Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pod Poznaniem otwarto nowe muzeum. Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki zaprasza!

MW
Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki zostało otwarte 20 września. Zwiedzanie ekspozycji jest bezpłatne.
Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki zostało otwarte 20 września. Zwiedzanie ekspozycji jest bezpłatne. UMiG Swarzędz
Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki zostało otwarte w dawnym budynku remizy strażackiej. Można je zwiedzać bezpłatnie.

Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki powstało w budynku dawnej remizy strażackiej przy ul. Bramkowej. Pomysł otwarcia takiego muzeum powstał w ramach budżetu obywatelskiego, a dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej (ponad 2 mln złotych), można go było rozszerzyć. Ostatecznie centrum kosztowało około trzech milionów złotych.

Zwiedzać je można już od 20 września, czyli od dnia uroczystego otwarcia, na którym pojawił się m. in. honorowy mieszkaniec Swarzędza - podróżnik Aleksander Doba. Zaprezentował także swój kajak, którym podróżował po oceanie. Wkrótce na ekspozycję do centrum ma trafić pamiątka przekazana przez Dobę.

Sama ekspozycja powstała także we współpracy z mieszkańcami. Niektóre eksponaty, które można zobaczyć w centrum pochodzą właśnie od swarzędzan.

Wystawa stała jest w dużej mierze oparta na stolarstwie, czyli wizytówce Swarzędza. Na kilku stanowiskach Strefy Stolarza można wykonać wirtualny mebel i poznać nazwy specjalistycznych narzędzi (także gwarowe). Jest także historyczna ekspozycja prezentująca fragment autentycznego warsztatu z początku XX wieku. Poza tym można zobaczyć szyldy swarzędzkich rzemieślników i ich dyplomy mistrzowskie.

Zwiedzający mogą też podejść do interaktywnej makiety Swarzędza. Tam podświetlą najważniejsze punkty na mapie miasta, a nawet odnajdą swój dom. Na interaktywnej mapie można porównać, jak na przestrzeni lat zmienił się Swarzędz.

Idąc dalej można zasiąść w oryginalnych fotelach z dawnego kina Rusałka i udać się w nocną podróż dookoła ratusza z XX wieku. Z kolei gdy otworzymy wirtualne okiennice dowiemy się jak spędzali czas mieszkańcy, na przestrzeni ostatnich stu lat.

Ze strefy wielokulturowości odwiedzający centrum wyślą wirtualną pocztówką ze sobą w roli głównej. Tyle że z wizerunkiem siebie, jako pierwszych mieszkańców swarzędza z XVII wieku.

Nie zabrakło akcentów nawiązujących do miejsca powstania centrum. Można nawet wcielić się w strażaka i ugasić wirtualny pożar szalejący w wieży.

Sprawdź: Swarzędz: Komunikacja miejska będzie wspólna z Poznaniem - od lipca 2019 r. pasażerowie pojadą na jednym bilecie

- Na tych, którzy przywykli do tradycyjnej formy muzeum, czekają gabloty z bogatymi zbiorami i postery opowiadające o historii miasta. W Wirtualnych Książkach natomiast przeczytamy o ważnych postaciach regionu, powstaniu wielkopolskim, II wojnie światowej oraz historii swarzędzkiego harcerstwa - zapewnia Maciej Woliński, rzecznik Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz.

W centrum będą się odbywały lekcje dla uczniów, a wystawa ma być stale rozbudowywana. Wstęp jest bezpłatny, ale grupy powyżej 10 osób powinny rezerwować swoją wizytę. Centrum jest czynne od wtorku do piątku w godz. od 10 do 17, a w sobotę i niedzielę od 14 do 18. Ostatnie zwiedzanie ekspozycji zaplanowane jest zawsze na godzinę przed zamknięciem.

Zobacz: Będzie plaża miejska i kąpielisko nad Jeziorem Swarzędzkim

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swarzedz.naszemiasto.pl Nasze Miasto