MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci z Oddziału Prewencji w Poznaniu wezmą udział w akcji protestacyjnej

Agnieszka Smogulecka
archiwum redakcji
Policjanci z poznańskiego Oddziału Prewencji przyłączają się do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Od poniedziałku ograniczą liczbę wystawianych mandatów – gdy tylko będzie taka możliwość, poprzestaną na pouczeniach

Protest polegający na niewypisywaniu mandatów w kwietniu wymyślili policjanci z Katowic. Do tej pory dołączyli już do nich funkcjonariusze z białostockiej i zachodniopomorskiej prewencji. Wczoraj wieczorem decyzję włączenia się do akcji poparli funkcjonariusze oddziału z Poznania.

Mundurowi, którzy na co dzień patrolują miasto, a w razie potrzeby (podczas meczów czy demonstracji) działają w oddziale, protestują w ten sposób przeciwko niskim płacom, brakowi podwyżek oraz projektom zmian systemu emerytalnego.

– To krzyk rozpaczy. W tym roku dostaliśmy mniej pieniędzy na mundury, bo rzekomo mamy dostać nowe uniformy. Według rządowych planów, podczas zabezpieczania mistrzostw Euro 2012 będziemy pracować za psie pieniądze: 14 złotych brutto za dodatkowo przepracowaną godzinę – skarżą się funkcjonariusze. – Jeśli zmniejszą się wpływy z mandatów, może ktoś „z góry” zacznie nas traktować poważnie – mówią.

Policjanci zamierzają karać mandatami tylko w wyjątkowych sytuacjach, na przykład w przypadku chuligaństwa. Sprawcy mniej dokuczliwych wykroczeń mogą liczyć, że gdy wyrażą skruchę, mundurowy pogrozi im palcem i przypomni, by tak się nie zachowywać. To legalne, bo przepisy nie precyzują, kiedy należy karać mandatem, a kiedy wystarczy pouczenie.

Jak się dowiedzieliśmy, to niejedyny element planowanego protestu. Mieszkańcy będą dostawać ulotki informujące o sytuacji policjantów, niewykluczone, że w mieście pojawią się plakaty czy billboardy.

– Na razie nie będziemy zdradzać szczegółów – Andrzej Szary, szef NSZZ Policjantów w Wielkopolsce potwierdza, że poznański oddział prewencji przyłącza się do protestu. – W najbliższych dniach zarząd wojewódzki poprze działania policjantów z oddziału. Oni muszą wiedzieć, że nie są sami, że ich wspieramy – przypomina, że w innych województwach pojawiły się komentarze (nieoficjalne), że policjanci biorący udział w akcji nie będą otrzymywać nagród za służbę.

Czy poznaniacy odczują protest? Raczej tak. Oddział prewencji ma opinię zgranego zespołu. Wiosną 2008 roku jednego dnia do pracy nie przyszła trzecia kompania. Już wtedy „bunt” był jedną z metod protestu przeciwko złym warunkom służby i niskim płacom.

Kolejne działania planuje też Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Przedstawiciele policji, straży pożarnej, granicznej, służby więziennej nie wykluczają podjęcia w najbliższym czasie skoordynowanych „niekonwencjonalnych” działań, mających zablokować „pseudoreformy” – jak mówią – służb mundurowych. Na razie jednak nie chcą zdradzić, o jakie niekonwencjonalne sposoby chodzi.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto