Polska fala w Trieście

Grzegorz SZKIŁĄDŹ
Paweł Korzeniowski drogę po trzy medale zaczął od srebra na 400 metrów stylem dowolnym  Fot. A. Szozda
Paweł Korzeniowski drogę po trzy medale zaczął od srebra na 400 metrów stylem dowolnym Fot. A. Szozda
Znakomicie rozpoczęły się dla reprezentantów Polski mistrzostwa Europy na 25-metrowym basenie w Trieście. Pierwszego dnia na podium stawali Katarzyna Baranowska, Paweł Korzeniowski, Aleksandra Urbańczyk i Beata Kamińska.

Przed rozpoczęciem imprezy w Trieście organizatorzy mistrzostw straszyli uczestników ,,falą młodych Polaków’’. Już pierwszego dnia okazało się, że nie przesadzali. Na podium w Trieście stanęła czwórka ,,biało-czerwonych’’ i w klasyfikacji medalowej zajmujemy trzecie miejsce, za
Niemcami i Węgrami.

Ma być lepiej niż w Wiedniu

Najpierw srebrny medal na 400 m stylem dowolnym zdobył Paweł Korzeniowski. Pływak AZS AWF Warszawa pobił swój własny rekord kraju, uzyskując czas 3.38,20. Drugi z naszych reprezentantów, Przemysław Stańczyk, zajął w tym samym finale szóste miejsce. Zwyciężył Rosjanin, Jurij Priłukow, bijąc rekord Europy (3.37,81).
Tymczasem Korzeniowski już myśli o kolejnych medalach, ponieważ przed mistrzostwami obiecywał trzy krążki. – Mam nadzieję, że będzie jeszcze lepiej niż przed rokiem w Wiedniu. Wtedy też trzy razy stawałem na podium, ale zabrakło medalu z najcenniejszego kruszcu – mówił lider naszej reprezentacji. O złoto popularny ,,Korzeń’’ powalczy w sobotę na 200 m stylem motylkowym i dzień później na 400 m stylem dowolnym.

Polski finał

Chwilę po dekoracji Korzeniowskiego do rywalizacji przystąpiły pływaczki na 200 m stylem zmiennym. Okazało się, że był to polski finał. Tytuł mistrzyni Europy po wspaniałym wyścigu i nowym rekordzie Polski wywalczyła Katarzyna Baranowska (2.10,25), a srebro zdobyła Aleksandra Urbańczyk (2.11,11).
Czwartkowy dorobek Polaków powiększyła w finale na 50 m stylem klasycznym Beata Kamińska. Zawodniczka AZS AWFiS Gdańsk przypłynęła na drugiej pozycji, a w finale po raz drugi tego dnia pobiła rekord Polski, uzyskując wynik 30,71. Zwyciężyła Niemka, Janne Schaefer.

Dwa rekordy świata

Wczoraj na basenie w Trieście kibice zobaczyli jeszcze innych reprezentantów Polski. Łukasz Wójt zajął szóste miejsce w finale na 200 m stylem zmiennym. Bartosz Wiśniewski z siódmym wynikiem a- wansował do finału na 100 m stylem motylkowym, a Agata Korc pobiła o dwie setne sekundy rekord Polski na 100 m stylem dowolnym. Polka pokonała ten dystans w czasie 54,61 s, zajęła piąte miejsce w półfinale i nie udało się jej awansować do finału.
W pierwszym dniu ME odnotowano dwa rekordy świata: Węgra, Laszlo Cseha na 200 m st. zmiennym (1.53,46) oraz Austriaka, Markusa Rogana na 200 m st. grzbietowym (1.50,43).