Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pod szpitalami i przychodniami w Poznaniu pojawiły się znicze. Pracujący w nich lekarze rezydenci protestują

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Pod Szpitalem Klinicznym im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Przybyszewskiego w Poznaniu w Dzień Zaduszny zapłonęły dziesiątki znicze. Przynieśli je pracownicy służby zdrowia: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, a także sami pacjenci, mieszkańcy Poznania.

Przejdź do następnego zdjęcia ------->
Pod Szpitalem Klinicznym im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Przybyszewskiego w Poznaniu w Dzień Zaduszny zapłonęły dziesiątki znicze. Przynieśli je pracownicy służby zdrowia: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, a także sami pacjenci, mieszkańcy Poznania. Przejdź do następnego zdjęcia ------->Łukasz Gdak
W Dzień Zaduszny pojawiły się znicze pod poznańskimi szpitalami i przychodniami. – Upamiętnijmy wszystkich tych, którzy odeszli. Postawmy znicze przed szpitalami, przychodniami i w innych miejscach, by uczcić ofiary epidemii ale też niewydolnego, źle zorganizowanego i nieskoordynowanego systemu – mówią przedstawiciele Porozumienia Rezydentów.

"Żył 48 lat. Zginął tragicznie, bo wszystkie karetki były zajęte", "Jesienią 2020 System Ochrony Zdrowia w Polsce umarł śmiercią tragiczną", "Ochrona Zdrowia zmarła tragicznie przez zaniedbania rządu". Pod Szpitalem Klinicznym im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Przybyszewskiego w Poznaniu w Dzień Zaduszny zapłonęły dziesiątki znicze. Przynieśli je pracownicy służby zdrowia: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, a także sami pacjenci, mieszkańcy Poznania.

Czytaj: Kadrowa kołdra będzie za krótka na szpitale polowe w Polsce? Rząd zmienia strategię walki z epidemią, eksperci pytają: "Czy nie za późno?"

Znicze pod szpitalami. Protest medyków

Podobne akcje odbyły się przed innymi medycznymi placówkami w całej Polsce. Porozumienie Rezydentów zorganizowało szczególny protest pod hasztagami #zniczdlapacjenta, #zniczdlamedyka.

Lekarze z poznańskiego szpitala sprzeciwili się decyzji wojewody o wstrzymaniu przyjmowania pacjentów:

- Dla pacjentów, którzy zmarli przez niewydolność systemu. Dla naszych koleżanek i kolegów, pracowników ochrony zdrowia, którzy zmarli z przepracowania i braku środków ochrony osobistej. Dla systemu, o którego reformę nie mogliśmy się doprosić, a który właśnie ostatecznie się zawalił

- informują lekarze rezydenci.

Przedstawiciele Porozumienia Rezydentów nie mogą pogodzić się z decyzjami rządu, które w teorii miały służyć walce z pandemią COVID-19. W praktyce obnażają kolejne wady systemu ochrony zdrowia.

- Wspominamy w Dzień Zaduszny ofiary chorego systemu ochrony zdrowia, który od lat był niewydolny i mimo wielu apeli środowiska, nie zostały wdrożone realne działania naprawcze

- mówi Piotr Pisula, przedstawiciel wielkopolskiego oddziału Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Czytaj: Będzie łapanka lekarzy, by zajęli się chorymi na COVID-19? Niektóre zapisy ustawy o dobrym samarytaninie nie podobają się medykom

Znicze pod szpitalami dla ofiar pandemii COVID-19 i złych decyzji rządu

Medycy wspominają więc ofiary pandemii koronawirusa. Czują się oszukani przez rząd. Jak mówią, brakuje leków, środków ochrony osobistej, procedur, a przede wszystkim brakuje ludzi.

Zobacz:

- Tych ofiar można było uniknąć, gdyby rządzący lepiej się przygotowali do pandemii. W tej chwili te działania, które są podejmowane przez polityków są spóźnione. Nie mamy jednej strategii, bo ta zmienia się co kilka dni, a przecież chociażby budowę szpitali polowych można było rozpocząć w sierpniu, by być gotowym na jesień. Dziś na gwałt poszukuje się pracowników, brakuje wszystkiego - zaznacza Piotr Pisula.

Podkreśla, że sam personel medyczny po miesiącach walki z pandemii jest zwyczajnie zmęczony i przeciążony nałożonymi obowiązkami. - W ludziach budzi się poczucie bezsilności i beznadziei, że są pozostawieni bez wsparcia. Coraz częściej pojawiają się głosy, że ochrona zdrowia powinna zaprotestować w swojej sprawie - mówi P. Pisula.

Czytaj: Poznańskie Centrum Praw Człowieka przy PAN: Rozstrzygniecie Trybunału Konstytucyjnego w sposób rażący łamie podstawowe prawa człowieka

Lekarze zaprotestują?

Porozumienie Rezydentów zaznacza, że akcja w Dzień Zaduszny to dopiero początek prawdziwego protestu, który może mieć miejsce w ochronie zdrowia.

Sprawdź też:

- Chcemy pokazać, że jest problem i nie ma na niego odpowiedzi. Dziś sygnalizujemy, że jesteśmy na skraju wyczerpania, niektórzy już nie dają rady. System się wali, a niedługo zawali się zupełnie. Nie zgadzamy się na to

- mówi przedstawiciel wielkopolskiego oddziału Porozumienie Rezydentów.

Medycy domagają się więc natychmiastowych zmian w ochronie zdrowia dla dobra pacjentów.

Zobacz też:

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto