Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pod naszym patronatem: Wyczółkowski odbity w przedmiotach

Redakcja
O tym, że Leon Wyczółkowski był znakomitym malarzem i grafikiem ...
O tym, że Leon Wyczółkowski był znakomitym malarzem i grafikiem ... eM
O tym, że Leon Wyczółkowski był znakomitym malarzem wiedzą prawie wszyscy. Ale że był także kolekcjonerem – przekonujemy się teraz.

- Wyczółkowski znany jest głównie ze swoich obrazów, wspaniałych portretów, grafik, natomiast my pokazujemy Wyczółkowskiego przede wszystkim jako kolekcjonera – wyjaśnia Aleksandra Sobocińska z poznańskiego Muzeum Narodowego. -  Pokazujemy kolekcję jego różnych artefaktów: sztuki wschodniej, rzemiosła artystycznego, również wspaniałych grafik innych artystów oraz trochę obrazów samego Wyczółkowskiego, jako pewnego rodzaju uzupełnienie, tło do tej kolekcji.

Dar artysty pierwotnie miał trafić do Muzeum Narodowego w Krakowie, jednak nie odniosło się ono z entuzjazmem do pomysłu Wyczółkowskiego. Wtedy – w 1921 roku – malarz zdecydował się przekazać swoje zbiory Muzeum Wielkopolskiemu. Kolekcja nigdy nie była prezentowana w całości – jej części uzupełniły stałe ekspozycje muzealne – malarstwa i sztuki użytkowej.

Niestety w czasie II wojny światowej kolekcja została bardzo zubożona. Zaginęły prace artystów polskich, własne dzieła Wyczółkowskiego, a także wiele cenniejszych pozycji rzemiosła artystycznego.

Od soboty mamy okazję oglądać to, co pozostało z pierwotnej kolekcji Wyczółkowskiego (wzbogacone o zbiory z bydgoskiego Muzeum Okręgowego imienia artysty oraz Kika prac malarza) po raz pierwszy na jednej wystawie.
- Artysta kochał tkaniny wschodnie, a także wschodnie brązy i ceramikę – opowiada Teresa Michałowska-Barłóg, kuratorka wystawy.



Półmisek owalny z motywami koralowca, Anglia, Stokton-on-Tees, W. Smith and Co., 2 ćw. XIX w., 30,5 × 22 cm, fot. MNPGrupa czterech dzbanów ceramicznych, Iran, XVIII w. wys. 23,7 cm; 20,5, cm; 21, 5 cm; 25,5 cm; fot. MNP

Najsłynniejsze wydawały się do niedawna japońskie drzeworyty, ponieważ były najczęściej prezentowane. Jednak wśród przedmiotów zgromadzonych przez Wyczółkowskiego znajdziemy także emaliowaną chińska kadzielnicę z okresu dynastii Ming. To prawdziwa rzadkość.

- Wyczół był kolekcjonerem emocjonalnym – mówi Wojciech Suchocki, dyrektor Muzeum Narodowego. – Nie był zbieraczem, a kolekcjonerem i rozstał się ze swoją kolekcją bez żalu i nigdy już potem niczego nie zbierał.



Kadzielniczka dekorowana emalią cloisonné z motywami kwiatów i listków lotosu, oraz liści i kiści winogron, Chiny, Ming, okres Ching T’ai [Jingtai],  1449-1457, brąz odlewany, częściowo złocony, blacha miedziana, częściowo złocona, emalia [komórkowa] wys. 8,5 – 8,7, średn. 15,3 cm, fot. Marek PedaSzal w typie szali kaszmirowych z palmetami indyjskimi, Francja, 3 cw. XIX w., fot. Piotr Namiota




Na uwagę zasługuje także sposób ekspozycji zbiorów Wyczółkowskiego. Hol starej części muzeum został zaaranżowany w taki sposób, że przypomina wielkie mieszkanie prawdziwego kolekcjonera, gdzie na ścianach i gablotach oglądać możemy chińska porcelanę, japońskie grafiki i pejzażem pastele, włoskie grafiki, ale także tkaniny i meble.

Wystawę w Muzeum Narodowym (Al. Marcinkowskiego) oglądać możemy od soboty, 13 sierpnia, do 2 października.
- To taki trend muzealny, że te wystawy mniejsze pokazuje się przez sześć tygodni – wyjaśnia Aleksandra Sobocińska. – Ale wierzę, że wszyscy chętni zdążą w tym czasie wystawę zobaczyć.



Piranesi, Giovanni Battista, Sepolcro di Cecilia Metella (Grobowiec Cecylii Metelli) 1762Piranesi, Francesco, Veduta interna del Panteon (Widok wnętrza Panteonu)  1768 (1786?)

Wystawie towarzyszy ciekawy program edukacyjny – zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych.. Muzeum wyprodukowało małą książeczkę dla dzieci, która jest formą przewodnika i jednocześnie książeczką do zabawy. Te książeczki są bezpłatne.

Wydarzenia towarzyszące wystawie Z kolekcji Leona Wyczółkowskiego. Dar artysty dla Muzeum Wielkopolskiego w Poznaniu


21 sierpnia - niedziela

godz. 12.00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie - Teresa Michałowska-Barłóg

28 sierpnia - niedziela
godz. 12.00 - Co to jest kolekcja? - zwiedzanie wystawy połaczone z warsztatem plastycznym dla dzieci - prowadzenie Paulina Szeląg

4 września - niedziela
godz. 12.00 - spotkanie na wystawie - oprowadza Danuta Rościszewska



Harunobu Suzuki, Makinoha z Kiriya ok. 1770Harunobu Suzuki, Tamatsuru z Nagasakiya ok. 1770Harunobu Suzuki, Himegiku z Kirihishhiya ok. 1770

9 września - piątek
godz. 19.00 - "Chodzi nie o mnie, ile o lasy, góry, pola..." - film o zyciu i twórczości Leona Wyczółkowskiego - scenariusz i rezyseria Adam Kulik, TVP Lublin 2010 - spotkanie z autorem na wystawie

11 września - niedziela
godz. 12.00 - spotkanie na wystawie - oprowadza dr Joanna Minksztyn

16 września - piątek
godz. 19.00 - piątkowe wieczory w muzeum - oprowadza Wojciech Lipowicz

18 września - niedziela
godz. 12.00 - "Mali kolekcjonerzy" - warsztat plastyczny dla dzieci. Do udziału zapraszamy dzieci, które cos zbierają i moga swoją kolekcję zaprezentować w muzeum - prowadzenie Paulina Szeląg



Hiroshige Utagawa, Dwie ryby z bakłażanem ok.1840Hiroshige Utagawa, Dwie ryby z pachnotką ok.1840

23 września - piątek
godz. 19.00 - piątkowe wieczory w muzeum - oprowadza Dorota Suchocka

25 września - niedziela

godz. 12.00 - "Tu zdecydowało piękno" - Gościeradz Leona Wyczółkowskiego - wykład Ewy Sekuły-Tauer, kosztosza Działu Leona Wyczółkowskiego Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bygdoszczy

30 września - piątek
godz. 19.00 - piątkowe wieczory w muzeum - oprowadza Magdalena Weber-Faulhaber

2 października - niedziela
godz. 12.00 - zakończenie wystawy - finisaż - oprowadza Teresa Michałowska-Barłóg





od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto