18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnika Poznańska: Tutuł doctora honoris causa dla prof. Janusza Rajskiego

Paweł Hałabuda
Układy scalone są praktycznie w każdym urządzeniu elektronicznym. Bez nich nie używalibyśmy dziś telefonów komórkowych ani komputerów. Politechnika Poznańska nagrodzi 23 maja tytułem doktora honoris causa prof. Janusza Rajskiego, który przyczynił się do ich rozwoju.

Uznany na świecie naukowiec i współtwórca nowoczesnych technologii elektronicznych, prof. Janusz Rajski, był we wtorek gościem Politechniki Poznańskiej. Na spotkaniu panelowym ze studentami i pracownikami naukowymi pt. „Z Poznania do Doliny Krzemowej: o skuteczności w badaniach naukowych i wdrożeniach”, opowiadał o swoich doświadczeniach badawczych.

Zobacz też: Więcej o Politechnice Poznańskiej

Spotkanie poprzedziło oficjalną uroczystość nadania honorowego tytułu doktora honoris causa, która odbędzie się w czwartek 23 maja o godzinie jedenastej. - Politechnika Poznańska postanowiła nagrodzić tym zaszczytnym tytułem profesora Rajskiego za jego długoletnią współpracę naukową i badawczo-rozwojową z uczelnią – mówi dziekan Wydziału Informatyki Politechniki Poznańskiej Jerzy R. Nawrocki – Propozycja wyszła ze strony Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji i została jednoznacznie poparta przez senat politechniki.

Podczas panelu dyskusyjnego prof. Rajski opowiadał o kierunkach, jakie powinno obierać się podczas badań. Specjalny nacisk położył na to, jaki wpływ ma projekt badawczy na praktykę przemysłową. - Przemysł powinien też dać, oprócz pieniędzy i informacji, przede wszystkim czas i zlecać projekty zgodne z misją uczelni – mówił Janusz Rajski – Tylko wtedy będą one rozwojowe .

Profesor Janusz Rajski ukończył Wydział Elektroniki Politechniki Gdańskiej. Doktorat obronił już na Politechnice Poznańskiej, której pracownikiem był w latach 1973 – 1984. Następnie przeniósł się do Kanady, gdzie wykładał na renomowanym uniwersytecie McGill w Montrealu. Od 1995 roku jest związany z amerykańską firmą Mentor Graphics, należącą do światowych liderów tworzących oprogramowanie do syntezy i testowania układów scalonych.

Prof. Rajski aktywnie współpracuje z poznańską politechniką. W 2008 roku z jego inicjatywy powstał ośrodek badawczo-rozwojowy firmy Mentor Graphics w Poznaniu. Dzięki współpracy profesor wspomaga pracowników naukowych uczelni i jej studentów, prowadzone są wspólne projekty i wymiany. Do pasji Janusza Rajskiego należą kajakarstwo i wycieczki na motocyklu.

Przeczytaj też rozmowę z prof. Rajskim na stronie "Głosu Wielkopolskiego"

Widzisz coś ciekawego, zaskakującego, dziwnego? Pisz na [email protected], dodaj swój artykuł lub zostaw nam wiadomość na Facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto