Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podziemny Poznań istnieje! Co skrywa miasto pod miastem? [ZDJĘCIA]

MI, KAS
Te drzwi w podziemiach jednego z poznańskich fortów to prawdziwy rarytas - wszystkie elementy metalowe znikają w zastraszającym tempie
Te drzwi w podziemiach jednego z poznańskich fortów to prawdziwy rarytas - wszystkie elementy metalowe znikają w zastraszającym tempie Zbyszek Snusz
Podziemny Poznań istnieje - składają się na niego schrony, kilometry rur i podziemne rzeki.

Część jest podobno jeszcze tajna, na wypadek gdyby doszło do konfliktu...

Wciąż mogą być tajne
Miasto Poznań otaczał pierścień XIX-wiecznych fortyfikacji, gdzie oprócz potężnych budowli ziemnych i fos budowano rozmaite konstrukcje podziemne. Przykładem mogą być świetnie zachowane poterny (czyli korytarze) Fortu Winiary czy tunele zbudowane w 1854 roku, przebiegające pod ul. Powstańców Wielkopolskich w parku Karola Marcinkowskiego. Pamiątką po II wojnie światowej i okresie zimnej wojny są także liczne schrony pod urzędami i budynkami użyteczności publicznej.

Dwa znajdują się na przykład na terenie elektrociepłowni na Ostrowie Tumskim. Mniejszy powstał w piwnicach dawnego XIX-wiecznego fortu pamiętającego początki twierdzy Poznań, drugi schron zbudowano z myślą o konflikcie jądrowym. Jest w nim nawet makieta elektrociepłowni - trójwymiarowa miniatura całego zakładu, dzięki której można było prowadzić obronę zakładu czy też oceniać skalę zniszczeń na podstawie meldunków z powierzchni, na wypadek zbombardowania.

Podobny, rozległy podziemny obiekt ma być także pod budynkiem Dworca Głównego PKP. Jest to jedno z największych pomieszczeń w Poznaniu, których nie można zobaczyć na co dzień.

Zobacz też:

Ciekawostką jest namalowana na suficie róża wiatrów (określenie róży kompasowej) . Po co dokładnie, tego nie wiadomo. Przypuszcza się, że dzięki niej ukryci w podziemiach mogliby się orientować, z której strony spadły bomby.

Równie ciekawa jest ciągle rozbudowywana w Poznaniu... sieć kanalizacyjna. Jej część to już zabytkowe budowle, mają ponad 150 lat. Wysokość pomieszczeń jest tak duża, że śmiało można w nich chodzić w wyprostowanej postawie. W ostatnich latach zaczęło w nich pojawiać się coraz więcej śmiałków, część z nich chwaliła się swoimi wyprawami w internecie. Z tego to powodu dla bezpieczeństwa wejścia zostały zabezpieczone między innymi przez zamontowanie czujników ruchu.

Kanalizacja w ostatnich latach była rozbudowywana. Część cieków wodnych skanalizowanych na przełomie XIX i XX wieku ujęto w nowe kanały w ramach modernizacji. Przykładem może być rzeka, która płynie pod miastem. Mowa o Bogdance. Jej kanał przebiega między innymi pod ulicą Niską, dalej pod ul. Pułaskiego i nasypem kolejowym, następnie pod kortami tenisowymi, pod ulicą Noskowskiego, Nowowiejskiego i pod al. Niepodległości.

Na terenie budowy dróg dojazdowych do powstającej spalarni śmieci znaleziono fragmenty starych konstrukcji wojskowych (w 1945 roku to właśnie w rejonie Koziegłów Niemcy spodziewali się ataku Armii Czerwonej i mocno umocnili teren). Z nowszych odkryć można wymienić kanały, w których niegdyś układano przewody telefoniczne.

Właśnie z przewodami do telefonów wiąże się jedna z najbardziej zadziwiających historii inwestycji w Poznaniu. Gdy w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku tworzono tunel pod trasę szybkiego tramwaju, natrafiono pod ul. Lechicką na dziwny kabel. Nie był on nigdzie zaznaczony. Okazało się, że drut ma ogólnoświatowe znaczenie strategiczne! Pozwalał on na zachowanie stałej łączności pomiędzy Moskwą a Berlinem. By móc kontynuować prace przy budowie PST, trzeba było go przenieść.

Niestety, oznaczało to, że przewód musi zostać przecięty. W dobie zimnej wojny wojskowi z ZSRR uznali to za bardzo ryzykowne przedsięwzięcie. Szybki tramwaj stał się nagle sprawą międzynarodową. Ostatecznie do Poznania przybyła brygada wojsk łączności ZSRR. Pod ich okiem przecięto kabel, przełożono i ponownie został on połączony. Operacja trwała około trzech minut...

Źródło: Głos Wielkopolski

Część podziemnego Poznania można oglądać m.in podczas Dni Twierdzy Poznań

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto