Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po raz pierwszy w śląskim zoo wykluły się czarne łabędzie

ANDRZEJ MADEJCZYK
"Brzydkie kaczątka" będą mieć ciemne nogi i jaskrawoczerwone dzioby.
"Brzydkie kaczątka" będą mieć ciemne nogi i jaskrawoczerwone dzioby.
W naturalnym środowisku przyrodniczym żyją jedynie w dalekiej Australii, Nowej Zelandii i Nowej Gwinei. W Polsce czarne łabędzie można zobaczyć tylko w kilku ogrodach zoologicznych i o przychówek tego gatunku ptactwa ...

W naturalnym środowisku przyrodniczym żyją jedynie w dalekiej Australii, Nowej Zelandii i Nowej Gwinei. W Polsce czarne łabędzie można zobaczyć tylko w kilku ogrodach zoologicznych i o przychówek tego gatunku ptactwa jest bardzo trudno. W chorzowskim zoo jednak poradzono sobie z tym jakoś i od kilku dni zwiedzający mogą oglądać całe stadko czarnych łabędzi, w tym pięć dopiero co wyklutych łabędziątek. Dr Sabina Cieśla, asystent hodowlany w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym, podkreśla, że to pierwsze takie narodziny w Chorzowie. Parę, która ma młode, sprowadzono przed ośmiu laty z zoo w Krakowie.

- Od dłuższego czasu łabędzie przymierzały się do lęgów, ale nic z tego nie wychodziło. Tym razem założyły gniazdo na wyspie na stawie i z siedmiu złożonych przez samicę jaj wykluło się pięć młodych. To piątka na schwał, radzą sobie bardzo dobrze, a rodzice troskliwie się nimi opiekują. Mamy dwie dorosłe pary czarnych łabędzi. Starsza nareszcie doczekała się potomstwa. To dość rzadkie wydarzenie.
Łabędziątka są na razie szare, ale gdy podrosną, będą miały czarne upierzenie z dodatkiem niewielu białych lotek. W ciągu ostatnich kilku miesięcy rodzina naszych ptaków powiększyła się o wiele ciekawych gatunków. Wykluły się między innymi gęsi nilowe, ohary, ślepowrony, ibisy i puchacze. Te ostatnie były trzy i powędrowały zaraz do Wolińskiego Parku Narodowego. Za kilka miesięcy spodziewamy się potomków emu - wylicza Sabina Cieśla, która najlepiej zna chorzowskie ptactwo.

W Polsce można spotkać najczęściej łabędzia niemego, który pospolicie występuje też na akwenach Śląska. Jest biały i odznacza się koralowoczerwonym dziobem. Można też zobaczyć, choć rzadziej, łabędzia krzykliwego z czarnożółtym dziobem i czarnodziobego łabędzia małego. W Ziemi Ognistej i Patagonii żyje ciekawie upierzony łabędź czarnoszyi. Żaden z tych gatunków nie jest jednak tak atrakcyjny dla oka, jak łabądź czarny, którego widujemy bardzo rzadko.

- Łabądź czarny w naturze prowadzi osiadły albo koczowniczy tryb życia, najchętniej na terenach bagiennych. W Chorzowie staramy się stworzyć przychówkowi jak najlepsze warunki. Nasze małe będą jeszcze przez jakiś czas szare. To na razie bardzo jasny odcień szarości. Będą mieć ciemne nogi i jaskrawoczerwony dziób. Na razie trzymają się razem z matką, pływają po stawie, chętnie wychodzą na brzeg. Ojciec łabędziej rodzinki cały czas czuwa, "patroluje" staw, rozpościera skrzydła i stara się odpędzić potencjalnych intruzów - mówi Aleksandra Syguda, asystent dydaktyczny w zoo.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto