Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podwyżki w spółdzielniach mieszkaniowych. Kiedy i za co zapłacimy więcej? Skąd znaczny wzrost rachunków?

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Już teraz można przypuszczać, że podwyżki będą odczuwalne dla portfeli lokatorów.
Już teraz można przypuszczać, że podwyżki będą odczuwalne dla portfeli lokatorów. Arkadiusz Wojtasiewicz
Poznaniacy wydadzą jeszcze więcej pieniędzy na opłaty za mieszkanie w najbliższym czasie. Spółdzielnie mieszkaniowe zgodnie podkreślają, że w związku z podwyżkami za wodę, gaz czy energię cieplną wzrosną także opłaty dla lokatorów.

Poznaniacy w spółdzielniach mieszkaniowych płacą zwykle dwa rodzaje opłat: te zależne od spółdzielni i niezależne od niej. W tej pierwszej kategorii znajdują się m.in. fundusz remontowy czy koszt eksploatacji. Z kolei w drugiej mieszczą się należności za media, tzn. za wywóz nieczystości, gaz, wodę i odprowadzanie ścieków, centralne ogrzewanie, energię elektryczną w częściach wspólnych (tj. klatki schodowe i piwnice) oraz podatek od nieruchomości.

Na razie nie planujemy żadnych podwyżek związanych z działalnością spółdzielni. Natomiast faktem jest, że podwyżki w najbliższym czasie się pojawią i będą zależne od wzrostu cen za gaz, wodę czy energię cieplną

– zaznacza Waldemar Witkowski, prezes zarządu spółdzielni mieszkaniowej im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu.

Podwyżki opłat 2022

Podwyżki opłat za zużyte media potwierdzają też przedstawiciele innych poznańskich spółdzielni mieszkaniowych. Co więcej, część z nich już teraz deklaruje też większe stawki w przypadku opłat zależnych od SM.

Na pewno podwyżce ulegnie wskaźnik gusowski. Będą też podwyżki za wodę i gaz, których opłaty ostatnio wzrosły. Te ceny są niezależne od spółdzielni, wiążą się z sytuacją ogólnopolską. Nie wiemy jeszcze, co będzie z opłatą za śmieci, jeśli też wzrośnie, to mieszkańcy będą płacić więcej. Podatek od nieruchomości również idzie do góry, gdy Urząd Miasta Poznania go podniesie, to też będzie podwyżka dla lokatorów

– mówi Iwona Szymańska ze spółdzielni mieszkaniowej lokatorsko-własnościowej „Jeżyce” w Poznaniu.

Kiedy opłaty pójdą w górę?

Trudno powiedzieć nam, jakie to będą kwoty dla mieszkańców. Wszystkie opłaty niezależne od spółdzielni, czyli woda, podatek od nieruchomości, gaz, wzrosną od 1 stycznia nowego roku, natomiast te dotyczące eksploatacji podstawowej, zależne od spółdzielni, będą podwyższane od 1 kwietnia

- dodaje Szymańska.

Z kolei Julia Tritt, rzeczniczka prasowa spółdzielni mieszkaniowej „Osiedle Młodych” w Poznaniu, komentuje:

Wszelakie zmiany wysokości opłat za mieszkanie wynikają obecnie z wprowadzanych podwyżek przez podmioty zewnętrzne. Są one niezależne od spółdzielni i dotyczą np. stawek za wodę i odprowadzanie ścieków oraz za energię cieplną. W związku z tym aktualizacja wysokości opłat odbywa się na bieżąco.

A ponadto podkreśla:

Zmiany opłat zależnych od spółdzielni uchwalane są przez Rady Osiedli pod koniec roku, a następnie zatwierdzane przez Radę Nadzorczą. Ich wysokość nie jest jeszcze znana. Ze względu na wzrost cen materiałów budowlanych, usług oraz podatków opłaty za mieszkanie wzrosną w spółdzielni „Osiedle Młodych” od 1 maja 2022 r.

Jednak już teraz można przypuszczać, że podwyżki będą odczuwalne dla portfeli lokatorów.

Ile zapłacimy w 2022?

Zimna woda i kanalizacja wzrosły o około 10%. Są też podwyżki w Urzędzie Regulacji Energetyki dla Veolii o 7% albo 8%. Prąd również zdrożał, ale każdy ma liczniki indywidualne, więc tu sprawa wygląda trochę inaczej. A poza tym wyższe ceny zapłacimy też za gaz

– zaznacza prezes zarządu spółdzielni mieszkaniowej „Winogrady”, Jan Marciniak.

Dorota Wesołowska, rzeczniczka prasowa poznańskiej spółdzielni mieszkaniowej, także informuje o wprowadzeniu wyższych cen dla mieszkańców.

Zmiany zaliczek od mieszkańców planujemy od 1 lutego 2022 r. Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa posiada w swoich zasobach osiedla: Bolesława Chrobrego, Jana III Sobieskiego, Bolesława Śmiałego, Władysława Łokietka, Stefana Batorego, Władysława Jagiełły i Zygmunta Starego. Na 3 z nich nie planujemy podwyżek na funduszu remontowym, na pozostałych osiedlach wprowadzone zostaną podwyżki od 9 do 20 gr za m²/miesiąc od lokalu. Koszty zarządu wzrosną o 2 gr, na funduszu eksploatacyjnym zaś przewidywany wzrost wyniesie od 3 do 10 gr.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto