Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po wakacjach do pracy wracamy... zmęczeni

Aldona Minorczyk-Cichy
Wiewiórcze, lub chomicze koło
Wiewiórcze, lub chomicze koło wikimedia commons
Wrzesień, koniec wakacji i urlopów, początek codziennej harówki. Jedno zadanie goni drugie. Czy pracujesz w biurze, sklepie, kopalni, czy firmie informatycznej nie potrafisz zwolnić.

Telefony służbowe odbierasz także w domu. A może najwyższy czas zatrzymać się i zacząć pracę zgodnie z ideą slow work? Pracować równie dobrze, ale wolniej.

Portal Pracuj.pl przeprowadził sondaż, z którego wynika, że aż połowa z nas pracuje w ciągłym pędzie. To zaś powoduje u nich frustrację i przyczynia się do błędów. Spada efektywność i kreatywność.

Zdaniem prof. Tomasza Szlendaka z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Polacy wciąż pracują pod presją czasu i szybko się to nie zmieni.

- Kult prędkości wszechobecny w firmach zmusza pracowników do pracy zadaniowej. Pracujemy na akord, rozpraszani przez napływające informacje z maila czy telefonu. Nie mamy czasu na umysłowy odpoczynek, na zastanowienie się nad postawionymi przed nami zadaniami.

Z kolei Izabela Kielczyk, psycholog biznesu uważa, że pracodawcy zaczynają dostrzegać, że skuteczny pracownik to pracownik wypoczęty i zadowolony ze swojej pracy.

- Nie da się być efektywnym przez 24 godziny na dobę - podkreśla psycholog.

By coraz popularniejsza w Unii i w Stanach Zjednoczonych idea "slow work" (czyli spokojnej pracy, przeciwieństwa wszechobecnego w korporacjach wyścigu szczurów) zawitała do naszych firm, potrzeba jednak naprawdę sporo czasu i nie tylko!

- Najtrudniej jest zmienić mentalność ludzi, bo sporo mamy jeszcze szefów, dla których pracoholik jest cennym pracownikiem. Takiej grupie, przyzwyczajonej do pracy non-stop, będzie ciężko zrozumieć model pracy typu slow - mówi Izabela Kielczyk.

Jak się okazuje o pracy na wolniejszych obrotach myśli też coraz więcej pracowników także na Śląsku. Na pytanie "Co jest ważniejsze spokojna praca czy dobra pensja?", zadane przez portal Pracuj.pl aż 46proc. biorących udział w sondzie wskazało na wynagrodzenie. Ale jednocześnie aż 43 proc. zaznaczyło spokojną pracę, i to nawet taką za mniejsze pieniądze. Pocieszające jest, że blisko 11 proc. ankietowanych odpowiedziało też, że "kiedyś liczyła się tylko kasa, ale moje podejście się zmienia".

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto