej. - Nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem odpowienich informacji. Urządzenie jest także, jak zapewnia producent, "wandaloodporne", co znaczy, że użył do budowy urządzenia maksymalnie wytrzymałe materiały.

Możliwości infokiosku demonstrowała Dobiesława Dembecka, kierownik projektu. Wystarczy dotknąć - i już otwiera się strona główna, z której łatwo można przejść do dowolnego działu: atrakcji turystycznych Poznania, informacji, jak działa miejska komunikacja czy rozkład jazdy PKP.

- Turysta zyskuje dostęp do bazy okolicznych obiektów turystycznych, punktów informacji turystycznej, restauracji i miejsc noclegowych, ale również do bazy obiektów z całej Wielkopolski - pokazuje Dobiesława Dembecka. - Informacje są dostępne w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej.

Urządzenia posiadają również udogodnienia dla osób niepełnosprawnych: wszystkie są wyposażone w syntezator mowy oraz klawiaturę z alfabetem Braille'a. Dodatkową zaletą infokiosku jest to, że w promieniu 10 metrów od niego można korzystać z bezprzewodowej sieci Wi-Fi.

- Jest tu wiele atrakcji dla internetowych gadżeciarzy - żartuje Tomasz Wiktor. - Można sobie na przykład zrobić zdjęcie i wysłać je e-mailem do przyjaciół jako widokówkę z Poznania, a nawet wysłać film wykonany przez kamerę wbudowaną w kiosk. Nowinką jest możliwość odczytu kodów QR za pośrednictwem infokiosków.

Na razie infokiosków jest 46 w całym regionie, z czego 31 zewnętrznych i 15 wewnętrznych. W Poznaniu stoi 8 infokiosków i można je znaleźć na MTP od strony mostu Dworcowego, przy CK Zamek, Starym Browarze, Arkadii, nad Maltą, Ostrowie Tumskim, przy hotelu Mercure i ten uroczyście otwarty na Ławicy. Razem stanowią zintegrowaną sieć połączoną poprzez System Informacji Turystycznej zarządzany przez WOT. Koszt tej inwestycji wyniósł 1 656 454,86 zł, z czego 892 726,90 zł pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Jednak infokioski to dopiero początek projektu. Następnym etapem będzie przeprowadzenie profesjonalnych i kompleksowych badań marketingowych i wizerunkowych dla Wielkopolski - pierwszych, jakie będą zrobione. Dane uzyskane dzięki infokioskom będą w nich grały bardzo ważną rolę: pozwolą dowiedzieć się, czego szukają turyści i czy takie stanowiska informacyjne przełożyły się na zwiększone zainteresowanie atrakcjami, które promują.
- Dotąd nie mieliśmy pieniędzy na tak kompleksowe badania - wyjaśnia Tomasz Wiktor.
Nowy projekt będzie kosztował 5 milionów złotych i już wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy badania.


Plakat musi śpiewać
8 maja - 24 lipca 2011 | Muzeum Narodowe w Poznaniu



od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto