Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

POLICJA - E-posterunek jesienią. Przesłuchanie odbędzie się poza jednostką

Agnieszka Smogulecka
Na miejsce przestępstwa, wypadku, czy kolizji policjanci przyjadą z laptopem i drukarką i od razu zaczną przesłuchania
Na miejsce przestępstwa, wypadku, czy kolizji policjanci przyjadą z laptopem i drukarką i od razu zaczną przesłuchania fot. Dariusz Gdesz/Polskapresse
Policjant na miejscu przestępstwa przesłucha ofiarę oraz świadków, usiądzie przy laptopie i wydrukuje potrzebne protokoły. Zarówno on, jak i mieszkańcy zyskają na czasie. Od jesieni w Poznaniu ma zacząć działać e-posterunek.

E-posterunek to aplikacja mająca usprawnić pracę policjantów, zwłaszcza kryminalnych, dochodzeniowo-śledczych i drogówki. Program ma tworzyć protokoły, zaświadczenia, postanowienia, które dotychczas po- licjanci wypełniali oddzielnie, wpisując wielokrotnie te same informacje i dane.

– Szacujemy, że e-posterunek skróci pracę papierkową policjanta o około 30–40 procent, część danych bowiem będzie się automatycznie przekopiowywać do innych dokumentów – tłumaczy Mariusz Sokołowski z Komendy Głównej Policji.

– Chodzi między innymi o coś, co my nazywamy „korespondencją seryjną” – tłumaczy nam dochodzeniowiec z Poznania. – W formularzu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa policjant wpisuje na przykład dane ofiary. Dzięki aplikacji, te dane automatycznie kopiują się do protokołów przesłuchania świadka, oględzin, postanowienia o wszczęciu postępowania itd.

Zyskają na czasie nie tylko policjanci (niektórzy prowadzą po kilkanaście-kilkadziesiąt postępowań jednocześnie), ale też mieszkańcy. Uczestnicy kolizji nie będą musieli dodatkowo jechać do komendy, by złożyć zeznania. Zostaną obsłużeni na miejscu, „od ręki” dostaną do podpisania protokół.

– Odbyły się już pierwsze testy e-posterunku i szkolenia – mówi Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. – Czekamy na informację, ile dokładnie zestawów (aplikacja oraz komputery, drukarki, cyfrowe aparaty fotograficzne) otrzymamy i kiedy to nastąpi.

KGP informuje, że poznańska komenda będzie jedną z pięciu w kraju, które niezbędny sprzęt dostaną do października.
Część policjantów, którzy będą z niego korzystać na razie dość sceptycznie przyjmuje informacje o e-posterunku. – Naszą zmorą jest statystyka, jeśli ten program i ją będzie uwzględniał, na pewno zyskamy wiele czasu – komentują. Przypominają, że już są problemy z dostawami papieru i tonerów do drukarek. – Oby się nie okazało, że pojadę z tym sprzętem do ofiary przestępstwa i będę prosił o pożyczenie kilku kartek papieru – słyszymy.

Obecnie na samo złożenie zawiadomienia o przestępstwie w dość prostej sprawie – na przykład włamania do auta – trzeba poświęcić godzinę, półtorej (przesłuchanie, oględziny, wprowadzenie informacji do rejestru rzeczy zaginionych). W przyszłości także to wykonywane będzie szybciej, bo w aplikacji będą katalogi z informacjami potrzebnymi do precyzyjnego opisu dowodów, np. użytej broni. Jak podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dzięki integracji e-posterunku z elektroniczną Platformą Usług Administracji Publicznej mieszkańcy będą mogli poprzez internet składać zawiadomienia o zdarzeniu niewymagającym natychmiastowej interwencji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto